Az olimpián és az olimpiai selejtezőtornán való részvételért harcol mától tizenhat – köztük a magyar és a szerb – férfiválogatott a lengyelországi Európa-bajnokságon. Dejan Perić, a szerb és Talant Dujsebajev, a magyar válogatott szövetségi kapitánya is felfiatalított kerettel vág neki az Eb-nek. A szerb nemzeti együttesből Rastko Stojković és Marko Vujin maradt ki, míg a magyar keretben nem volt hely Ilyés Ferencnek, valamint Császár Gábornak és Lékai Máténak sem. A magyar csapatban kilenc, világversenyen még nem járt játékos kapott helyet.
Szerbia a vendéglátó lengyelek ellen kezd, majd a címvédő, világ- és olimpiai bajnok franciák, valamint a macedónok következnek. A sorsolás pokolinak mondható, azonban Dejan Perić elutazás előtt elmondta, a házigazdák elleni mérkőzést a sportág ünnepeként és privilégiumként kell megélniük a játékosoknak. „Motiváltak vagyunk, és munkálkodik bennünk a csak azért is. Minden mérkőzésen a maximumot fogjuk nyújtani, egy olyan válogatottat láthatnak majd a nézők, amely szívvel és lélekkel küzd a pályán”. Az elmúlt időszakban a szerb kézilabda nem a sikerekről szólt, hiszen a Szerbiában rendezett 2012-es Európa-bajnokságon megszerzett ezüstérmet leszámítva, a válogatott teljesítménye elmaradt a várakozástól. Az együttes a londoni olimpián és a két évvel ezelőtti Eb-n a csoportból sem jutott tovább, a világbajnokságot pedig Szerbia nélkül rendezték: hiába nyertek Vladan Matić kiválasztottjai nyolc góllal a csehek ellen a pótselejtező első mérkőzésén, a visszavágón tizenegy gólos vereséget szenvedtek.
Az elmúlt négy évben mindig voltak gondok, problémák a csapat körül, s Petar Nenadić kijelentése alapján úgy tűnik, ez az első nagy torna, amelyen ezek a jelenségek elkerülték a válogatottat:
„Jó ideje tagja vagyok már a válogatottnak, sok szövetségi kapitány keze alatt dolgoztam, sok játékos volt a csapattársam. Először történt meg az, hogy a keretben nincsenek meg a kapitány kedvencei, hanem a szakmai stáb mindenkit mindenben támogat. Erre korábban nem volt példa. Arra kérném a tájékoztatási eszközök munkatársait, hogy támogassák a fiatalokat, akiknek szükségük van önbizalomra. Azt is tudjuk, hogy sokan vannak, akiket a mi sikertelenségünk éltet, akik boldogok lesznek, ha kikapunk, de próbáljunk meg most az egyszer pozitívan gondolkodni, s talán akkor jó dolgok történnek majd velünk” – mondta a Füchse Berlin játékosa, aki remek formáról tett tanúbizonyságot a Zentán megrendezett, Magyarország elleni felkészülési mérkőzésen, amelyen nyolc góljának köszönhetően a találkozó legjobbjának választották meg.
Ami a magyar válogatottat illeti, amelynek ellenfelei Montenegró, Oroszország és Dánia lesznek, a csütörtöki elutazás előtt Nagy László csapatkapitány is kiemelte: neki mint korelnöknek, valamint Eb-n, vb-n, olimpián már szerepelt társainak az volt az egyik feladata, hogy felkészítsék a fiatalokat, jelezve nekik, hogy ne izgulják túl a viadalt, noha nagy a tét. Nagy mellett Mikler Roland, Ancsin Gábor, Nagy Kornél, Schuch Timuzsin, Zubai Szabolcs és Iváncsik Gergő számít rutinosnak a keretben, így elmondható, hogy Dujsebajev bátran nyúlt a fiatalokhoz. A kapitány szerint a felkészülés jól sikerült, közvetlenül az Eb előtt egy hónapot tudott együtt gyakorolni a csapat. Ugyanakkor a szerbek elleni két barátságos mérkőzés alapján – vereség Zentán, döntetlen Kecskeméten – elmondható, nem sikerült a főpróba.
