A Szekeres László Alapítvány csütörtök esti eseményén ezúttal a Hét Nap tartott élőújságot. A rendezvényen László Edit igazgató, Tóth Lívia megbízott főszerkesztő, Kartali Róbert főszerkesztő-helyettes, Szakáll Laura és Miskolci Krisztina újságírók, Hodolik Boglárka honlapszerkesztő, valamint Lackó Lénárd grafikai szerkesztő osztotta meg gondolatait és tapasztalatait a lapról és a szerkesztőség mindennapjairól.
Ahogyan azt Tóth Lívia kiemelte, az élőújságra az apropót a közelgő jubileumuk adta:
– Csaknem nyolcvan évtizede létezik a Hét Nap. Ez hosszú időszak úgy egy ember életében, mint a társadalmi változások alakulásában, és egy hetilapnál is. Sokat jelent az, hogy a Hét Nap ennyi ideig fenn tudott maradni. Lapunk most tölti be fennállásának 79. évét, belép a 80-ba, és úgy gondoltuk, hogy erre utalásokat is teszünk. Felhívjuk az olvasóink figyelmét, hogy az újságunk ilyen sok ideje létezik. A logóra is rákerült az 80-as szám, és olvasható egy visszaemlékezés is, amit Dudás Károly egykori főszerkesztő írt. A következő hónapokban is teszünk majd utalásokat arra vonatkozóan, hogy egy nagy szülinaphoz közeledünk, nagy mérföldkőhöz a lap létében. Úgy vélem, minden kerek szám mérföldkő, de a mostani különösen, mert olyan korban élünk, amikor sokan temetik a nyomtatott sajtót. Azt mondják nincs jövője, mert mindenki interneten olvas és ott is csak a rövid híreket. Senki sem akar belemélyedni két-három oldalas komoly, elemző, gondolatokat fejtegető írásba. Mi viszont azt mondjuk, mégis léteznek ilyen olvasók – hallottuk Tóth Líviától.
László Edit egyebek közt a modern kor kihívásaira világított rá:
– Igyekszünk lépést tartani a modern világgal, és az új olvasói igényekkel. Amellett, hogy büszkék vagyunk a lapunk nyelvezetére, tartalmára, igényességére és nyomtatott megjelenésére, most már az is fontos a számunkra, hogy az interneten is versenyképesek lehetünk, hiszen ezzel is egy új célt jelöltünk ki magunknak a hírek világában.
A Hét Nap múltját és jelenét összevetve is követhető a szokások változása, a reklámok tekintetében. Tíz-húsz évvel ezelőtt még nem volt jellemző a cégekre, intézményekre, hogy saját honlapjuk legyen, de mára ez megváltozott. Amikor arról beszélünk, hogy régen mennyi reklám volt és az mennyi bevételt hozott, akkor ez ma egy egészen másmilyen történet. Most már nagyon nehéz becserkészni a reklámokat, mert mindenki a saját platformján hirdet. Ezzel viszont némileg ellentétben áll az, amikor megközelítőleg tíz évvel ezelőtt megpróbáltuk megszüntetni a tévéműsor-mellékletünket, mondván, ezt már úgyse olvassa senki sem nyomtatott formában. Nagy felhördülés lett a vége. Egyfolytában csörgött a telefon, és az olvasók azt kérdezték: ezt mégis hogyan gondoljuk. Nem tudom mi lenne, ha ezzel újból próbálkoznánk – fejtette ki László Edit.
Az élőújság folyamán szó volt egyebek közt a hetilap arculatáról, jelenlétéről az online platformokon, és a kiadványairól is.

Nyitókép: A nyomtatott és az online sajtóról is szó volt az élőújságon (Lukács Melinda felvétele)