A karácsonyi időszakban a könyvajándékozás népszerűsége még akkor is töretlen, ha közben évről évre amiatt szomorkodunk, hogy egyre kevesebben olvasnak. Tagadhatatlanul van annak egy meghitt bája, amikor a karácsonyfa alatt, mézeskalácsillatba merülve ismerkedhetünk meg új történetekkel és szerzőkkel. A telet egyébként is a „bekuckózás” időszakának tartjuk, ilyenkor szeretünk otthon maradni, forró csokit kortyolgatni, szaloncukrot eszegetni, és az sosem árt, ha mindezt egy jó könyv társaságában tehetjük.
Nem kérdés, hogy az egyik legszebb ajándék, amit adhatunk és kaphatunk, a könyv. Petra legszívesebben mindenkinek minden ünnepi alkalomra könyvet ajándékozna. Ő maga is nagyon szeret olvasni, és a könyvekről, történetekről beszélgetni, a legnagyobb értéket pedig az olvasás alatt és után fölmerülő gondolatokban látja. Szerinte mindegy, hogy szakácskönyvet, mesekönyvet, szakkönyvet vagy valamilyen irodalmi alkotást olvasunk, mindig valamivel többek leszünk általa.
Gyógypedagógusként az együtt töltött minőségi idő mellett nagyon fontosnak tartja a tanulást és a fejlődést is, ezért a gyerekeknek főként a koruk, az érdeklődési körük és az elsajátíttatni kívánt tudás alapján választ könyvet. A felnőtteket azonban mindig megkérdezi, mit olvasnának szívesen.
– Nemcsak az érdeklődési kör számít, hanem az illető aktuális élethelyzete is befolyásolja, mivel foglalkozna szívesen. Saját magamnak a legkönnyebb könyvet ajándékozni, hiszen biztos, hogy nagyon fogok örülni neki, és majdnem biztos az is, hogy olvasás közben is szeretni fogom a kötetet. Ritkán okozok magamnak csalódást, hiszen egy-egy vásárlás előtt elolvasom a könyv értékelését, amely alapján nagyjából meg tudom ítélni, hogy tetszeni fog-e. Előnyben részesítem a hosszabb köteteket, hiszen egy-egy könyv elolvasása után mindig egyfajta űrt érzek. Bármi volt is a történet vége, eddig minden könyvet tovább olvastam volna.
Bori szinte minden ünnepre ajándékoz könyvet, ami alól a karácsony sem kivétel. Szerinte egy jó könyv időtálló ajándék, amelyet újra és újra elővehetünk, és életszakaszonként más és más értelmet nyerhetünk belőle. Őt legtöbbször az ajándékozott érdeklődési köre vezérli, amikor a megfelelő könyv kiválasztásáról van szó, de néha az hajtja, hogy meglepetést szerezzen. Ilyenkor olyan könyvet választ, amelyről úgy érzi, hogy éppen jókor érkezhet az illető életébe, és valóban hasznos vagy inspiráló lehet számára.
Idén a nagyobbik lánya a karácsonyfa alatt egy könyvet talál, amely kedvenc mesebeli karakteréről szól. De Bori saját magát sem felejti el meglepni.
– A virtuális fa alá egy gyermeknevelésről szóló könyv digitális változatát tervezem ajándékozni magamnak. Emellett a sógornőm számára is könyvvel készülök: ő egy női vállalkozóknak szóló, inspiráló könyvet kap tőlem.
Dani szerint a könyv kortalan ajándék, a legkisebbektől a legidősebbekig mindenkinek adható. Azért ajándékoz szívesen könyveket, mert számára fontos szempont, hogy különlegeset és maradandót adjon.
– Ezért is döntök legtöbbször az élmények mellett, és mi lenne jobb és maradandóbb élményt nyújtó ajándék, mint egy könyv? Olvasás közben számtalan életet megélhetünk, megannyi szebbnél szebb tájat bejárhatunk. Emiatt gondolom azt, hogy a könyv az egyik legjobb ajándék, nemcsak karácsonykor, hanem szinte bármilyen alkalomra. Egy jó könyv közelebb hozhatja egymáshoz az embereket. Igazán megmelengeti a lelket, hiszen az ajándékozónak ismernie kell a megajándékozandó fél ízlését, és tudnia kell, hogy melyek azok a hőn áhított kötetek, amelyek még hiányoznak az illető polcáról.
