2025. február 3., hétfő
KOSÁRLABDA

Dončić és Davis ligarengető cseréje!

Az utóbbi évtizedek, de talán nem túlzás azt mondani, hogy az NBA teljes történetének egyik legnagyobb horderejű, hatalmas port kavaró játékoscseréjét bonyolították le szombatról vasárnapra virradó éjszaka az amerikai kosárlabda-bajnokságban. A játékosmozgás legfontosabb része keretében Luka Dončić, a Dallas Mavericks szlovén szupersztárja a Los Angeles Lakers csapatához került, míg ellenkező irányban Anthony Davis, a „Taviak” nagyágyúja tette át székhelyét.

Mondani sem kell, hogy a csere alapjaiban változtatja meg mindkét gárda csapatszerkezetét, játékerejét, stílusát és távlatos jövőképét, valamint a teljes nyugati főcsoport és a liga erőviszonyait. A bejelentés körüli zűrzavart növelte az a különösen pikáns körülmény, hogy a hírek szerint előzetesen maguk a főszereplők sem tudtak az ügyről, sőt még LeBron James, a Lakers veterán legendája számára is vacsora közben derült ki meglepetésként a csere, pedig neki általában gyakorlatilag minden fontos, csapatot érintő döntés esetében komoly beleszólása van. A teljes üzlet egyébként több kosarast mozgatott meg: a Lakershez került Dončićon kívül Maxi Kleber és Markieff Morris, a Dallas Davisen kívül Max Christie-t és egy 2029-es első körös draftcetlit kapott, valamint a Utah is érintett, ők Jalen Hood-Schifinót és két második körös draftlectlit kaptak.

NBA, alapszakasz: Charlotte–LA Clippers 104:112, Detroit–Dallas 117:102, Philadelphia–Denver 134:137, Toronto–Chicago 106:122, New Orleans–Boston 116:118, San Antonio–Milwaukee 144:118, Golden State–Phoenix 105:130, Indiana–Atlanta 132:127, Utah–Orlando 113:99, Charlotte–Denver 104:107, Houston–Brooklyn 98:110, Minnesota–Washington 103:105, Oklahoma–Sacramento 144:110, New York–LA Lakers 112:128, San Antonio–Miami 103:105, Portland–Phoenix 127:108. Euroliga, 24. forduló: Fenerbahçe–Bologna 95:81, Monaco–Real Madrid 77:73, Olimpiakosz–Efes 92:89, Partizan–Crvena zvezda 71:73. Az élcsoport: Olimpiakosz 34, Fenerbahçe (–1) 32, Monaco 30, Paris (–1), Panathinaikosz, Crvena zvezda és Bayern 28 pont stb.

ABA-LIGA

NYOLCPONTOS ELŐNY ÚSZOTT EL
A Spartacus kosarasai nyolcpontos előnyt engedtek ki a kezükből, és 89:88 (21:17, 23:25, 19:23, 26:23) arányú vereséget szenvedtek az FMP-től az ABA-liga 19. fordulójában. Az első két negyedben egyik csapatnak sem mentek túl jól a dobások, a hazaiak azonban árnyalattal pontosabbak voltak, és 44:42-es előnnyel vonultak szünetre. A folytatásban a Spartacus átvette az irányítást, Gordić kitűnő passzokkal szolgálta ki társait, és a hárompontos dobások terén is jelentősen feljavultak a vendégek. 2:47-tel a meccs vége előtt a szabadkaiak 85:77-re vezettek, de néhány hiba és sikertelen támadás után a hazaiak zsinórban tíz pontot szereztek, és átvették a vezetést. Az FMP ugyan személyi hibát vétett Ilić ellen, aki azonban egyik büntetőjét sem használta ki, míg a másik oldalon Scott pontosnak bizonyult, és ezzel az FMP megszerezte a győzelmet. A hazaiak közül a mérkőzés legeredményesebb játékosának a szabadkai Barna Filip bizonyult 23 ponttal, míg a Spartacusból Momirov 19, Cerovina és Kajami-Keane 14-14, Ilić 10, Nikolić 8, Gordić 7 (10 gólpassz és 5 lepattanó), Miletić és Gibson 5-5 (utóbbi egy hete a Krka ellen 31 pontot ért el), Medarević 4 és Bolton 2 (a Krka ellen 18 pont) ért el.

A következő fordulóban a Spartacus a Dubai együttesét látja vendégül, a mérkőzést szombaton 19 órától a sétaerdei sportcsarnokban játsszák. Jegyek elővételben a klub Facebook-oldalán, valamint a Korzó 4. alatti Office Shoes kiskereskedelmi üzletben vásárolhatók.

ABA-liga, 19. forduló: Krka–Cibona 83:83, h. u. 92:97, Split–Olimpija 69:75, Mornar–Mega 83:113, FMP–Spartacus 89:88, Budućnost–Zadar 84:77. Az élcsoport: Budućnost 36, Partizan (–1) 34, Crvena zvezda (–1) 33, Dubai (–1) és Olimpija 31, Zadar, Spartacus és Igokea (–1) 29 pont stb.

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Az FMP nyolcpontos hátrányból fordított (Fotó: Beta/AP)