Negyvenhét önkormányzatban fejlesztik tovább a hulladékgazdálkodást azokból a hitelekből, amelyre a francia fejlesztési ügynökséggel, a francia nagykövetséggel, valamint az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) Közép- és Délkelet-Európával megbízott részlegével szerződött le Siniša Mali pénzügyminiszter. A két kölcsönszerződés összértéke 150 millió euró: az eszközökből a hulladékfeldolgozás fejlesztésére vonatkozó országos program harmadik fázisát valósítják meg. Ennek értelmében hat nagy szeméttelep működését finanszírozzák majd, amelyek közül egyes településeken fejlesztések szükségesek, máshol viszont hulladéklerakókat építenek – mondta a pénzügyminiszter. A sajtónak nyilatkozva kiemelte, ezzel 1,5 millió lakos igényeit elégítik ki.
Mali ugyanakkor hangsúlyozta, a fejlesztésekkel Szerbia megmutatja azt is, hogy az Európai Unió által előrelátott „zöldúton” halad. A Tiszta Szerbia elnevezésű projekt keretében több ezer kilométernyi csatornahálózatot is kiépítenek, de új víztisztítók is épülnek az ország különböző pontjain – sorolta. A pénzügyminiszter szerint a szóban forgó projektet önerőből is megvalósíthatta volna az ország, de fontos az együttműködés az európai bankkal és a francia partnerekkel. Az francia fejlesztési ügynökséggel ugyanis összesen 500 millió euró értékű új projektről és támogatási lehetőségről tárgyal a szerb államvezetés.
A hat hulladéklerakó fejlesztésére és megépítésére vonatkozó projekt összértéke egyébként 300 millió dinár, amelynek felét már korábban biztosították. A most aláírt kölcsönszerződésekkel pedig véglegesítik a fejlesztéseket – mondta Mali, aki szerint ez szép módja egy olyan év lezárásának, amelyben „Európa második leggyorsabban fejlődő gazdaságú országává váltunk”.
A hulladékgazdálkodás fejlesztésére előrelátott anyagi támogatáson felül az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank technikai segítséget is nyújt a program gyakorlati megvalósításában, biztosítva ezzel a projekt sikerét. Elsődleges feladat a hulladékkezelő rendszerek korszerűsítése és az újrahasznosítás mértékének növelése annak érdekében, hogy Szerbia minél közelebb kerüljön az Európai Unió elvárásaihoz – mondta Charlotte Ruhe, az EBRD Közép- és Délkelet-Európa fejlesztésével foglalkozó részlegének igazgatója. A francia partnerek viszont a projekt értékeként kiemelték, hogy „kritikus ökológiai kihívást” igyekszik megoldani. Ezáltal egészségesebb és ellenállóbb jövőt teremtünk a szerb népnek – hangsúlyozta Rémy Rioux, a francia fejlesztési ügynökség vezérigazgatója.
A hulladékkezelés fejlesztése folyamán külön hangsúlyt fektetnek arra, hogy minden regionális szeméttelep megfeleljen az európai standardoknak – mondta Irena Vujović környezetvédelmi miniszter. Hangsúlyozta, hogy a hulladéklerakók építése, a mechanikai-biológiai hulladékkezelés, azaz az újrahasznosítás mellett számos más olyan tevékenységet is végeznek, amelyek összhangban vannak az unió zöldelőírásaival. A körforgásos gazdaság elveire épülnek a hulladékot átvevő állomások, és ezen projektek keretében szerzik be az olyan eszközöket is, mint a szemeteskocsik és a kukák – mutatott rá a törekvésekre a tárcavezető, aki kiemelte a lakosok képzésének jelentőségét is.
Szerbiában egyébként évente 2,5 millió tonna kommunális hulladék gyűlik össze. A lakosok harmada pedig még a szervezett szemételszállítás előnyeit sem élvezi – mutatnak rá a hazai helyzetre a szakemberek.
Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)