2024. október 28., hétfő

Ötvennyolc év a művelődés és a művészet szolgálatában

Interjú Tóth Diósi Arabellával, a Pro Urbe díjas Topolyai Alapfokú Zeneiskola igazgatónőjével

Az idei Topolyai napok keretében átadták a Pro Urbe díjakat, a rangos elismeréseket évente azok vehetik át, akik több éven keresztüli kiemelkedő munkásságukkal hozzájárultak a település fejlődéséhez. Az eseményen a Topolyai Alapfokú Zeneiskola is részesült e jelentős kitüntetésben a község zenei életében megvalósított kimagasló zeneművészeti tevékenységéért és eredményeinek elismeréseként, amelyet Tóth Diósi Arabella vett át. Az intézmény igazgatónőjét a zeneiskola szerteágazó tevékenységéről, valamint a rangos díj jelentőségéről kérdeztük.

Az 1966/67-es tanévben született az a döntés, hogy megalakul a Topolyai Alapfokú Zeneiskola. Milyen feladatokkal, célokkal kezdte meg működését az intézmény?

– Abban az évben Dragoslav Dragoslavić, a Csáki Lajos Általános Iskola valamikori tanára döntött úgy, hogy a gyerekeknek lehetőséget biztosít arra, hogy zeneiskolába járjanak, ugyanis addig az évig különböző tanfolyamokon tanulhattak zenét, illetve hangszeren játszani a gyerekek, majd Szabadkára jártak vizsgázni. Az intézmény elsődleges céljaként a zene tanulásának lehetőségét határozták meg, másrészt, hogy fellendítsék Topolya kulturális életét, illetve, hogy minél több diákot vonjanak be a zene tanulásának örömébe. Az elmúlt években több igazgatója is volt zeneiskolánknak, az első Lőrinc Klára volt, őt Németh Erika követte, majd Világos Erzsébet vette át az igazgatói széket. Luhovics József igazgatóként már sok mindenben újított, versenyekre nevezte be a növendékeket, magán az épületen számos újítás történt, őt követően 20 évig Diósi Rózsa volt az igazgató, akinek keze alatt országos hírnévre tett szert az intézmény. Kezdetben csak három hangszeren, zongorán, harmonikán és hegedűn tudtak tanulni a diákok, ma már kilencen, az említetteken kívül csellón, dobon, klarinéton, szaxofonon, gitáron és fuvolán. Iskolánk kollektíváját 32 tanár alkotja, ebben az iskolaévben 325 tanulóval kezdtük meg a munkát. Az alapfokú iskolai képzés hat évig tart, a gyerekek azonban már óvodás korban is elkezdhetik zenei tanulmányaikat, jelenleg több mint 50 zeneóvodásunk van. A zeneiskola nyolc kültagozattal is rendelkezik, Bácskossuthfalván, Pacséron, Bajsán, Zentagunarason, Gunarason, Kishegyesen, Szikicsen és Bácsfeketehegyen is zajlik az oktatás.

Tóth Diósi Arabella igazgatónő és Szatmári Adrián, Topolya község polgármestere (Fotó: Tóth Diósi Arabella)

Tóth Diósi Arabella igazgatónő és Szatmári Adrián, Topolya község polgármestere (Fotó: Tóth Diósi Arabella)

A zeneiskola milyen szerepet tölt be Topolya kulturális életében?

– Városunkban az utóbbi időben nem múlhat el olyan esemény, amelyen a zeneiskola diákjai ne lépnének fel, legyen az könyvbemutató, képkiállítás, akár egy turisztikai nap vagy a Topolyai napok. A városunk mindig tud ránk számítani, számunkra ez külön büszkeség, hogy minden eseményre meghívást kapunk. Fontos kiemelni, hogy zeneiskolánkban nagyon sok olyan diák tanult, akik ma már a zenei világ híres színpadait ékesítik: Nánási Helga, lírai szoprán énekesnő, Dér Heni, akit Magyarország egyik híres sztárjaként ismerünk, dr. Varga Darko, aki Amerikában doktorált, ott tanít és koncertezik, Csőke Noémi és Andrea, Magyarországon folytatják zenei tevékenységüket, Palágyi Krisztián harmonika művészünk, aki Kölnben él és dolgozik, Szabó Sándor Amerikában orgonaművészként él és dolgozik, valamint egykori diákjaink, akik ma már a kollektíva tagjai: Dudás Virág Ervin, hegedű virtuóz, illetve Celluska Mátéffy Amanda, aki az alapfok elvégzése után Magyarországon fejezte be az Akadémiát. Folyamatosan bővül azon diákjaink száma, akik később a zenét választják hivatásukként.

Magán az intézményen számos változtatás történt az elmúlt években. Miben változott meg az iskola épülete?

– Már Luhovics József igazgatósága alatt alatt megkezdődtek a bővítések, ugyanis akkor két új tanteremmel bővült a zeneiskola, ezután az elmúlt 20 évben nagyon sok változás történt: még négy tantermet építettünk hozzá az iskolához, felújításra került a teljes tetőszerkezetet, felépült iskolánk nyári színpada is, felújítottuk a koncerttermet, melynek egy részében szolfézsterem is működik. Két évvel ezelőtt lecseréltük a nyílászárókat, illetve a gázfűtést is felújítottuk, ezenkívül az irodai részek változtak. Ennek ellenére iskolánkat mára már kinőttük, sajnos nem tudunk minden tanárnak saját tantermet biztosítani. A zeneiskola ezeket az újításokat Topolya község önkormányzatának, valamint a Tartományi Titkárság pozitívan elbírált pályázatainak köszönhetjük, hiszen általuk sok projekt került megvalósításra. Az év elején a Tartományi Titkárság segítségével sikerült vásárolnunk egy harmonikát, két csellót, illetve 5 hegedűt.

