Tóth Péter Lóránt, a magyarországi versvándor zarándokútja az idén Cservenkáról indult, s a horvátországi Darázson keresztül egészen Abdáig tart. Pénteken délután Cservenkán, a téglagyárban megkoszorúzták az itt kivégzett bori zsidó munkaszolgálatosok emlékére állított emléktáblát. Beszédet mondott Kabók Erika, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának tagja. Felidézte, Radnóti Miklós 6000 magyar zsidóval együtt került Borba. Életének utolsó három és fél hónapját töltötte a bori munkatáborban. Mindössze 35 éves volt. Az erőltetett menet 1944. szeptember 17-én indult el Borból, majd 1944. október 5-én érkeztek meg Cservenkára.
Mint Kabók Erika felidézte, 1944. október 7-én éjszaka mintegy 700–1000 bori zsidó munkaszolgálatost végeztek ki a téglagyár különböző pontjain. Az élve maradottakat október 8-án indították el Zombor felé. A Cservenkáról továbbindított gyalogmenetből a német katonák Zomborig, majd a korabeli országhatárokig újabb, legalább 400 embert gyilkoltak meg. Így összesen 1100–1400 bori zsidó munkaszolgálatos lelte halálát ebben a térségben.
– Az erőltetett menet során a legnagyobb vérengzés ezen a helyen történt. Nyolc évtized múlt el, de az a kötelességünk, hogy emlékezzünk a történtekre. A borzalmak felidézésében sokat segítenek Radnóti Miklós világirodalmi gyöngyszemekként számontartott versei. Itt, Cservenkán írta meg a második Razglednicáját, amelyben még felcsillan némi remény a borzalmak túlélésére, de mint tudjuk, nem így lett.
Csak a tanúságtevő versek maradtak ránk, gyermekeinkre és unokáinkra. A mi felelősségünk, hogy sose maradjanak olvasatlanul Radnóti Miklós művei, hogy sose ismétlődjön meg az, amit a világégés során ártatlan emberek ellen elkövettek – zárta gondolatait Kabók Erika.
A megemlékezés virágait a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesülete, a Magyar Nemzeti Tanács, a kúlai Népkör Magyar Művelődési Központ és a Szenteleky Kornél Irodalmi Társaság képviselői helyezték el az emlékhelyen.
A koszorúzás után a katolikus templomban bemutatták a Lélek vagyok, élni szeretnék című pódiumműsort, Tóth Péter Lóránt és Hajvert Ákos versmondó, valamint Vajda Noémi népdalénekes közreműködésével. Este Zomborban, a Magyar Polgári Kaszinóban láthatta a közönség az összeállítást.
Vasárnap reggel 9 órakor a bezdáni katolikus templomban, a szentmise keretében tekinthetik meg az előadás rövidített változatát.
Nyitókép: Tóth Péter Lóránt a cservenkai emléktáblánál (Paraczky László felvétele)