2024. október 8., kedd

Se svédasztal, se kakaspaprikás

LABDARÚGÁS – A szerb és a magyar válogatott is vereséget szenvedett – A portugálok a fékre, a dánok a gázpedálra léptek

Annak ellenére, hogy a szerb és a magyar csapat is jól játszott a franciák, illetve a svédek ellen, végül mindkét válogatott 2:1 arányú vereséget szenvedett. A holland Erwin Koeman vezette Magyarország az első félidőben minden tekintetben jobb volt a házigazda svédeknél, ám a helyzeteit nem sikerült gólra váltani. A második félidőben a magyar csapatnak volt egy nagyon rossz tíz perce, amit a svédek kihasználtak: előbb Källström fejelt a rosszul helyezkedő magyar védők között a talán kicsit túl korán kimozduló Babos kapujába, majd kilenc perccel később Holmén lapos lövése talált utat a jobb alsó sarokba. A magyar együttes a ráadás utolsó percében, a Dárdai helyére beállt Rudolf révén szépített, de a gól után már semmire nem volt idő, mivel a német játékvezető azonnal véget vetett a találkozónak. A magyar fiúk mindent megtettek a kedvező eredmény eléréséért, ám az ellenfél kapuja előtt elfogyott a tudomány, s bebizonyosodott, hogy hiba volt kihagyni Priskint a válogatottból, ugyanis nagy szükség lett volna a gólérzékeny támadóra. Hiába azonban a jó játék, két forduló után a magyar csapat a táblázaton az 5. helyet foglalja el.

A csoportban az albánok a várakozásnak megfelelően simán legyőzték Máltát, Portugália pedig a 84. percig vezetett Dánia ellen. Akkor azonban felpörögtek az események, mivel a dánok egyenlítettek, ám Deco két perccel később ismét a luzitánokat juttatta vezetéshez. Ekkor a hazaiak kicsit megnyugodtak, azt hitték, megnyerték a találkozót, a vendégek pedig a gázpedálra léptek: Poulsen a 90. percben egyenlített, majd a ráadás második percében Jensen megszerezte a győztes gólt.

Számunkra sokkal több volt ebben a meccsben, mint amennyi végül kijött belőle. Tisztelet illeti csapatunkat, mert ismét volt tartása, de sajnos gól nélkül nem lehet mérkőzést nyerni. Az volt a különbség a két válogatott között, hogy a svéd együttesben valóban nemzetközi szintű csatárok játszottak, a házigazdák a kapuba tudtak találni, amikor kellett, míg mi csak akkor, amikor már csak a szépítésre volt lehetőség - mondta Erwin Koeman, a magyar válogatott szövetségi kapitánya

Világbajnoki selejtezők, 1. csoport: Albánia–Málta 3:0 (Bogdani 45., Duro 84., Dallku 90.), Svédország–Magyarország 2:1 (Källström 55., Holmén 64., ill. Rudolf 90+3.), Portugália–Dánia 2:3 (Nani 42., Deco (11-esből) 86., illetve Bendtner 84., Christian Poulsen 90., D. Jensen 90+2.).

6. Málta 2 0 0 2 0:7 0

A következő forduló (október 11-én): Dánia–Málta, Magyarország–Albánia, Svédország–Portugália.

Hitzfeld csalódott, de ez nem csoda: Svájc–Luxemburg 1:2!

2. csoport

A szerdai találkozók közül a legnagyobb meglepetés Zürichben született, ahol Luxemburg válogatottja 2:1-re nyert Svájc ellen. Ezen még a nyugodt svájci újságok is felháborodtak, s azt írták, hogy ilyen mélyen még sose volt az ország labdarúgása. Ottmar Hitzfeld, a nemrég kinevezett szövetségi kapitány azt nyilatkozta, nagyon csalódott, de szerinte a svájci válogatott még így is továbbjuthat a csoportból. A 2004-es Európa-bajnok Görögország különösebb megerőltetés nélkül nyert Lettországban.

Eredmények: Moldova–Izrael 1:2 (Picusciac 1., illetve Golan 39., Saban 45.), Lettország–Görögország 0:2 (Gekasz 17., 50.), Svájc–Luxemburg 1:2 (N’Kufo 43., illetve Strasser 28., Leweck 86.).

6. Moldova 2 0 0 2 2:4 0

A következő forduló: Görögország–Moldova, Luxemburg–Izrael, Svájc–Lettország.

Gólszegény csehek

3. csoport

Eredmények: San Marino–Lengyelország 0:2 (Smolarek 36., Lewandowski 67.), Szlovénia–Szlovákia 2:1 (Novaković 23., 82., illetve Jakubko 83.), Észak-Írország–Csehország 0:0.

6. San Marino 1 0 0 1 0:2 0

A következő forduló: Lengyelország–Csehország, Szlovénia–Észak-Írország, San Marino–Szlovákia.

A franciák első gólját szerző Thierry Henry kicsit elkésett, így Zdravko Kuzmanovićé lett a labda

Klose, a jó diák

4. csoport

Ebben a csoportban két érdekes mérkőzést is rendeztek, hiszen az Eb meglepetéscsapata, Oroszország Walest fogadta, Németország pedig Finnországba látogatott. Az oroszok igencsak megizzadtak a győzelemért, s végül Pogrebnyaknak a mérkőzés vége előtt hét perccel lőtt góljával gyűjtötték be a három pontot. A finnek nagyon készültek a meglepetésre, ami háromszor a levegőben is lógott, ugyanis az északiak 1:0-ra, 2:1-re és 3:2-re is vezettek, azonban a lengyel származású Miroslav Klose, mint mikor az iskolában kérdez a tanító néni, valamennyiszer válaszolt, igaz, nem szóban, hanem gólban.

Eredmények: Finnország–Németország 3:3 (J. Johansson 33., Väyrynen 43., Sjölund 53., illetve Klose 38., 45., 83.), Azerbajdzsán–Liechtenstein 0:0, Oroszország–Wales 2:1 (Pavljucsenko (11-esből) 22., Pogrebnyak 83., illetve Ledley 67.)

6. Liechtenst. 2 0 1 1 0:6 1

A következő forduló: Wales–Liechtenstein, Németország–Oroszország, Finnország–Azerbajdzsán.

Ketten fizethetik Ćiro italát

5. csoport

Az Európa-bajnok Spanyolország gond nélkül győzte le az örményeket, habár az új szövetségi kapitány, Del Bosque csak az első és az utolsó negyedórával volt elégedett. A horvát Miroslav Blažević vezette Bosznia-Hercegovina valósággal kiütötte az észteket: a bosnyákok hét gólt lőttek s egyet se kaptak. A Horvátországban és Boszniában is igen nagy népszerűségnek örvendő Ćiro a találkozó után azt nyilatkozta, hogy a mérkőzés előtti ebéden azt kérte játékosaitól, hogy 5:0-ra nyerjenek:

Az a két játékos, vagyis Džeko és Ibričić, akik a két utolsó gólt lőtték, most majd fizethetik az italomat, mivel nem tartották magukat a megbeszéltekhez! – mondta nevetve Blažević.

Eredmények: Törökország–Belgium 1:1 (Emre B. (11-esből) 74., illetve Sonck 31.), Bosznia-Hercegovina–Észtország 7:0 (Mišimović 25., 30., 56. (a másodikat 11-esből), Muslimović 58., Džeko 60., 73., Ibričić 89.), Spanyolország–Örményország 4:0 (Capdevila 7., Villa 16., 79., Marcos Senna 83.).

6. Észtország 2 0 0 2 2:10 0

A következő forduló: Törökország–Bosznia-Hercegovina, Belgium–Örményország, Észtország–Spanyolország.

Az angolok fociban, a horvátok verekedésben nyertek

6. csoport

A katasztrófa mégis bekövetkezett”, „Anglia Walcott szárnyain szétverte Horvátországot”, „Az angolok elfoglalták a Maksimirt” – ilyen címekkel jelentek meg a horvát újságok az angolok 4:1-es győzelme után. A találkozót a második félidő elején történt kiállítás döntötte el, amikor a bíró kiállította Robert Kovačot. A horvát játékos Joe Cole-lal együtt ugrott fel, az angol feje találkozott Kovač könyökével. A horvát védő mozdulatában semmi szándékosság nem volt, s ezért talán a szlovák bíró túl szigorú volt, amikor felmutatta a piros lapot. A találkozó legjobbja a fiatal Walcott volt, aki mesterhármast ért el. A találkozót az angolok nyerték, a mérkőzés előtti és utáni verekedés pedig a horvátok győzelmét hozta.

Szerda délután a horvát huligánok a villamossal utazó angol szurkolókat támadtak meg, akik közül néhányan könnyebben megsérültek, köztük egy külföldi fotóriporter is. Néhány perccel a találkozó előtt egy horvát szurkolókból álló csoport megtámadott és alaposan helybenhagyott egy angol drukkert, aki a súlyos sérülései ellenére elutasította az orvosi segítséget. A rendőrség 83 személyt tartóztatott le, akik közül 78 horvát, 4 angol és 1 német állampolgár volt. A legnagyobb incidens szerda este 19.15-kor Zágráb központjában történt, amikor két horvát szurkolótábor verekedett össze...

Eredmények: Andorra–Fehéroroszország 1:3 (M. Pujol (11-esből) 66., illetve Verhovcov 36., Rogyionov 78., V. Hleb 89.), Kazahsztán–Ukrajna 1:3 (Ostapenko 70., illetve Nazarenko 45., 80., Sevcsenko 53.), Horvátország–Anglia 1:4 (Mandžukić 77., illetve Walcott 26., 59., 81., Rooney 63.)

