2024. július 19., péntek

Az USA ereje

Második mérkőzését is lejátszotta Abu-Dzabiban a szerb férfiválogatott, amely az Ausztrália elleni vereség (84:73) után az Egyesült Államok szupercsapatától még súlyosabb emlékeztetőt kapott az ügyben, hogy a párizsi ötkarikás játékokon milyen színvonalra számíthat. A gála jellegű mérkőzésen a Sasok egyetlen negyeden át tudtak lépést tartani az NBA-sztárokból verbuvált gárdával, ekkor még ültek a távoli és a palánk körüli szerb dobások is (28:28). A második negyedben azonban méretes hullámvölgybe került Svetislav Pešić legénysége, amely 40:40 után percek alatt 56:42-es hátrányt szedett össze (a nagyszünetben 59:45). A részeredményből is kitűnik, hogy a találkozó nem a feszes védelmekről szólt, ez pedig kedvezett az amerikaiaknak, akik kiváló triplázást (16/32) mutattak be a fantasztikus Steph Curry (6/9 hárompontos, 24 pont) vezetésével, és a „ketteseket” is gyilkos hatékonysággal (20/32) emelgették.

A szerbek támadása összeomlott a két „középső” negyedben (31:17, 24:13), még Nikola Jokić sem tudott kibontakozni az NBA-ből ismerős védők gyűrűjében, a zombori 16-11-es dupla duplát hozott össze, de magához képest roppant pontatlanul dobott (6/19 mezőnyből). Az utolsó periódusra annyi változott a játék képén, hogy a szerbek összekapták magukat, így a három negyed alatt összeszedett hátrány (83:58) csak egyetlen ponttal nőtt tovább az utolsó dudaszóig (105:79), bár a különbség 31-nél tetőzött (97:66, 105:74). A győztesnél Curry mellett Bam Adebayo (17) és a látványosakat zsákoló Anthony Edwards (16) emelkedett ki, Jokić Aleksa Avramovićtól (14) kapta a legtöbb segítséget.
Férfi felkészülési válogatottmérkőzés: USA–Szerbia 105:79.

Nyitókép: Jokićnak közelről és távolról is gyengén ment az akciók befejezése a leendő olimpiai csoportellenfél ellen (Fotó: Beta/AP)