Fucsovics Márton a wimbledoni serleggel
A népszerűséget ma azzal mérik, hogy pl. kinek hány ismerőse vagy rajongója van a Facebookon. Fucsovics Márton egyelőre még nem világsztár, hisz tegnap délig csak 284-en jelentkeztek be, nem vitás azonban, hogy a szombaton megnyert wimbledoni ifjúsági egyéni egy nagyszerű pályafutás kezdete lehetne.
Magyarországnak a múltban is voltak szép teniszsikerei, az ismert teniszezők listája azonban még tíz nevet sem tartalmaz. Az egyetlen eddigi Grand Slam-bajnok egyesben Körmöczy Zsuzsa, aki 1958-ban nyerte meg a Roland Garrost, ugyanabban az esztendőben pedig Wimbledonban döntőt játszott. Gulyás István 1966-ban döntős volt a francia nemzetközi bajnokságon, Taróczy Balázs párosban – Heinz Günthatdttal az oldalán – győzött Párizsban és Londonban is, Temesváry Andrea Martina Navratilovával nyerte meg a Roland Garrost, Szávay Ágnes pedig az ifik mezőnyében Párizsban egyesben és párosban, Wimbledonban pedig párosban szerzett bajnoki címet. Ha ehhez hozzáadjuk, hogy 1948-ban a később híres sportújságíró Vad Dezső Wimbledonban ifidöntőt játszott, s hogy nagy sikernek könyvelhető el az is, hogy 1993-ban a magyar férfiválogatott – Noszály Sándor és Krocskó József összeállításban – Finnország és Nagy-Britannia legyőzése révén bejutott a Davis-kupa világcsoportjába, voltaképpen felsoroltuk az összes eddigi nagy eredményt.
Ezt a sort folytatja a 18 éves nyíregyházai Fucsovics Márton, akiről azért el kell mondani, hogy nem szombaton robbant be a köztudatba, hisz tavaly párosban nyert a US Openen, idén pedig elődöntőig jutott egyesben az Australian Openen.
Mint megannyi kölyök, ő is még jóval az elemi előtt kezdett sportolni, s öt-hat éves volt, amikor csaknem eltanácsolták a tenisztől, hisz a háló magasságát is alig érte el. Szerencsére akadt egy jó szemű edző, aki fantáziát látott benne és ott tartotta. Első hivatalos edzője Gyuricsku Enikő volt, a szorgalmas és fogékony gyerek pedig gyorsan fejlődött és szállította az eredményeket. Nyolcévesen már a tizenkét évesek között is kitűnt, ekkor azonban még nem döntötte el, hogy marad-e a teniszben, vagy pedig a kosarazókhoz pártol, hisz egy diákversenyen korosztálya legtechnikásabb játékosának választották meg. Mivel a tenisz mellett döntött, Erőss Béla személyében új edzőt kapott, fejlődése pedig töretlen volt.
Mivel otthon a háttér már nem tudta követni a tehetséget, a stuttgarti First Line teniszakadémián kötött ki és Peter Mayer Tischer edző felügyelete alatt dolgozott. Mivel kortársai között kiemelkedett, az akadémia a 16 éves magyart futures rangú profi tornákra küldte, de az eredmények elmaradtak, a vereségek száma jóval felülmúlta a sikerekét. A németek belátták, hogy Fucsovicsnak túl gyors az átállás, s visszatértek az ifitornákhoz, amelyeken jóval sikeresebb volt. Idén újra elindult a profi tornákon, Boszniában első profi győzelmét aratta, majd játszott a hallei és rosmaleni selejtezőben is, de nem jutott táblára. Otthon sincs edző nélkül, alkalomadtán Gáspár Balázs foglalkozik vele.
Amit még tudni kell róla: 1992. február 8-án született, 186cm magas, legjobb ütése az adogatás, eszményképei Roger Federer, Lleyton Hewitt és Marc Phillippoussis, hobbija pedig a lányok és a motorkerékpárok. Ha minden összeáll, Fucsovics Márton a férfitenisz jövője lehetne, s például olyan titulusokra érett kettőst alkothatna a három héttel fiatalabb zombori Filip Krajinovićtyal, mint amilyenek ma Andy Murray és az egy héttel fiatalabb Novak Đoković.