6. Andorra 3 0 0 3 1:8 0

A következő forduló: Anglia–Kazahsztán, Ukrajna–Horvátország.

A litvánok nem tréfálnak

7. csoport

Habár nem tőle függött, de mégsem lett igaza Nemanja Vidićnek, aki azt mondta a franciák elleni meccs előtt, hogy a Radomir Antić vezette Szerbia biztosan nem kap ki Párizsban a „gall kakastól”. Sajnos kikapott, de a látottak alapján a szerb együttes esélyes a csoport első vagy második helyének megszerzésére, ugyanis már nem a Đukić kapitányoskodása alatt látott antifocit játssza, hanem az Antićfocit, ami ellen a franciáknak sem volt mindig ellenszerük. A csoportban két forduló után a litvánok állnak az élen, úgy, hogy mindkét találkozójukat megnyerték, s még gólt sem kaptak! Az első meccsükön Romániát győzték le idegenben, szerdán pedig a Franciaországot verő Ausztriát múlták felül. Nem árt rájuk odafigyelni, mert ennek már a fele sem tréfa.

Nagyon jól kezdtünk, ám a kihagyott helyzetekkel lehetővé tettük, hogy a franciák átvegyék az irányítást. A mérkőzés kulcsfontosságú perceiben a fizikai felkészültségünkkel volt gond. A vereségből leszűrjük a tapasztalatokat, s megyünk tovább. A mérkőzés elején volt két helyzet, amikor a játékvezetőnek büntetőt kellett volna ítélnie a javunkra. Sajnálom, hogy a csapatkapitány Stanković már a mérkőzés legelején megsérült – nyilatkozta Radomir Antić, a szerb válogatott szövetségi kapitánya

Eredmények: Litvánia–Ausztria 2:0 (Danilevicius 51., 57.), Feröer szigetek–Románia 0:1 (Vasilic 59.), Franciaország–Szerbia 2:1 (Henry 54., Anelka 64., illetve Ivanović 76.).

6. Feröer sz. 2 0 0 2 0:3 0

A következő forduló: Szerbia–Litvánia, Feröer szigetek–Ausztria, Románia–Franciaország.

De Rossi de jó volt

8. csoport

Eredmények: Montenegró–Írország 0:0, Olaszország–Grúzia 2:0 (De Rossi 16., 89.).

6. Grúzia 2 0 0 2 1:4 0

A következő forduló: Grúzia–Ciprus, Bulgária–Olaszország.

Vendégsikerek

9. csoport

Eredmények: Izland–Skócia 1:2 (Gudjohnsen (11-esből) 76., illetve Broadfoot 18., Robson 59.), Macedónia–Hollandia 1:2 (Pandev (11-esből) 77., illetve Heitinga 46., Van der Vaart 59.).

A táblázat:

1. Hollandia 1 1 0 0 2:1 3

2. Macedónia 2 1 0 1 2:2 3

3. Skócia 2 1 0 1 2:2 3

4. Norvégia 1 0 1 0 2:2 1

5. Izland 2 0 1 1 3:4 1

A következő forduló: Hollandia–Izland, Skócia–Norvégia.

Hol voltak a nézők?

Szinte üres stadionban, semleges pályán mérkőzött meg egymással világbajnoki selejtezőn az észak- és dél-koreai labdarúgó-válogatott. Az 1:1-re végződött találkozót eredetileg az észak-koreai Phenjanban rendezték volna meg, mivel azonban a házigazdák nem voltak hajlandók eljátszani déli szomszédjuk himnuszát és felhúzni lobogóját, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) úgy határozott, a mérkőzést semleges helyszínen, Sanghajban kell lejátszani. A csapatok most szinte üres lelátók előtt játszottak, mert a Koreai NDK szövetsége a korábbi összeg háromszorosára emelte fel a jegyek árát, hogy ezzel is távol tartsa az ellenfél szurkolóit a mérkőzéstől. A két Korea jogi szempontból mindmáig háborúban áll egymással, a több mint fél évszázaddal ezelőtti koreai háború ugyanis nem békekötéssel, hanem csak fegyverszüneti megállapodással ért véget.

Brazil pontvesztés a sereghajtó ellen

Meglepetéssel folytatódtak a dél-amerikai világbajnoki selejtezők, Brazília nemzeti együttese ugyanis hazai pályán nem bírt a sereghajtó Bolíviával, amely ráadásul az 53. perctől emberhátrányban futballozott, Argentína pedig a ráadás 4. percében kapott gólt Peru ellen, s így csak egy ponttal tért haza.

Eredmények, dél-amerikai vb-selejtezők, 8. forduló: Uruguay–Ecuador 0:0, Brazil–Bolívia 0:0, Peru–Argentína 1:1 (Fano 90+4., illetve Cambiasso 84.), Chile–Kolumbia 4:0 (Jara 26., Suazo 38., Fuentes 48., Fernandez 70.).