Budapesten kezdődik az úszó-Eb második hete, benne a várva várt úszással. Részünkről is várt, hisz feltételezzük, hogy a vendéglátók szép számmal nyernek érmet, hogy a szerbiai versenyzők alaposan felkészültek és legalább egyéni képességeik határán teljesítenek, a legnagyobb kíváncsiság pedig az eredményekre irányul, hisz ez lesz az első nagy verseny, amelyen már nem a néhány éven át számos világcsúcshoz segítő csodadresszek lesznek használatban, hanem a klasszikus anyagokból készültek. Mivel az eddigi idei eredmények jóval elmaradnak a korábbiak mögött, az egészen biztos, hogy nemcsak csúcsesővel nem kell számolni, hanem az is lehetséges, hogy a Margit-szigeten egyetlen világcsúcs sem dől meg az elkövetkező hét napban.
Az első nap műsora 9.30-kor kezdődik a selejtezőkkel. A férfiak 400 m gyorson, 100 m háton, 100 m mellen, 50 m pillangón és 4×100 m gyorsváltóban, a nők pedig 50 m pillangón, 400 m vegyesen, 200 m háton és 4×100 gyorsváltóban versengenek az elődöntőért vagy döntőért. 17 órától férfi 400 m gyorson, női 400 m vegyesen és a két váltóban tartanak döntőt, a többi számban pedig az elődöntő lesz műsoron.
Nem vitás, hogy 400 m gyorson a német Paul Biedermann a főesélyes, döntőbe várjuk a magyar Kiss Gergőt, míg a szerb színeket képviselő Đorđe Marković talányt jelent. Női 400 m vegyesen ma már megszülethet az első magyar arany is. Hosszú Katinka a két évvel ezelőtti ezüstöt védi, míg Antwerpenben Jakabos Zsuzsa a negyedik volt. Riválisuk lesz bőven, de – az idei eredmények alapján – elsősorban a brit Hammah Miley-re és a spanyol Mirela Garcia Belmontére kell odafigyelni. Női 50 pillangón Dara Eszter elődöntős lehetne, Tijana Vukanović aligha, s majd kiderül, hogy a két svédnek, Therese Alshammarnak és Sarah Sjöströmnek lehet-e bárki is méltó ellenfele. Férfi 100 m háton a brit Liam Tancock, a spanyol Aschwin Wildeboer Faber és a francia Camille Lacourt a három nagy név, és meglepetés lenne, ha az Amerikában tanuló újvidéki Lazar Bogdanovski bejutna az elődöntőbe.
Férfi 100 m mellen, ahol a norvég Alexander Dale Oen védi a címet, roppant erős és szoros a mezőny. Szilágyi Csabának legalább egy másodpercet kellene lefaragni idei legjobbjából, hogy döntős legyen, amire Gyurta Dániel esélye sokkal jobb. Férfi 50 pillangón a címvédő Milorad Čavić nem lesz ott, s kérdés, hogy Ivan Lenđer milyen helyettes lehet. Az elődöntőbe mindenképpen odavárjuk, a selejtező alapján esetleg ennél többet is lehet majd mondani. A fellépők között lesz még két szerbiai, Nikola Simić és Radovan Silijevski. Női 200 háton a brit Elizabeth Simmonds a mérce, a váltókban pedig Magyarország is ott lesz, míg Szerbia csak a nőknél indít csapatot, és a 12-es mezőnyben már a 11. hely is siker lenne.
@k = Három orosz műúszóarany
A Balatonon a hosszútávúszók versenye tegnap estefele ért véget a nők 25 kilométeres futamával, az elmúlt két napban pedig a vegyes csapatok versenyében és a férfiak 25 kilométeres távján osztottak érmeket. A várakozásoknak megfelelően csapatban görög siker született, míg 25 kilométeren az olasz Valerio Cleri megvédte a bajnoki címet.
Műúszásban is az este volt a zárás a Széchy Tamás Uszodában, három versenyszámban pedig már győztest hirdettek, és az első helyet mindhárom számban az orosz lányok nyerték, Natalija Iscsenko pedig ismét kétszeres bajnok lett. Az ezüstérmeket a spanyolok, a bronzérmeket pedig az ukránok nyerték.
Eredmények, távúszás, csapat: 1. Görögország 58:03,0, 2. Olaszország 58:16:56,8, 3. Oroszország 58:59,6, férfiak, 25 km: 1. Valerio Cleri (olasz) 5:16,20,3, 2. Bertrand Venturi (francia) 5:16:36,7, 3. Joanes Hedel (francia) 5:18:39,6.
Műúszás, egyéni: 1. Natalija Iscsenko (orosz) 98,9, 2. Andrea Fuentes (spanyol) 96,6, 3. Lolita Ananaszova (ukrán) 93,0, páros: 1. Iscsenko, Romasina (orosz) 98,7, 2. Carbonell, Fuentes (spanyol) 96,7, Jusko, Szidorenko (ukrán) 93,4, csapat: 1. Oroszország 99,0, 2. Spanyolország 96,9, 3. Ukrajna 92,8.