Az is előfordul, hogy ő maga olvasott egy könyvet, és azt is tudja, kinek tetszene még rajta kívül. Ilyenkor ez a kötet kerül a karácsonyfa alá.
Kereslet, kínálat és kihívások
Katalin egy vajdasági könyvforgalmazó, aki ötödik éve foglalkozik gyerekkönyvek adásvételével. Azt tapasztalta, hogy míg korábban az ünnepek előtt ugrott meg a vásárlások és rendelések száma, addig idén egész évben sokan vásároltak könyveket.
– Azt vettem észre, hogy sokan már jóval korábban bevásárolnak az ünnepekre, akár már év közben is. Ez azért is lehet így, mert ha egy gyerekkönyv a könyves influenszereknek köszönhetően nagy népszerűségre tesz szert, akkor nagyon gyorsan szétkapkodják az összes példányt, és később már nem feltétlenül lehet beszerezni őket újonnan.
Elmondása szerint karácsony táján főként a Disney-mesék és a karácsony tematikájú mesék a népszerűek, a legkelendőbb pedig a Nyúl Péter, de nagyon sokan veszik a Micimackót is. Magyar szerzők közül Bajzáth Mária népszerű a népmeseköteteivel, és sokan kedvelik Vadadi Adriennt és Pásztohy Pankát is.
– A szülők jobban szeretik azokat a könyveket, amelyekben több mese található, akár összefüggő történetek ezek, akár nem. Úgy látom, hogy inkább ajánlás alapján választanak könyvet a vásárlóink. Ha látnak valamit, ami megtetszik nekik, akkor ehhez ragaszkodnak, és nagyon nehéz rávenni őket arra, hogy esetleg olyan könyvet is nézzenek meg, amiről mástól még nem hallottak. Nekem is van két könyvmániás kislányom, rengeteget olvasunk, így tudok ajánlani könyveket, és vannak törzsvásárlóim, akik megbíznak az ízlésemben. Csak olyan könyveket tartok készleten, amit én is megvennék a saját gyerekeimnek, a többit rendelni lehet – magyarázta Katalin.
Azt is elmondta: van, hogy a szülők a saját gyerekkorukban népszerű könyveket keresik, mert azok kellemes emlékeket idéznek föl bennük, és szeretnék ezt az érzést megosztani a gyerekeikkel is.
Egy másik könyvforgalmazó, Dezső, aki többnyire online értékesíti a könyveket, Katalinnal ellentétben azt tapasztalja, hogy decemberben megugrik a vásárlói igény a könyvek iránt. Szerinte éppen ezért nehéz hónapról van szó, hiszen a vásárlói igénnyel a szállítók nem tudnak lépést tartani. Ha pedig csúszik a beszállítás, akkor a kereskedő értelemszerűen nem tud garanciát vállalni arra, hogy a könyvek a fa alatt lesznek.
Dezsőék sok olyan könyvet is beszereznek, amit a vásárlók csak nehezen találnának meg nélkülük.
– Sok nálunk az antikvár könyv. Ez jelen esetben húsz-harminc éves könyveket jelent, tehát nem túl régi kiadásokat, de sok köztük az olyan, amit alacsony példányszámban nyomtak, újonnan már nem kaphatók, ezért nehéz őket beszerezni. Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy a kérések több mint 90 százalékát teljesíteni tudjuk, ami annak is köszönhető, hogy nagyon sok magyarországi antikváriummal állunk kapcsolatban. Tavalyi eset, hogy egy vásárlónk a karácsonyi díszekről, eszközökről, a díszkészítés módjáról keresett egy bizonyos könyvritkaságot. Nagyon szép, színes könyvről van szó, és szerencsére viszonylag könnyen megtaláltuk a számára.