Az Eb-n nagy a tét: a győztes – francia siker esetén az ezüstérmes – kijut a riói olimpiára, illetve a világbajnok franciákon és az olimpiai selejtezőre már kijutott csapatokon (Lengyelország, Spanyolország, Dánia, Horvátország, Németország, Szlovénia) kívül a két legjobb együttes szerepelhet az ötkarikás selejtezőn. Lengyelországban a magyar és a szerb mellett a macedón, az izlandi, a fehérorosz, a norvég, a svéd, az orosz és a montenegrói válogatott küzd az olimpiai selejtezős tornára még kiadó két helyért. A négy csoportból a legjobb három-három együttes kerül a középdöntőbe. A magyarok gdański továbbjutás esetén Wrocławban játszanak a spanyol–svéd–német–szlovén négyes jobbik három válogatottjával, míg Szerbia maradna Krakkóban, ahol a horvát–izlandi–fehérorosz–norvég csoport továbbjutóival méri össze erejét. Az elődöntőbe a középdöntős hatosok első két helyezettje kerül. Az ötödik helyért a középdöntős harmadik helyezettek, a hetedik helyért a negyedikek mérkőznek.
A torna menetrendje
A csoport (Krakkó) 1. forduló (január 15.): Franciaország–Macedónia (18 óra), Lengyelország–Szerbia (20.30), 2. forduló (január 17.): Szerbia–Franciaország (18.15), Macedónia–Lengyelország (20.30), 3. forduló (január 19.): Macedónia–Szerbia (18.15), Franciaország–Lengyelország (20.30).
B csoport (Katowice), 1. forduló (január 15.): Horvátország–Fehéroroszország (16 óra), Izland–Norvégia (18.15), 2. forduló (január 17.): Fehéroroszország–Izland (16 óra), Norvégia–Horvátország (18.15), 3. forduló (január 19.): Fehéroroszország–Norvégia (18.15), Horvátország–Izland (20.30).
C csoport (Wrocław), 1. forduló (január 16.): Spanyolország–Németország (18.30), Svédország–Szlovénia (20.45), 2. forduló (január 18.): Szlovénia–Spanyolország (18.15), Németország–Svédország (20.30), 3. forduló (január 20.): Németország–Szlovénia (17.15), Spanyolország–Svédország (20 óra).
D csoport (Gdańsk), 1. forduló (január 16.): Magyarország–Montenegró (18 óra), Dánia–Oroszország (20.15), 2. forduló (január 18.): Oroszország–Magyarország (18 óra), Montenegró–Dánia (20.15), 3. forduló (január 20.): Oroszország–Montenegró (17.15), Dánia–Magyarország (20 óra).
Középdöntő, A-B ág: január 21., 23., 25., 27., C-D ág: január 22., 24., 26., 27.
Helyosztók: a 7. helyért (16 óra), az ötödik helyért (18.30), elődöntők (18.30 és 21 óra)
Január 31.: a harmadik helyért (15 óra), döntő (17.30).
Az már korábban biztossá vált, hogy Szerbia és Magyarország női válogatottja sem lesz ott Rióban: a decemberi dániai vb-n a magyarok a 11., a szerbek pedig a 15. helyen zártak, így lemaradtak a márciusi selejtezőről és vele együtt az olimpiai részvétel jogáról.
Az olimpiai selejtező torna csoportbeosztása
I. |
II. |
III. |
Lengyelország |
Spanyolország |
Dánia |
Szlovénia |
Németország |
Horvátország |
Chile |
Irán |
Európa 1. |
Afrika 2. |
Európa 2. |
Bahrein |
Amennyiben a felsorolt európai válogatottak közül valamelyik megnyeri az Eb-t, vagy az aranyérmes Franciaország mögött végez, úgy a vb-n 9. Macedónia indulhat a kvalifikációs tornán.
Az eddigi dobogósok
1994 (Portugália): 1. Svédország, 2. Oroszország, 3. Horvátország
1996 (Spanyolország): 1. Oroszország, 2. Spanyolország, 3. Jugoszlávia
1998 (Olaszország): 1. Svédország, 2. Spanyolország, 3. Németország
2000 (Horvátország): 1. Svédország, 2. Oroszország, 3. Spanyolország
2002 (Svédország): 1. Svédország, 2. Németország, 3. Dánia
2004 (Szlovénia): 1. Németország, 2. Szlovénia, 3. Dánia
2006 (Svájc): 1. Franciaország, 2. Spanyolország, 3. Dánia
2008 (Norvégia): 1. Dánia, 2. Horvátország, 3. Franciaország
2010 (Ausztria): 1. Franciaország, 2. Horvátország, 3. Izland
2012 (Szerbia): 1. Dánia, 2. Szerbia, 3. Horvátország
2014 (Dánia): 1. Franciaország, 2. Dánia, 3. Spanyolország