Az amerikai Dean R. Koontz eddig megjelent, hetvennél több regényéből negyvenötöt elolvastam. Az idén 74 éves szerzőt horroríróként skatulyázták be, elnöke is volt az Amerikai Horrorírók Szövetségének. Szerintem ugyanolyan zseni ebben a műfajban, mint fiatalabb pályatársa, a 72 esztendős Stephen King. Témái bizarrnak nevezhetők, történetei különösek, könyveinek cselekménye felforgatóan izgalmas. De nem kizárólagosan horrort ír, erős oldala pszichotriller. Művei közül több témájánál, illetve szereplői révén kapcsolódik egymáshoz, így a legutóbb megjelent trilógia darabjait hősnőjük kapcsolja egybe, ezért is nevezik Jane Hawk-sorozatnak. Az első két kötetet már korábban beszereztem, a harmadikat a minap vettem meg. Meglepődve figyeltem föl, hogy a szerző nevéből hiányzik az R betű. Elővettem az előző két kötetet, bizony azokon is csak a Dean Koontz név szerepel.
Tudom, hogy több álnéven is jelentek meg regényei, ám a középső név R betűjének elhagyása még nem „igazi” álnév. Gondoltam, lehet egy fia, aki ugyancsak írásra adta a fejét, mint King gyermeke, Owen. Ám olvastam a regényeket, kétségtelen, hogy Dean R. Koontz a szerzőjük, semmi se utal arra, hogy más írta volna őket.
Ám akkor meg hová tűnt az R betű?
Kutakodni kezdtem, és rá is bukkantam a megoldásra, ami meglepően praktikus és pragmatikus. Ráadásul nem is kellett különösebben igyekeznem, a kiadó honlapján a következő magyarázatot találtam: „Az író elmondása szerint évekkel ezelőtt, az egyik új regényének megjelenését követően döntött úgy, hogy megszabadul az R betűtől. Kiszámolta, hogy abban az évben a közönségtalálkozókon 8000 könyvet írt alá Dean R. Koontz néven, az R betű, majd az utána következő pont pedig minden alkalommal egy egész másodperccel meghosszabbította a dedikálással töltött időt.
Ezután jött a matek: az R. kivitelezésére szánt 8000 másodperc csak abban az évben 133 percet követelt, ami a következő 40 évben évi egy dedikálással számolva összesen 88 órát jelentene... Az író ezért úgy határozott, inkább megspórolja magának ezt a 88 órát!”
Ezek szerint Koontzot a tudományos fantasztikum is foglalkoztatja, ha hetvenen túl még negyven aktív írói esztendővel számol.