2024. december 23., hétfő
MATICA SRPSKA GALÉRIA

A közönséggel állandó párbeszédben a művészet nyelvén

A székvárosi Matica srpska Galéria 175 éves múltját rangos állami kitüntetéssel ismerték el az államiság napján.

Az elsőfokú gyertyaszentelői/sretenjei érdemrendet dr. Tijana Palkovljević Bugarski igazgató asszony vette át, aki 2010 óta sikeresen vezeti e kulturális intézményt.

Dr. Tijana Palkovljević Bugarski (Fotó: Dávid Csilla)

Dr. Tijana Palkovljević Bugarski (Fotó: Dávid Csilla)

– Ez egy kiváltság, amely kivételes felelősséget és odaadást igényel. A nagy intézményben végzett munka változatossága napi jelenlétet és tevékenységi köröket igényel, ami nem mindig könnyű. De a munkánkat megkönnyíti az az érzés, hogy intézményként népszerűsítjük és gazdagítjuk a város és a térség nemzeti, művészeti és kulturális kínálatát – fogalmazott  dr. Tijana Palkovljević Bugarski művészettörténész, múzeumi tanácsadó.

Újvidéken született. Az Isidora Sekulić Gimnáziumban érettségizett. A New York-i Metropolitan Múzeumban Manet és Monet munkáival találkozva úgy döntött, hogy a művészettörténetet választja élethivatásául. Egyetemi diplomát és magiszteri fokozatot a belgrádi Bölcsészettudományi Kar Művészettörténeti Tanszékén szerzett. Doktori disszertációját a Belgrádi Egyetem Bölcsészettudományi Karának Muzeológiai Tanszékén dr. Nenad Radić egyetemi tanárnál írta A Matica srpska Galéria – A kulturális identitás képe műalkotások bemutatásán keresztül címmel. Kutatási területe a 20. század nemzeti művészete, a kulturális örökség védelme és népszerűsítése, valamint a muzeológia tanulmányozása.
– Az a célom, hogy a galéria olyan reprezentatív és tekintélyes intézmény legyen, amely a modern muzeológiai és szakmai színvonalnak megfelelően működik. Ezen folyamatosan munkálkodunk az elhivatott, szorgalmas csapattal. Azt hiszem, nincsenek megoldhatatlan problémák, csak sokféle megközelítés, kreativitás létezik a kihívás megoldására.

A székvárosi Matica srpska Galéria (Fotó: Dávid Csilla)

A székvárosi Matica srpska Galéria (Fotó: Dávid Csilla)

A képtárunkból hiányoznak a világhírű alkotások, hiszen mi csak a nemzeti művészetet örököljük. Ám éppen ez tesz minket egyedülálló intézménnyé – a nemzeti művészet csúcsgyűjteményévé és bemutatójává, amely állandó párbeszédben áll a jelen pillanattal és a közönség minden korosztályával. Az különböztet meg minket a többi múzeumtól, hogy aktívan részt veszünk a szerb művészet megőrzésében és bemutatásában a régióban – Romániában és Magyarországon –, valamint az európai nemzeti galériák szerb képzőművészetet népszerűsítő projektumaiban, mint tavaly Perugiában. A jövőben is ilyen projektumokban népszerűsítjük kulturális örökségünket Európában – magyarázta az igazgatónő.

Újvidék Európa Kulturális Fővárosa címre való jelölésének szakaszában azt hangsúlyozta, hogy e rangos cím elnyerése sok jót hozna a városnak, ennek köszönhetően a kultúrát helyezné előtérbe, és megmutatná, hogy a kultúra befektetés, nem pedig költség. A projektum megvalósítása átalakítja a kulturális és művészeti színteret, serkenti a város alkotói lehetőségét és közelebb hozza a művészetet a polgárokhoz. Az Európa Kulturális Fővárosa 2022 – Az én Újvidékem cím elnyerése után kijelentette, nagyon örül annak, hogy részt vett a titulus elnyerésének folyamatában és megvalósításában. És a legboldogabb azért, hogy ezt a címet a városnak hagyják, így Újvidék „örökre” Európa Kulturális Fővárosa marad.

Április 30-áig tekinthető meg a migráció témájú tárlat (Fotó: Dávid Csilla)

Április 30-áig tekinthető meg a migráció témájú tárlat (Fotó: Dávid Csilla)

– A gyermekekkel való foglalkozás rendszeres tevékenységünk része. Iparkodunk a jövő közönségében kialakítani a nemzeti kulturális intézményekhez és a nemzeti művészethez való pozitív viszonyulást. Ebben hagyományos partnereink a Radosno detinjstvo Gyermekintézmény, a magánóvodák, az újvidéki általános és középiskolák, a székvárosi Bölcsészettudományi Kar... A pedagógusok segítségével vonzó programokkal könnyebben megszólítjuk a legfiatalabb közönséget. E hosszú évek során arra törekedtünk, hogy úgy szervezzük az intézményben a munkánkat, hogy a trendeket követve mindig valami újat kínáljunk fel, a kisbabák számára megszervezett koncertektől kezdve a kisgyerekeknek szánt edukatív műhelymunkákon át a kiállításokat kísérő számos rendezvényig. Az attraktív programoknak köszönhetően 2021-ben sok látogatónk volt. Az élet, álom és halál című kiállítást például számos program kísérte a filozófia, irodalom, pszichológia, zene területén – ezt a szimbolikát széleskörűen alkalmaztuk mindarra, ami sok humán tudományban aktuális. Nagyszerű volt az, hogy a fiatalok bekapcsolódtak a programokba. Ők elvesztették a társadalmi kapcsolatokat, elvesztették a szabadidejük nyilvános eltöltésének lehetőségét. Az intézményünk pedig olyannak bizonyult, amely vonzó tartalmakat kínál, a társasági élet helyszíne lesz, és bizonyos értelemben biztonságos. A rendezvényeinknek van közönsége. A mögöttünk álló több évtizedes munka meghozta az eredményt. Azok a gyerekek, akik 2003-tól, majd óvodásként vagy kisiskolásként a Matica srpska Galéria rendezvényeire jöttek, ma már fiatalok, és tudják, mennyire nyitottak vagyunk múzeumként a nyilvánosság számára az új ötletek és a kreatív tartalmak létrehozása terén hangsúlyozta Tijana Palkovljević Bugarski. 

Április 30-áig látogatható a migráció témájú gazdag tárlat. Az érdeklődők hétfő kivételével mindennap megtekinthetik Uroš Predić és Paja Jovanović szerb festőművészek, továbbá El GrecoÉlisabeth Louise Vigée Le Brun és Marc Chagall európai művészek, valamint Mladen MiljanovićVladan JeremićRena ReadleSafet Zec és Tausz Makacseva (Taus Makhacheva) kortárs alkotók munkáit.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A székvárosi Matica srpska Galéria (Fotó: Dávid Csilla)