Vékony Lajos keramikusművész Magyar Szentek, Madonnák és Angyalok című kiállítása nyílt meg csütörtökön este a Szekeres László Alapítvány székházában. A szervezők nevében Kosányi Tamás köszöntötte az egybegyűlteket:
– A kiállításon tizennégy különleges kerámiaszobrot tekinthetnek meg az érdeklődők az életműdíjas keramikusművész alkotásai közül. Saját elmondása szerint az itt látható kiállítás a művész imájának is tekinthető, így, szent karácsony ünnepe előtt – hallottuk Kosányi Tamástól.
A kiállítást Szabó-Hangya Teréz újságíró-szerkesztő méltatta és nyitotta meg:
– Vékony Lajos keramikusművész pályafutása 55 éve alatt sok művet alkotott. Munkáiért számtalan elismerésben részesült, az idén az Iparművészek és Formatervezők Egyesületének az életműdíját ítéltek neki oda.
Ezen a kiállításon a magyar szenteket, Madonnákat és angyalfigurákat tekintheti meg a nagyérdemű. Az alkotások ihletettsége kapcsán el kell mondani: van, akinek hite van, és van, akinek művészete. Sőt, olyan művészekkel is találkozhatunk, akikre mindkettő jellemző. Ezt nevezzük megfelelő lelkiségnek, mert hit és imádság nélkül nem lehet megformálni se ecsettel, se spatulával a magyar szentek alakját sem nagy méretűben, sem kisplasztikában. Ugyanígy nem mélyülhet el a hitünk, sőt az alkotó hite sem anélkül, hogy ne láttatná, ne idézné lelki szemeink elé például Árpád-házi Szent Piroska koronás, légies alakját, Árpád-házi Szent Margit méltóságos tartását, Szent Imre herceg fiatalságának varázsát vagy épp Szent László alakjából sugárzó bátorságot.
Mire tanítják a művészetkedvelőket az itt kiállított alkotások? Egyszerűen és magasztosan: a magyarságunkra, az elkötelezettségre, a tiszteletre és a népünkbe vetett hitre. Hiszen a nemzet, amely ilyen különleges és hatalmas személyiségeket tudhat soraiban – valós, állandó és hittel teli. Hittel a magyarságunkban, az emberekben, a művészetek iránt, mert a hitnek és a művészetnek együttese ereje van. Ezt fejezik ki a művészeti alkotásokban megjelenő vallási motívumok, a figurák, az egyedi ábrázolás, és ez mind-mind szervesen összefonódik a mindennapi életünkkel, gyakran mélyebb értelmet adva az alkotásoknak.
A vallás és a mindennapi élet közötti összefüggés fontos szerepet játszik a művészeti alkotásokban. A lélekmotívumok és történetek ábrázolása, valamint a mindennapi életünkben megtapasztalt érzelmek és események bemutatása segít a művésznek és a művészetkedvelőnek is mélyebb értelmet adni az alkotásoknak, és hozzájárul a hitbeli élmények és értékek átadásához.
Ezen kiállítás a vallásos történetek és alakok ábrázolásán kívül a hittel megvalósuló művészet – az áhítat kifejezésére és az imák felajánlására is ugyanúgy alkalmas.
Vékony Lajos tanár úr volt az első, aki művészi szinten készített Szent Istvánt ábrázoló domborművet, amely a kertvárosi katolikus templom kertjében kapott helyet. Nagy bátorság volt ez a részéről, az alkotás nagyon szép és különleges, sokan járnak a csodájára. Vékony Lajos pedagógiai tevékenysége szintén figyelemre méltó, de azt is tudni kell róla, hogy kísérletező lélek, aki szívesen próbálkozik újdonságokkal, legyen szó anyagról vagy formákról. Falitányérokat készít, fém- és üvegrészeket beleszerkesztve, de tányérformákban, domborművekké alakítva a nagy magyar történelmi alakjainkat is megformázta – hallottuk Szabó-Hangya Teréztől.
Vékony Lajos keramikusművész, képzőművész 1946-ban született Topolyán. Az Újvidéki Iparművészeti Szakközépiskola kerámia szakán diplomázott 1966-ban. További tanulmányait az Újvidéki Tanárképző Főiskolán folytatta, amelyen 1968-ban oklevelet szerzett. A Vajdasági Iparművészeti és Formatervezői Egyesület tagja 1974-től, és 2008-ban vonult nyugdíjba.
Alkotásai között megtalálhatók absztrakt és figuratív művek, melyeknek ihletői a hétköznapi élet eseményei, mitológiai elemek, női portrék, a növény- és állatvilág, valamint különböző történelmi motívumok.
– Foglalkoztat a vallás és megpróbáltam megmintázni a gondolataimat. A jelen kiállítást a makói, bácsfeketehegyi és kishegyesi művésztelepeknek köszönhetem. Első kis szobromat 1999-ben készítettem el, Szent Istvánt megformázva. Eleinte vázlatnak képzeltem el az alkotásokat a nagyobb méretű szobraimhoz, de végül ezek is önálló alkotások lettek Bácsfeketehegyen az Amfora Művésztelepen. Alkotásaim tematikáját illetően több mindennel próbálkoztam, köztük magyar legendákkal is – erre a témára készült kerámiáim közül kettő látható e tárlaton. A kishegyesi művésztelepen megtartott kiállításomat szintén bibliai téma ihlette meg, enne részekén angyalokat mintáztam meg. A négy magyar szentet, Szent Imre herceget, Szent Lászlót, Árpád-házi Szent Piroskát és Árpád-házi Szent Margitot mellszoborként formáztam meg. Az unokáimat is megmintáztam, féltve, őrangyalok társaságában – tudtuk meg a művésztől.
Nyitókép: A kiállítás megnyitóján (Lukács Melinda felvétele)