2024. november 26., kedd

Lemaitre és Farah duplázott

XX. ATLÉTIKAI EB, BARCELONA – Olivera Jevtić 6., Asmir Kolašinac 9. – Kiss Dániel bronzérmes, Kővágó lemaradt a döntőről – 100 méteres gáton török, női 200 méteren francia csoda – Merlene Ot

Barcelonában tegnap késő este, az utolsó tíz döntővel ért véget a XX. atlétikai Európa-bajnokság, amely sok versenyszám küzdelmeinek alapján lényegesen színvonalasabb és élvezetesebb volt, mint azt feltételezni lehetett volna. A szerbiai atléták érmet nem nyertek, de összességében nem is teljesítettek gyengén, Magyarország pedig az utolsó estig két bronzérmet gyűjtött, s a veterán Fazekas Róbert maradt az utolsó adu, hisz a dobogóra várt Kővágó Zoltán a diszkoszvetés selejtezőjében méterekkel maradt el idei legjobbjától, és csak 21. lett, amivel az Eb talán legkellemetlenebb meglepetését okozta.

Janice Ennis. Fotó: Beta/AP

A szerbek közül pénteken este és szombaton Goran Nava 11. lett az 1500 méteres táv döntőjében, a nőknél ugyanezen a távon Marina Munćan a selejtezőben csoportjában gyönge 4:19,32 perccel utolsó lett, Olivera Jevtić a női maratonban saját képességei szintjén futva a hatodik helyet szerezte meg, Asmir Kolašinac pedig a súlylökés döntőjében többre is képes lehetett volna, de 19,77 méterrel végül kilencedik lett.

Kiss Dániel jól futott a 110 méteres gát döntőjében, és 13,39 másodperccel bronzérmet nyert. Női kalapácsvetésben Orbán Éva szerény 64,69 méterrel utolsó, 12. lett a döntőben, a férfi 4×400-as váltó pedig 3:08,32 perccel a 13. helyen végzett. A diszkoszvetésben sokat vártunk, ám Kővágó a selejtezőben két belépés után harmadikra pontosan 10,65 méterrel dobott kevesebbet idei legjobbjánál. Nem rontott viszont Fazekas Róbert, aki elsőre túldobta a normát, és 64,30 méterrel negyedik legjobbként jutott a tegnap esti döntőbe.

Férfi 1500 méteren a várt spanyol siker született, 400 méteren ugyan a belga Borleé nyert, de nem az idénylegjobb Jonathan, hanem ikertestvére, Kevin győzött. 110 méteres gáton a cseh Sloboda és a lengyel Noga párharcát vártuk, de a brit AndyTurner nyert, az előző kettő pedig trófea nélkül maradt. 200 méteren a 20 éves francia Christophe Lemaitre csak végső erőfeszítés árán szerezte meg második vágtázóaranyát, de nem ő az Eb egyetlen duplázója, hisz 5000 méteren hiába tartották főesélyesnek a francia színekben futó etióp Bezabehot, amikor a brit Mo Farah kiváló teljesítménnyel nyert a 10km aranya mellé még egy legfényesebb medált. A francia indította ugyan az első rohamot, a brit pedig nemcsak tartani tudta a lépést, hanem rákontrázott, és Bezabeh végül dobogóra sem jutott. Női 400 és 800 méteren a várt orosz siker született, előbbiben mindhárom érmet ők vitték el, méghozzá az idei eredmények fordított sorrendjében, de magasság szerint, élen a nyurga Tatyjana Firovával. Női 400m gáton a volt 400 méteresek, az orosz Natalija Antyuh és a bolgár Vanya Sztambolova diadalmaskodtak e sorrendben, kalapácsvetésben pedig a vörös német Betty Heidler még egyszer megtréfálta az esélyesebb orosz Tatyjana Liszenkót és a lengyel Anita Wlodarczykot.

Érdekes volt a nők 3000 méteres akadályfutásának döntője, amelyben a tavalyi vb két legjobbja, a spanyol Marta Fernandez és az orosz Julija Zarudnyeva csatázott kezdettől fogva, messze mögöttük pedig a 19 éves, etióp származású azeri Lajesz Abdulajeva ijesztgette a mezőnyt és szórakoztatta a közönséget. Lajesz ugyanis roppant gyors, de akadálytechnikája csapnivaló, s a vizes gáton rendre derékig merült el. Mindig lemaradt, amit azonban a következő 100 méteren vágtázva rendre ledolgozott és a gátig újra és újra a harmadik helyen futott. Zarudnyeva 17 századdal vágott vissza Fernandeznek a tavalyi vereségért, Abdulajeva pedig az utolsó körre fáradt el, és végül hatodik lett.

Női rúdugrásban – Jelena Iszinbajeva távollétében – honfitársnője, Szvetlana Feofanova győzött két német előtt, a férfiaknál pedig e számban bejött a papírforma, és a francia Renaud Lavillenie tulajdonképpen nagy fölénnyel szerezte meg az aranyérmet. Női maratonban a litván Zivile Balciunaite aranyra váltotta a négy évvel korábbi negyedik helyet, a férfiaknál pedig a svájci Viktor Röthlin csak egyet lépett előre Göteborghoz képest, ahol második volt. Férfi súlylökésben a fehérorosz Andrej Mihnevics egy centivel verte a lengyel Tomas Majewskit, és a család bajnoka is lett, hisz neje, Natalija Barcelonában „csak” ezüstöt nyert.

Fantasztikus párbajnak indult a férfi gerelyhajítás döntője, de nem a finn Tero Pitkamaki rohamozta a norvég Anders Thorkildsen elsőségét, hanem a volt ifjúsági Európa-bajnok, 22 éves, olasz származású német Matthias De Zordo. A német 86,22-vel nyitott, a norvég azon nyomban 86,32-vel válaszolt, a német a második sorozatban 87,81-gyel kontrázott, a norvég pedig fél percre rá 88,87-tel rekontrázott. Ezzel a csatának vége is lett, többre már egyikük sem volt képes. Thorkildsen így egyesítette az olimpiai, vb- és Eb-titulust, ami még csak az orosz gyaloglónőnek, Olga Kaniszkinának sikerült.

Történt még két óriási meglepetés. Előbb a francia Myriam Soumaré, a női 100 bronzérmese és az Európa-bajnokság talán legvidámabb természetű szereplője 69 századdal javította meg egyéni csúcsát a 200m döntőjében, és ez a 22,32 egyben Európa idei legjobbja is. Soumaré széles mosollyal és táncot lejtve állt a dobogóra, majd nagyon hamisan, de azért torkaszakadtából énekelte a tiszteletére eljátszott La Marseillaise-t. Soumaré sikerénél még váratlanabb volt a török Nevin Yanit győzelme női 100m gáton, hisz az Universiade és a mediterrán játékok 24 éves tavalyi bajnoknője Barcelonában kétszer is országos csúcsot futott.

Végül még egy fantasztikus, alighanem megdönthetetlen csúcs is született. A szlovén 4×100-as váltóban futott a jamaicai származású Merlene Ottey is, aki május 10-én volt 50 éves. Az eddigi női korcsúcsot 47 évvel egy német maratonfutó tartotta.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás