Mai szavaink között elavulóban levők is vannak. Többek között a zeneiskolára utaló zenede főnév is közéjük tartozik. Olyan tanintézetről van szó, melyben a növendékek énekelni, különféle hangszereken játszani tanulnak, általános és különleges zenei képzésben részesülnek. A XIX. században több intézmény nevében is szerepelt a zenede szó: A Debreceni Zenede 1862. november 3-án kezdte meg működését. Napjainkban a zenede megnevezés általános iskolára és középiskolára egyaránt vonatkozik. Az előbbit Simonffy Emil Zeneiskolaként, az utóbbit Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola és Zeneiskolaként ismerték Debrecenben. A két intézménynek 2007-ben való egyesülése óta Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola – Alapfokú Művészeti Iskola a teljes neve. 1840-ben Mátray Gábor igazgatásával megalakult a Nemzeti Zenede, a Pest-Budai Hangász Egylet Énekesiskolájaként. A Nemzeti Zenede nevet a jubileumi ünnepségsorozat után vette fel az intézmény. A szükséges előkészületek után erre 1867-ben került sor.
A zenede szó évtizedekig közkeletű volt, legnagyobb népszerűségét a XX. század első évtizedeiben érte el. A hatvanas-hetvenes években mélypontra jutott a használata. A zeneiskola főnév a XIX. században is élt ugyan, de csak elvétve használták. A XX. században fokozatosan háttérbe szorult a zenede, aránya a nyolcvanas-kilencvenes években a huszadát sem érte el a zeneiskoláénak.
Újabban divatszóként is szerepel a zenede, hangulatosan olyan zeneiskolára utalnak vele, amelynek a nevében hivatalosan nincsen benne a zenede főnév: Cselló szak nyílik a zenedében. – Bács Annamária arra számít, hogy szeptemberben ismét ötven-hatvan elsős kisdiák kezdi meg tanulmányait a zenede adai és moholi részlegében. – Konzultációs, beiskolázási rendezvényt tartanak a hónap végén a debreceni Zenedében. – Iskolanapot ünnepel a szabadkai zenede. – Francia-est a szabadkai zenedében. – A klasszikus zene hete Zomborban. A fesztivál ideje alatt Jacques Rouvier, korunk legismertebb zongoristája és zenepedagógusa mesterkurzust tart a zenedében. – Az idei tanévben 352 diákunk van, ebből 328-an tanulnak a nagykikindai zenedében, viszont 24 diák a beodrai kirendelt tagozatunkban. – A Csermák Antal Zeneiskola április 26-án 18 órakor ünnepi hangversenyt rendez a zenedében, a magyar művészetoktatás napja alkalmából.
Kortársaink a zenede főnevet olykor nem a hagyományos „zeneiskola", hanem „zenekar", „zenetanár" vagy más értelemben használják: Búgócsiga Zenede (a zenekar 2007-ben fiatal zeneakadémistákból alakult, azóta rendszeresen fellép a Müpa vasárnapi Cifra Palota alkalmain) – Kertvárosi Zenede Alapítvány-Kálmán bácsi Zenedéje – Házhoz megy a Zenede Oktatási Cent-rum néven indult útjára egy izgalmas és nagyon fontos misszió!