Az édesanyák számára különösen nehéz lehet másra hagyni csemetéjüket, legyen szó akár néhány óráról, vagy pár napról. Olyan eset is előfordulhat, hogy ettől hosszabb időre kell az anyának távol lennie gyermekétől. A legtöbb szülőben ilyenkor a lelkiismeret-furdalás érzése jelentkezik.
A szakvélemények eltérnek azzal kapcsolatban, hogy mennyi időre ajánlatos másra hagyni a csöppséget. John Bowlby, a gyermekpszichológia egyik kiemelkedő alakja szerint a legérzékenyebb időszaknak a fél- és hároméves kor közötti szakasz számít. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy az anyuka távollétében más még véletlenül sem vigyázhat a kis utódra. A hosszú hétvége az említett időszakban is megoldható. A lelki fejlődés egyik jellemzője, hogy a tárgyállandóság egy éves kor körül alakul ki. Ez azt jelenti, hogy a gyermek a maga értelmi szintjén tisztában van azzal, hogy amit nem lát, az még nem szűnik meg. Távozáskor mindenképpen magyarázzuk meg neki, hogy anya visszajön. Ezt a pillanatot egy számára ismerős eseményhez kössünk, például a soron következő fürdetéshez, hiszen a csöppség ezt megérti majd. Ilyenkor fontos, hogy a gyerkőc otthon vagy számára ismerős környezetben legyen. Kizárólag egy állandó személyre bízzuk a felügyeletet, mivel ez a biztonság érzését nyújtja a picinek.
A szülőben jelentkező lelkiismeret-furdalás teljesen természetes, mégis attól, hogy pár napra egyedül hagyja a három évestől fiatalabb gyermeket, annak lelki fejlődése még nem sérül. Semmiképpen sem árt meg, ha már egészen pici kortól a szülői távolléthez szoktatja csemetéjét. Ez is családonként változik, a folyamatot pedig szülő és gyereke válogatja. John Bowlby arra is figyelmeztet, hogy ameddig az anyuka távol van, a csöppség remekül érezheti magát. A szülő visszaérkezését követően azonban viselkedésére jellemző lehet a nyűgös, követelődző, anyás, dühös hangulat. Kifejezetten igényli édesanyja figyelmét és közelségét. Ez nem azt jelenti, hogy a kis trónörökös rosszul viselte azt a néhány napot, egyszerűen csak az anyuka hiányából fakadó érzéseit a maga módján vezeti le. Ilyenkor pedig nem fegyelmezni kell, hanem meg kell nyugtatni a csöppséget.