2024. december 22., vasárnap
LABDARÚGÓ-EB

A támadó spanyolok vagy a védekező franciák?

A mai müncheni elődöntő kifejezetten érdekes lesz abból a szempontból, hogy a spanyolok gólerős futballja vagy a franciák biztonsági játéka ér majd finálét a németországi Európa-bajnokságon.

A két csapat teljesen eltérő hozzáállást és stílust képvisel: a fiatal spanyol együttes kifejezetten támadó szellemben és gólerősen futballozik, a tornára nagy esélyesként érkező, vb-ezüstérmes franciák pedig elsősorban a vereség elkerülésére helyezik a hangsúlyt, így akciógólt még nem szereztek a kontinensviadalon.

Luis de la Fuente szövetségi kapitány együttese rendre már az ellenfél büntetőterületén megkezdi a letámadást, amikor pedig megszerzi a labdát, kifejezetten kreatív támadójátékkal – többek között a torna két felfedezettjének számító Nico Williamsnek és a mindössze 16 éves Lamine Yamalnak köszönhetően – sikerül veszélyt okoznia a rivális kapujánál. Ennek fényében az nem meglepő, hogy az eddigi öt találkozón 11-szer volt eredményes a spanyol csapat, és az, hogy csak két gólt kapott, azt mutatja, hogy védekezésben is hatékony ez a taktika.

A szakvezetőnek azonban most alaposan meg kell bontania az alapcsapatát, mivel a németek ellen hosszabbításban 2:1-re megnyert drámai negyeddöntőben megsérült Pedri, míg a védelemben Dani Carvajal és a francia születésű Robin Le Normand megkapta második sárga lapját, ezért mindketten automatikus eltiltásukat töltik majd. A keret erejét jól jelzi, hogy olyan veterán klasszisok kerülnek így a kezdőcsapatba, mint a Real Madrid hatszoros Bajnokok Ligája-győztes csapatkapitánya, Nacho vagy éppen a Sevillával négyszeres Európa-liga-bajnok Jesús Navas, aki a világ- és Európa-bajnok aranygeneráció utolsó megmaradt tagja a mostani csapatban. A Pedri helyét átvevő Dani Olmo pedig már a nyolc között bebizonyította rátermettségét, ugyanis becserélése után gólt lőtt és gólpasszt adott, azaz nyerőembernek bizonyult.

A legutóbbi két világbajnokságon döntős franciák ugyan a várakozásoknak megfelelően négy közé meneteltek, mégis sok kritikával illetik a csapat játékát, ezért a játékosok célja elcsendesíteni a kétkedőket. Didier Deschamps együtteséről az a legbeszédesebb adat, hogy egyetlen akciógólt sem szerzett az öt mérkőzésén. Az kevésbé meglepő, hogy alig kapott gólt – csak a lengyel Robert Lewandowski volt eredményes büntetőből a Kékek ellen –, de hogy a világklasszisok sorával felálló válogatott csupán két öngólnak és egy 11-esnek köszönhetően talált be, az mindenképpen a torna egyik negatív szenzációja. A franciák játéka messze nem sziporkázó, de lehetőségeik így is bőséggel vannak, ugyanakkor a támadók kifejezetten ritkán találják el a kaput, átlagosan meccsenként mindössze négyszer.

A rekordot jelentő negyedik diadalára hajtó spanyol válogatott 21 órától méri össze erejét a francia csapattal, amely harmadik aranyérmével utolérné a rangsor élén Spanyolországot és Németországot.

A várható kezdőcsapatok:
Spanyolország: Simon – Navas, Nacho, Laporte, Cucurella – Olmo, Rodri, Ruiz – Yamal, Morata, Williams.
Franciaország: Maignan – Koundé, Saliba, Upamecano, Hernández – Kanté, Tchouaméni, Rabiot – Griezmann – Kolo Muani, Mbappé.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A spanyolok nyugodtan labdázgatnak az elődöntőre készülve (Fotó: Beta/AP)