A karácsonykor népszerű könyves műfajokról elmondta, hogy az elmúlt években nem vette észre, hogy az ünnepek előtt a vásárlók inkább a karácsonyi tematikájú köteteket keresnék. Tapasztalata szerint azok a témák népszerűek, amelyek egész évben, legyen szó vámpíros történetekről vagy krimikről, egyedül talán a karácsonyi romantikus regények kelendőbbek ebben az időszakban. Egy-két ünnepi témájú könyv persze keresettebb decemberben, mint az év más részében, például Agatha Christie Karácsonyi krimik című kötete, de alapvetően az emberek ugyanazt vásárolják az év minden szakában.
– Úgy látjuk, hogy az ünnepi időszakban is éppen akkora a könyvek iránti kereslet, mint egyébként. Ez alól a gyerekkönyvek kivételek, ezek iránt ilyenkor megnő a kereslet, sok kifestő, mondókás könyv fogy ilyenkor. A vásárlók leginkább a minőséget keresik, nem veszik meg az olcsóbb könyvet pusztán az ára miatt, inkább összespórolják a pénzt a vágyott példányra, vagy megpróbálják e-könyv formájában megszerezni. Nagyon népszerűek mostanában az éldekorált könyvek, amelyek rendkívül mutatósak, de valamivel drágábbak is a többinél.
Hozzátette, hogy tőlük e-könyveket nem vásárolnak, és elenyésző a hangoskönyv iránt érdeklődők száma is, a vásárlók tehát jobbára a hagyományos könyvolvasást kedvelik.
Betűkből varázslat
Talán sokunknak van olyan élménye, ami egy emlékezetes könyvről, egy csodálatos karácsonyi ajándékról szól. Igazán szerencsésnek érezhetjük magunkat, amikor gyerekként megkapjuk kedvenc könyvsorozatunk hőn áhított legújabb kötetét, vagy felnőttként csempész egy szerettünk a fa alá olyasmit, amiről már az első sorok olvasása közben tudjuk, hogy az élmény örökre velünk marad.
Bori ma is örömmel emlékszik vissza gyerekkora egyik varázslatos karácsonyi ajándékára.
– Sok könyvre emlékszem jó szívvel, amelyeket ünnepekre kaptam, de van egy, amelyik különösen emlékezetes maradt számomra. Óvodás vagy kisiskolás lehettem, amikor karácsonyra az öcsémmel együtt megkaptuk szüleinktől Nógrádi Csilla Az elvarázsolt cifra palota – Utazás az időben című könyvét. Valami egészen varázslatos élmény volt! Együtt kalandoztunk a mezopotámiai függőkertekben, lestünk be I. Erzsébet ruhásszekrényébe, vagy képzeltük el a jövőt föld alatti városokkal és repülő cipőkkel. Azóta is különleges helyet foglal el a szívemben ez a könyv.
Petra első ünnepi ajándéka, amire gyerekkorából emlékszik, egy lovas ismeretterjesztő könyv volt.
– Igaz, nem a Jézuska, hanem a Mikulás hozta, de sosem felejtem el, mennyire örültem, amikor megláttam a csizma mellett. Talán még ovis vagy elsős lehettem. Rongyossá nézegettem az évek alatt. Talán azért szerettem annyira, mert az olvasása közben elképzelhettem, hogy nekem milyen lovam lesz majd. Egyszer tarka lovat képzeltem magamnak, máskor feketét vagy szürkét, vagy akár egyszerre mindet.
Ma már ő igyekszik a gyerekeinek hasonlóan emlékezetes könyveket ajándékozni. A családjában a könyvek nem csak az ünnepek vagy a téli szünet idején kerülnek elő. Náluk a böngészők, az állatokról, traktorokról szóló könyvek, illetve Bartos Erika történetei a gyerekek kedvencei. A gyerekek minden este kiválasztják az esti mesét, ebben az időszakban igyekeznek előnyben részesíteni a karácsonyi történeteket. Idén újdonságként jelent meg náluk az Adventi mesekalendárium.
– Nagyon várják a gyerekek a meséket. A kétéves kislányunk főként a gyertyagyújtást kedveli, ami megelőzi az olvasást, hiszen számára a korából fakadóan még kevésbé érdekesek ezek a mesék. A négyéves kisfiam viszont mindig nagyon izgatott az új mese miatt. Nagyon hálás vagyok, hogy mindketten szeretik a könyveket, és bízom benne, hogy ez még sokáig így marad.
Ők többnyire nem az ünnepek alatt, inkább utána olvassák el a könyveket, hiszen a zsúfolt program mellett sokszor nem jut idő a nyugodt olvasgatásra, a gyerekek pedig ebben az időszakban túlságosan izgatottak ahhoz, hogy teljes figyelmükkel a történet felé forduljanak.
– Napközben csak átlapozzuk a könyveket, beléjük kukkantunk, de többnyire csak a délutáni alvás után vagy este vesszük elő őket, amikor mindannyian egymásra és a mesére tudunk figyelni.
Dani már felnőttként kapott felejthetetlen karácsonyi könyvajándékot.
– Ez egy Simon Márton-kötet, ami több szempontból is emlékezetes számomra, egyrészt a személy miatt, akitől kaptam, másrészt pedig azért, mert a kedvenc kortárs költőm könyvéről van szó. Igaz, hogy ez a negyedik megjelent kötete, mégis az első, amit magaménak mondhatok, hiszen az előzőket kölcsönkaptam, így olvastam el őket.
Szerinte a karácsonyra kapott könyv olvasása része lehet az ünnepi hangulatnak egy nagy bögre forró csoki vagy forralt bor társaságában, ugyanakkor nem szólhat minden az olvasásról: ebben az időszakban még inkább fontos a szeretteinkkel együtt töltött minőségi, örömmel és nevetéssel megtöltött idő.
Aki könyvforgalmazásra adja a fejét, arról nem is feltételeznénk mást, mint hogy otthon is halmokban állnak nála a jobbnál jobb könyvek. Hasonlóan van ezzel Katalin és Dezső is. Előbbi családjában a karácsonyi olvasás már december elsején elkezdődik, mégpedig a könyves ádventi naptár jóvoltából.
– Ezenkívül a kisebbik lányom nagyon szereti Julia Donaldson könyveit meg a Pipp és Polli-sorozatot, ezeknek a karácsonyi történetei is elő-előkerülnek az ünnepek alatt. A nagyobbik már önállóan olvas, és nem ragaszkodik a karácsonyi történetekhez, inkább azt választja, ami éppen érdekli. A Karácsony a világ körül című könyvet például nyáron olvasta el, mert akkor érdeklődött az iránt, hogy a világban hogyan ünneplik a karácsonyt. Most az egyiptomi kultúra vonzza, ezért ilyen tematikájú könyveket választ.
Katalin azt mondja, anyaként neki magának nem sok ideje van arra, hogy könyveket olvasson, de szerencsére sok olyan gyerekkönyv van, ami felnőttként is élvezhető.
– Ilyen például a Milyen ízű a csokoládé a Mount Everesten? című Leisa Stewart-Sharpe-könyv, amelyet mindnyájan nagyon szeretünk. Szeretem Julia Donaldson tanulságos, rímes kis történeteit is, illetve nagy sikere van nálunk a Kerek erdő, esztendő című böngészőnek is, amivel négyesben, összebújva szoktunk bekuckózni.
Dezső is rengeteg könyvet ismer, nagyon sokat olvasott is közülük.
– Az estéink túlnyomó többségét a nagy franciaágyon töltjük a feleségemmel és a fiammal a könyveinket olvasgatva. Én jelenleg Kosztolányi Esti Kornélját olvasom, de szeretem többek között a bűnügyi történeteket, Wass Albert könyveit és a filozófiai műveket is. Ifjúságom nagy kedvencei voltak az Északnyugati átjáró és a Tüskevár, ezekre az olvasmányaimra máig kedvesen gondolok vissza. A feleségem mostanában Colleen Hoover műveit kedveli, aki szerintem napjaink Danielle Steelje. Változatos az ízlésünk, sokfélét olvasunk, és rengeteg könyvünk van itthon. Persze száz év sem lenne elég, hogy ezt mind elolvassuk.
Nyitókép: A könyv nemcsak szívhez szóló élmény, hanem maradandó ajándék is (Forrás: Unsplash)