2025. január 2., csütörtök

Levelemmel emlékeztetem

Jódal Rózsa 85. születésnapjára

Azt mondják, az embernek szüksége van biztos pontokra az életében. Az enyémben az egyik ilyen biztos pont Jódal Rózsa. Minden második hétfőn, pontban délután 5 órakor becsöngetek hozzá. Ettől az időponttól csak kivételes esetekben térünk el, csak akkor, ha valami más, fontos dolgunk akad, és ha hiszik, ha nem, kettőnk közül még mindig ő az elfoglaltabb: irodalmi találkozókra jár, hívják, viszik, zsűritag egy rendezvényen, vagy épp a fodrászhoz van időpontja. Mindig szeretettel vár, kedvesen, mosolyogva fogad, bevezet az otthonába, a könyvekkel teli birodalmába, boldogan mutatja az új zsákmányt, azokat a köteteket, amelyeket azóta szerzett be, hogy utoljára nála jártam, meséli, mit olvas éppen, mit készít nekem, na meg a kedves hallgatóknak a jövő hétre.
    Merthogy mi ilyenkor, hétfőnként dolgozunk is! Rózsa hétről hétre könyvkritikát ír az Újvidéki Rádió Szempont című műsorába, ezt olvassa mikrofonba. Néha Kormos cicának is megvan a véleménye, nem tudom, rólunk-e vagy a könyvről, amivel éppen foglalkozunk, de van egy-két szava hozzá, bár a kéretlen véleménynyilvánítás általában száműzetést von maga után. Nos, macska ki, lámpa fel, lapok kiterítve, munkára, felvétel indul! Rózsa nem egyszerűen felolvassa az írásait; előadja azokat, játszik, játszik a szavakkal és a hangjával is, úgy, hogy pontosan visszaadja egy-egy kötet hangulatát, lényegét. Neki küldetése van, önként vállalt missziója a vajdasági magyar szerzők könyveinek népszerűsítése és a hallgatóság olvasásra buzdítása. Persze nem elégszik meg csak az itteniekkel, falja a könyveket, az olvasás és az írás a lételeme.
    Korábban a Szempontra készült írások felvételezése a rádióban zajlott, és Rózsa akkor is biztos pont volt, nem csak az én számomra: a portástól a hangfelvevőkig mindannyian tudtuk, hogy kedden fél 9-kor biztosan betoppan, mindig elegáns és jókedvű, mindenkihez van néhány kedves szava, és a derű, ami belőle árad, másokat is jókedvre derít. Emlékszem, egyszer rám szólt – és most talán nem is örül, hogy ezt újra felemlegetem, de ígérem, még csak most az egyszer –, hogy ne szólítsam már úgy: Rózsa néni, mert a néni az olyan… Attól olyan öregnek érzi magát. Megszeppentem kicsit, de aztán magam is beláttam, valóban nem illik hozzá ez a megszólítás, sokkal inkább Rózsa ő, s még inkább Rózsika.
    Lehet, hogy lassabban ér ki elém kaput nyitni, mert a lába már nem olyan fürge, hosszabb ideig tart neki elolvasni egy könyvet, mert gyöngébb a látása, nem próbálkozik új receptekkel, inkább a beváltakhoz ragaszkodik – mondjuk, ha engem kérdeznek, aki olyan finom túrós pogácsát és kávékrémes islert tud sütni, mint ő, minek is kísérletezne mással –, de az idős hölgy testében még mindig ott lakik a verseci kislány, aki az édesanyja mellett beleszeretett az írásba. Ő még mindig Hadaró Jutka, akiről csak annyit tudni biztosan, hogy újvidéki, de nem árulja el, melyik iskolába jár, a lelke a kossaván szárnyaló fiatal nőé, aki mindig kíváncsi, figyeli a világot, követi a trendeket, facebookozik, e-maileket vált, chatel, a gondolatai frissek, a szeme csillog, és huncut mosoly játszik a szája szegletében.
    Ady szavaival: Születésnapjára (…) sok mindent kívánhatnék. Pompás hangulaton kezdve, jeles mulatságokat, fényes, új ruhákat, ékszereket le… De jobb, ha mindezt magára bízom: maga óhajtson akármit, ezennel beleegyezem. Isten éltesse, kedves Rózsika!

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Jódal Rózsa / Kopasz Tamás felvétele