2024. december 22., vasárnap

Tanúságtevő versek a borzalmakról

Cservenkán Radnóti Miklósra és a kivégzett zsidó munkaszolgálatosokra emlékeztek

Tóth Péter Lóránt, a magyarországi versvándor zarándokútja az idén Cservenkáról indult, s a horvátországi Darázson keresztül egészen Abdáig tart. Pénteken délután Cservenkán, a téglagyárban megkoszorúzták az itt kivégzett bori zsidó munkaszolgálatosok emlékére állított emléktáblát. Beszédet mondott Kabók Erika, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának tagja. Felidézte, Radnóti Miklós 6000 magyar zsidóval együtt került Borba. Életének utolsó három és fél hónapját töltötte a bori munkatáborban. Mindössze 35 éves volt. Az erőltetett menet 1944. szeptember 17-én indult el Borból, majd 1944. október 5-én érkeztek meg Cservenkára.

Kabók Erika és Hugyik Richárd koszorúzott az MNT nevében (Paraczky László felvétele)

Kabók Erika és Hugyik Richárd koszorúzott az MNT nevében (Paraczky László felvétele)

Mint Kabók Erika felidézte, 1944. október 7-én éjszaka mintegy 700–1000 bori zsidó munkaszolgálatost végeztek ki a téglagyár különböző pontjain. Az élve maradottakat október 8-án indították el Zombor felé. A Cservenkáról továbbindított gyalogmenetből a német katonák Zomborig, majd a korabeli országhatárokig újabb, legalább 400 embert gyilkoltak meg. Így összesen 1100–1400 bori zsidó munkaszolgálatos lelte halálát ebben a térségben.

– Az erőltetett menet során a legnagyobb vérengzés ezen a helyen történt. Nyolc évtized múlt el, de az a kötelességünk, hogy emlékezzünk a történtekre. A borzalmak felidézésében sokat segítenek Radnóti Miklós világirodalmi gyöngyszemekként számontartott versei. Itt, Cservenkán írta meg a második Razglednicáját, amelyben még felcsillan némi remény a borzalmak túlélésére, de mint tudjuk, nem így lett.

Csak a tanúságtevő versek maradtak ránk, gyermekeinkre és unokáinkra. A mi felelősségünk, hogy sose maradjanak olvasatlanul Radnóti Miklós művei, hogy sose ismétlődjön meg az, amit a világégés során ártatlan emberek ellen elkövettek – zárta gondolatait Kabók Erika.

A megemlékezés virágait a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesülete, a Magyar Nemzeti Tanács, a kúlai Népkör Magyar Művelődési Központ és a Szenteleky Kornél Irodalmi Társaság képviselői helyezték el az emlékhelyen.

A koszorúzás után a katolikus templomban bemutatták a Lélek vagyok, élni szeretnék című pódiumműsort, Tóth Péter Lóránt és Hajvert Ákos versmondó, valamint Vajda Noémi népdalénekes közreműködésével. Este Zomborban, a Magyar Polgári Kaszinóban láthatta a közönség az összeállítást.

Vasárnap reggel 9 órakor a bezdáni katolikus templomban, a szentmise keretében tekinthetik meg az előadás rövidített változatát.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Tóth Péter Lóránt a cservenkai emléktáblánál (Paraczky László felvétele)