2025. április 11., péntek

Humor, művészet és görbe tükör

A kaposvári Győrfi András Artúr és Gínevra 2 című könyvét mutatták be Szabadkán

Csütörtökön este mutatták be a kaposvári Győrfi András festőművész, grafikus, illusztrátor, író Artúr és Gínevra 2 című könyvét a Szabadkai Városi Könyvtár régi olvasótermében. Az est során Bognár Irén, az intézmény főkönyvtárosa beszélgetett a szerzővel.

Győrfi András festői pályafutása mellett egy évtizede írással is foglalkozik. Eleinte kis egypercesekben írta meg gondolatait, majd nagyobb lélegzetű novellákkal és krimikkel jelentkezett. Írásaiban rendszeres a családi krónika, az emlékek megjelenítése és ezek tanulsága a mai életünkre. Kritikus író. Folyamatosan kutatja, körbejárja az általa vélt igazságot. Ugyanúgy, mint festményeiben, írásaiban újra és újra megpróbálkozik a hazugság szélmalmainak legyőzésével.

Az Artúr és Gínevra 2 című könyv a szerző és felesége közös kalandjait meséli el. Artúr néha tétován szemlélődik, néha erélyesen sugall hűséget és bátorságot az olvasónak, mint egy király, néha csak van és gondolkodik, ami egyre ritkább jelenség a Földön. Artúr a kelta, vagy briton, esetleg szkíta eredetű király története ismert, legendája átszövi a mai ember létezését is, kinek a maga esze, tehetsége, neveltetése vagy épp jelleme szintjén. A modern Artúr és Gínevra viszont azt üzenik az olvasónak, hogy létezik még mindent elsöprő szerelem és kitartás, minden nehézségen átsegítő humor, és minden szomorúságon és elmúláson átívelő halhatatlanság.

A könyvbemutató előtt Győrfi András lapunknak elmondta, írásaiban olyan történeteket, érzéseket, gondolatokat próbál kifejezni, amelyeket festőként nem tud, vagy értelmetlennek érez megjeleníteni.

– Festőművészként élek immár 32 éve, az írás inkább csak hab a tortán. Számos műfajban írok, legyen az történelmi novella, krimi, vagy naplószerű könyv. Két éve indítottuk el feleségemmel a Győrfi Art/tour-t, egy művészeti utazást Toszkánában, ahova a művészet iránt érdeklődő vendégeinket kalauzoljuk. Az Artúr név, a feleségem Gínevra elnevezése és a kiadvány története is e túrán született meg. A könyvben szereplő lovagok és álomvilág a festészetemben is ismerős lehet, hiszen egy barokkos, reneszánszos világot jelenítek meg, amely egyfajta kalandot és varázslatot hoz az emberek számára. Ebben a világban téblábolunk mi is hőskutyánkkal együtt, ármányok, sárkányok és Merlin-féle varázslók között. Ez a könyv tulajdonképpen a mi életünk naplója, amellyel egy görbe tükröt mutatunk az olvasónak – magyarázta a szerző, majd kiemelte, a mai világ tele van abszurd helyzetekkel, elképesztő fordulatokkal és az embereknek szükségük van álomvilágra, amelyet a művészek teremtenek meg számukra.

– A művészet célja, hogy menedéket adjon, ahová elbújhatunk a valóság elől. Ezt a világot teremtem meg a festményeimen és az írásaimban. Azt szeretném, hogy ebből a világból mindenki hazavigyen egy szeletet – egy mondatot, egy történetet, egy festményt a falára, mert ezektől talán jobban fogja érezni magát. Aki nyitott szemmel néz körül, tudja, hogy csak humorral, szarkazmussal lehet túlélni a mai világot. Ha ezt nem tennénk, akkor csak a depresszió maradna – tette hozzá az író.

A könyvben Artúr és Gínevra kapcsolata is fontos szerepet kap. Artúr – aki bolyong a világban – mellett ott van az okos és szép feleség, aki irányítja, ami Győrfi András számára inspiráló és felszabadító, hiszen mint mondja, ma már nem egyértelmű, hogy a férj-feleség kapcsolatokban ez így működhet, ő azonban szeret ezzel a szerepleosztással eljátszani.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Az eseményen Bognár Irén beszélgetett Győrfi Andrással (Dér Dianna)