Tóth Diósi Arabella, a Topolyai Alapfokú Zeneiskola igazgatónője (Fotó: Turi Orsolya)

Tóth Diósi Arabella, a Topolyai Alapfokú Zeneiskola igazgatónője (Fotó: Turi Orsolya)

Az egyéni zenélés mellett nagy hangsúlyt fektetnek a közös zenélésre. Mi a célja a zenélés ezen formájának?

– Célja, hogy a gyerekek megismerjék a társaikkal való közös zenélést, az örömzenélést, amely közösségformáló jelleggel is bír. A gyerekek megtanulnak odafigyelni egymásra, önfegyelmet gyakorolnak, továbbá megtanulnak egymásra támaszkodni és kisegíteni társukat. Iskolánknak van egy hírneves kórusa, nagyon sok helyen már felléptek, és fantasztikus eredményeket értek el, s idén is készülnek egy nagyszabású versenyre, óvodás kórusunk is igazán aktív, sikereik Dragana Krvavac és Jovanović Csilla kolléganőknek köszönhetők. A Gál József vezette Melódia zenekar szintén számos eseményen fellép – a kamarazenekar idén ünnepli 10 éves fennállását, amelyet egy december 6-ai koncerttel ünnepelnek meg. Ennek az összeállításnak a kuriózuma abban rejlik, hogy a tanárok és a diákok együtt zenélnek. Mindig érdekes dolog az, amikor a tanárok együtt zenélnek a színpadon, így mi, tanárok, az iskolanapi eseményre összeállunk majd egy kórusként, úgy gondolom, ezáltal is példát mutatunk növendékeinek.

 A versenyeken elért eredmények tekintetében mindig jeleskedik a topolyai zeneiskola. Mi áll a siker hátterében?

– Eredményeink önmagukért beszélnek. Minden évben átlagosan 80 díjat szerzünk, melynek 80 százaléka első helyezés. Ezek a sikerek nem valósulnának meg a tanárok kitartó és odaadó munkája, a szülők támogatása, illetve növendékeink tehetsége és szorgalma nélkül. Az elmúlt időszakban Csőke András, Szűcs Budai Klára, Gábor Hella és Dudás József tanárok diákjai voltak azok, akik a legtöbb díjat szerezték intézményünknek. Rendszeresen részt veszünk a hazai versenyeken, mint amilyenek a köztársasági versenyek, vagy a Zene- és Balettiskolák Fesztiválján, amely a zeneiskolák körében a legrangosabb versenyek közé tartozik.

A zeneiskola koncertterme állandó színhelye a fellépéseknek (Fotó: Topolyai Alapfokú Zeneiskola)

A zeneiskola koncertterme állandó színhelye a fellépéseknek (Fotó: Topolyai Alapfokú Zeneiskola)

A zeneiskola nevéhez fűződő Topolyai Zenei Napok rendezvénysorozat hogyan nőtte ki magát nemzetközi eseménnyé?

– A Topolyai Zenei Napok rendezvénysorozatunk szinte egybeforrt a Topolyai Alapfokú Zeneiskola nevével. Tizenhét évvel ezelőtt iskolánk tanára, Gál József volt az ötletadó, s az elképzelése alapján Amikor a tücskök ciripelnek elnevezésű versenyként indult. Akkoriban még csak egy megmérettetés volt, amely a vajdasági zeneiskolák között zajlott, de gyorsan kinőtte magát a verseny, s nemzetközi hírnévre is tett szert. Pár év után már Magyarországról, Bosznia-Hercegovinából, Horvátországból nagyon sok versenyző érkezett, idén Szlovéniába, Csehországba és Szlovákiába is küldünk meghívást. A tíznapos eseményen a vonós, a zongora, a réz- és fafúvós, a gitár, valamint a kamarazene kategóriában mérettethetnek meg a növendékek. Ebben a tanévben március 15-étől 25-éig tart majd a rendezvénysorozatunk itt, az intézményünkben.

Kétéves igazgatósága alatt számos változás történt a zeneiskola működésében. Mire helyezi a hangsúlyt?

– Számomra a legfontosabb, hogy még magasabb színvonalra emeljem az oktatás minőségét: számos képzésen, szemináriumon vesznek részt tanáraink, együttműködünk más zeneiskolákkal, illetve olyan neves tanárokkal, kik igazán elismertek szakmájukban. Pályázatok útján szeretném felújítani hangszereink állományát, továbbá távolabbi céljaim közé tartozik, hogy egy megfelelő zeneiskolát tudjunk kialakítani és biztosítani a diákjaink és tanáraink számára, illetve, hogy Topolyának olyan koncertterme legyen, ahová neves előadókat is elhívhatunk. Iskolánk kvalitásának javításával szeretném még hallhatóbbá tenni intézményünket.

 Az intézmény idén elnyerte a Pro Urbe díjat. Mit jelent ez az elismerés?

– Ez méltó megkoronázása az elmúlt évek kitartó munkájának. A Pro Urbe díjat egyszer lehet elnyerni, s idén ezt zeneiskolánk megkapta. Büszke vagyok erre a díjra, és boldog, hogy az önkormányzat ezzel a díjjal elismerte a munkánkat, egyfajta látható alakot öltött az elmúlt évek igyekezete. Hiszem, hogy az intézményben dolgozóknak ez kiváltságos eredmény. Szép visszaigazolása annak, hogy amit csinálunk, azt jól csináljuk, a továbbiakban is ugyanolyan alázattal és lelkesedéssel fogjuk végezni a munkánkat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A nyári színpadon gyakran szerveznek koncerteket (Fotó: Topolyai Alapfokú Zeneiskola)