A szerelmesek szigetének nevezik, hiszen itt minden romantikus és misztikus. Bármerre indulunk a szigeten, álomvilág tárul elénk. A történetek, festmények, mozaikok és szobrok évezredek erotikájáról árulkodnak. Tiberius római császár 12 palotája a szigeten például az ókor legnagyobb orgiáiról lett híres.
Az olasz partok mentén nincs sok sziget, de amelyek ott vannak, azok maguk a földi paradicsom. Capri minden időben vonzotta a művészeket, a hírességeket és a gazdagokat, ma pedig a celebeket. Akinek nem volt a szigeten villája, az nem is tartozott a felső tízezerhez.
A szigetnek két nagyobb városa van: Capri és Anacapri. Caprira a luxus, az éjszakai klubok és a divatos butikok jellemzőek, Anacapri pedig távolabb van a kikötő nyüzsgésétől, így sokkal nyugodtabb város. Innen lehet feljutni a 600 méter magas Monte Solaróra, a sziget legmagasabb pontjára. A városból 12 percig tart, mire a libegő felér a csúcsra. Érdekesség, hogy a libegőn nyitott, egyszemélyes ülések szállítják az utasokat. Páramentes időben el lehet látni a Nápolyi-öbölig, az Amalfi-partig és a Vezúvig. A villák közül Tiberius Damecuta-villája volt Anacapri közelében és egy svéd orvos új otthona, a Villa San Michele. A doktor évtizedeken át gyűjtötte a helyi relikviákat és az antik tárgyakat, így otthona a sziget legnagyobb múzeumává vált. Capri déli csücskén magasodik a Tirrén-tenger talán legszebb világítótornya, a Punta Carrena. Olaszország második legmagasabb világítótornya az utolsó szárazföldi pont a 450 kilométerre levő Szicíliáig. A toronytól legmesszebb a szigeten, már Capri város vonzáskörzetében, volt Tiberius császár legszebb villája, a Villa Jovis, azaz a Jupiter-villa. A 7000 m²-es épület a legnagyobb Tiberius-villa volt a 12 közül. A császárról elnevezett hegy tetején épült 27 és 37 között és a kertekkel együtt befedte az egész hegytetőt. A romokból felismerhetőek az egyes helységek, lakosztályok, fürdők, teraszok, árkádok helyei és méretei. A villa teraszairól és kertjeiből pazar kilátás nyílt egész Caprira és az Amalfi-part pici városaira. Itt tartotta a császár a legnagyobb partikat. A 300 m magas sziklaormon épült palotából számos császári ellenség zuhant a mélybe.
Capri (város) főtere a La Piazzetta. A pár száz négyzetméteres kis teret a helyiek úgy becézik, hogy a világ kis színháza. A teret környező épületek valóban szinte minden színházi darabhoz méltó díszletet adnának. A tér az ókor óta a sziget hal-, hús- és zöldségpiacának adott helyet. Alig száz éve nyílt meg rajta az első bár, amely gyökeresen megváltoztatta az egész sziget életét. Manapság szinte minden nap össze lehet futni egy-egy világhírű sportolóval vagy színésszel a La Piazzetta valamelyik asztalánál. A tér közepén magasodik egy óratorony, ami a város jelképe, és a Santo Stefano dóm, Capri legöregebb temploma. A valamikori érseki palota ma a helyi törvényhozás épülete.
A sziget 6 km hosszú, és 2-2,5 km széles. Két kikötő fogadja az érkezőket. Vannak ugyan helyi buszjáratok, de a sziget kormányzósága a gyalogosközlekedést részesíti előnyben. Számos hosszabb-rövidebb ösvény és szerpentines gyalogút szeli keresztül a szigetet, rengeteg helyre lépcsők vezetnek fel – nem ritkán több száz. És itt vannak a libegők is, amelyek felejthetetlen kilátást biztosítanak a szigetre, de távolabb is. Minden közlekedési eszközben egyvalami közös: páratlan szépségű magánkertek és narancsligetek között haladnak el.
Caprinak van két kiemelkedő természeti szépsége is, amelyek miatt majdnem annyian keresik fel a szigetet, mint a szerelmesek. Ezek a Faraglioni-sziklák és a Kék barlang. A barlang bejárata alig egy méter magas és két méter széles. Egyszerre csak két-három kis turistacsónak mehet be néhány percre. A nap nem süt be a Grotta Azzurrába, a víz azúr színe mégis misztikus. Egy görög mítosz szerint tengeri nimfák éltek a barlangban. Megtalálták bent Neptunusnak, a tenger istenének szobrát is, amely egy szoborsereg élén állt. A szobrok úgy voltak elhelyezve, hogy a befújó szél hatására a kezükben lévő kagylók megszólaltak. Későbbi legenda arról mesél, hogy a barlang Tiberius császár magán-úszómedencéje volt, ahol meztelen fiúkkal és leányokkal élvezte a dolce vitát.
Nyitókép: A sziget óratornya