2024. november 23., szombat
HATÁRON INNEN ÉS TÚL

Mi szemnek, szájnak ingere...

Noszvaj és a szilvalekvár

Egertől tíz kilométerre, a Bükk déli kapujában fekszik Noszvaj. Sajátos hangulatát az itt élő vendégszerető helyiek alakítják, akik ma is élik hagyományaikat, de új köntösben igyekeznek azt az idelátogatóknak bemutatni, akiket már megihlet a különlegesen szép, barátságos földrajzi elhelyezkedés, és ezt még fokozzák az évszakokkal harmóniában szervezendő természet- és családbarát programok, melyeket nemcsak a vendégek, de ők maguk is nagyon élveznek.

Fotó: Herceg Elizabetta

Fotó: Herceg Elizabetta

A falusi vendégfogadás szép példájaként évente többször kinyitják portáik kapuját, hogy a látogatók megismerhessék életüket, ételeiket és italaikat. Ilyenkor augusztus végétől szeptember végéig az egész falut körüllengi a szilvalekvár illata, augusztus utolsó hétvégéjén tartják évek óta a Szilvanapokat, amikor a hagyományos lekvárfőzés a fő látnivaló.

Noszvajt a környékbeliek régen susinkás falunak csúfolták, ez volt az aszalt gyümölcs neve. A susinka kevés cukros vízzel összefőzve csemegének számított, még a karácsonyi asztalra is került belőle. A múlt században jelentős volt a vadgyümölcsök gyűjtése a vidéken. Vadalmát és vadkörtét zsákszámra terítették be a kemencébe, de külön erre a célra készített aszalók is voltak. Szinte a szilva volt az egyetlen nemesített gyümölcs, amiből kiadósabb mennyiséget termeltek. Noszvajon ezt is aszalták, vagy szilvalekvárt is készítettek, négy üst szilvából lett kb. egy üst lekvár. A szilvalekvár és az aszalt szilva ízletes és egészséges, tartósítószer nélkül is őrzi minőségét, nem tartalmaz hozzáadott cukrot, s rendkívül jó hatást gyakorol az emésztésre.

Fotó: Herceg Elizabetta

Fotó: Herceg Elizabetta

Noszvajon egyszerű recept alapján őrzik a hagyományt: „Magvazd (vagy helyi szójárás szerint faggasd) ki a szilvát, tedd üstbe, és főzd addig folyamatosan kevergetve, míg egy csepp víz sem marad benne, és megáll a kanálban (mennyiségtől függően 10–20 órát).” A család tagjai mind részt vettek a munkában, az idősebbek kimagozták a szilvát, a fiatalasszonyok és a férfiak pedig felváltva kavarták, mivel az órákon át tartó kevergetés nem kis erőfeszítést igényelt. Ma a kézi erőt felváltotta a gépi erő, a magvazást és a kavarást villanymotorral hajtott gépek végzik. A Szilvanapok idején bárki betekintést nyerhet a lekvárfőzés rejtelmeibe, kóstolhat és vásárolhat is.

Fotó: Herceg Elizabetta

Fotó: Herceg Elizabetta

Augusztus közepétől késő szeptemberig folyamatosan érnek a különböző fajtájú szilvák. Szeptemberben a besztercei szilva az ősi ízeket idézi fel, és a késői érés hatására alkalmas teljesen cukormentes lekvár főzésére. A sűrű, majdnem fekete, savanykás-édes, intenzív szilvaízű lekvár derelyébe, vajas kenyéren is kitűnő.

Noszvajon szeptemberben kemencés hétvégét tartanak, amikor kemencés ételekkel kínálják saját portájukon a vendéket, októberben a birsalmáé lesz a főszerep, de a híres Thummerer borpince is tartogat különleges borvacsorát, és gasztronómia mellett a látványosságok, köztük a De la Motte-kastély, a fakazettás mennyezetű református templom, a ma már alkotóműhelyként működő barlanglakások is megérdemlik, hogy nyár végi hétvégi úticélul válasszuk a vendégszerető kis falut.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás