Egy igazán gondolatébresztő és izgalmas beszélgetés zajlott a Vajdasági Mathias Corvinus Collegium Alapítvány kedd esti rendezvényén, amelynek vendége dr. Robert C. Castel izraeli biztonságpolitikai szakértő volt. Az egybegyűlteket Varga Diósi Viola, az MCC vajdasági programokért felelős igazgatója köszöntötte, aki be is mutatta az est vendégét.

Robert C. Castel aradi születésű, erdélyi magyar szakember, aki sokrétű hadászati, diplomáciai tapasztalattal rendelkezik. Mint azt megtudtuk, még soha nem járt Vajdaságban, de nagyon szépnek tartja Szabadkát:
– Igazán csodálatos. Ha valami összeköti a régi Osztrák–Magyar Monarchia településeit, akkor azok a központok, a városmagok. Némileg hasonlítanak is egymásra, hiszen ugyanabból a civilizációból, világból származnak. Amikor az ember elindul Aradról és megérkezik Szabadkára, egy kicsit úgy érzi, mintha hazatért volt – mondta a szakértő.
Robert C. Castel élete némileg olyan, mint a hollywoodi filmek: tizenhét évesen Izraelbe vándorolt, az ottani terrorelhárító központ krízistárgyalója lett, eltűnt katonák után kutatott, kétszer meg is sérült, titkosszolgálati és hadászati tapasztalatokat szerzett, mindemellett pedig újságíróként is tevékenykedik. Az est során a szakértőt Brasnyó Zoltán, a Pannon Rádió főszerkesztője kérdezte a világunkban zajló változásokról.
Robert C. Castel egyik fő jelmondata szerint: addig moralizálj, ameddig a szuronyod ér.
– Ez arra vonatkozik, hogy sokszor hallhatunk teljesen életidegen megközelítéseket, hozzáértő elemzőktől is. Ezek a szakértők elmondják a magánvéleményüket, hogy szerintük a dolgoknak hogyan kellene történniük a világban. A világ azonban nem így működik, és nem az van, hogy emiatt panaszt nyújthatunk be. Én úgy gondolom, a maximum, amit megtehetünk, hogy megpróbáljuk megérteni a világot, megmagyarázni a dolgait, de ráerőszakolni a saját elképzeléseinket teljesen abszurd hozzáállás – hallottuk Robert C. Casteltől, aki a beszélgetés során szólt a globális világrendekről, de részletezte azt is, hogy milyen változások zajlanak a világban, ezek hogyan befolyásolják az életünket, az aktuálpolitikát, továbbá milyen új világrend kezd kibontakozni a Közel-Keleten, Európában és a világban is.
– Kétpólusú világrendben nőttünk fel, amit a keleti és nyugati tömb szembenállása jellemzett. A Szovjetunió összeomlásával ez megszűnt, és egypólusú lett belőle. Ez az egypólusú világ sok mindent kitermelt, normákat, szabályokat, intézményeket, világnézeteket, az EU-t, a NATO-t, amiket ki is bővítettek. Most viszont, amikor a világ ismét változik, felvetődik a kérdés, hogy mindaz, ami a régi világból ránk maradt, releváns-e ebben az új, többpólusú világban. Talán igen, talán nem, de semmiképp sem kell elvakultnak lennünk a régi világ intézményeivel. Meglehet, hogy relevánsak lesznek az új világban, de mindenképpen fontos az, hogy éberek legyünk – fejtette ki a szakértő.

Robert C. Castel a továbbiakban kitért egyebek közt az orosz–ukrán háború okaira, a fegyverszünet és a béke kérdéseire, az izraeli–palesztin konfliktusra, a globális hatalmi átrendeződésre, Európa helyzetére, az atomháború veszélyére és még sok mindenre, hiszen a közönség soraiban ülőknek is rengeteg kérdése volt.
A beszélgetést nagy érdeklődés övezte, az eseményen mások mellett jelen volt Góli Csilla, Szabadka alpolgármestere.

Nyitókép: Robert C. Castel a szabadkai MCC-ben (Molnár Edvárd)