Tizenhat éve létezik a kórus, a közös összefogás nélkül ez nem működhetne, szögezte le beszélgetésünk elején Beszédes József, a kórus ügyintézője. Újvidéken, a Kapisztrán Szent János ferences templomban hallhattuk, ahogy a fiatalok a 60-as évek nagy slágerét, a Pod sjajem zvezda című dalt énekelték. A takaros, kis templomban igazi otthoni hangulat uralkodott, miközben az énekkar próbált.
– A kórus a háború idején alakult meg. 1999-ben nem volt tanítás, a gyerekek időnként bejöttek a misére, ahol Beszédes Margit zenetanárnő orgonált a Kapisztrán Szent János ferences templomban. Dr. Harmath Károly atyával közösen, Margit és én kezdtünk el foglalkozni a gyerekekkel. Kezdetben öten voltak, majd kilencen, és lassan megalakult a kórus. 2001-ben eljutottunk az Ezüstcsengőre, az egyházi kórusok fesztiváljára, ahol megnyertük az első díjat. Azóta sikeresen működik a kórus, és hat CD-je is megjelent – vázolta fel a kezdeteket József.
Nagyrészt egyházi énekekkel lépnek fel, de komolyzenei énekeket, népdalfeldolgozásokat, filmzenéket, Bárdos- és Kodály-darabokat is megtalálhatunk a Kapisztrán énekkar repertoárjában.
Beszédes Margit, József házastársa is bekapcsolódott a beszélgetésbe.
– Az alapítótagok közül aktívak még Bollók Márta, Túri Viktor, Pfau Annamária, Pfau Izabella, Tóth Arnold és Lakatos Tibor. A tagok jönnek-mennek, ahogy az élet hozza; hazaköltöznek, megházasodnak, vagy külföldre távoznak. Ez egy egyházi kórus, de mivel szeretjük a változatos programot, így az egyházi énekek mellett világi zenével is foglalkozunk – mondta Margit.
Májusban Piliscsabán léptek fel egy egyházzenei kórustalálkozón, ahol Szunai Miklós, az Emberi Méltóság Tanácsának főtitkára úgy fogalmazott, hogy beleszeretett a kórusba, és ezért július 25-én Budapesten az újvidéki énekkart is szeretné látni. Margit az indulás előtti héten komolyabban megbetegedett, ezért a budapesti fellépésre a kórus vezetését Sterbik Anita vette át, aki az Újvidéki Művészeti Akadémián zenepedagógiát tanul.
– A kiállás, az összhang nagyon fontos, a leglényegesebb a kórustagok együttműködése. Szerintem egy kórusnak általában az a legnagyobb érdeme, hogy a tagok megtalálják az egymás közötti közös hangot, és szeressék a zenét – emelte ki a lényeget Anita.
– A Muzsika Hídja Nemzetközi Fesztivál lényege a különböző kultúrák találkozása, az idén júliusban a magyar és a kínai kultúra volt a téma. Vannak különbségek a vallás és az életfelfogás terén is, de a zene hidat képez a két kultúra között. A fesztiválon 19 kórus lépett fel, mi a második helyezést, vagyis az ezüst serleg kitüntetést szereztük meg – mondta Anita, akit egyik ismerőse hívta el a kórusba, amelynek már két éve tagja. – Azóta az életem része; ez egy kis közösség, ahol kikapcsolódhatok – tette hozzá Anita.
– A pekingi állami televízió énekkara is részt vett a fesztiválon, ami csak tükrözi a rendezvény színvonalát. Az énekkar számára a Muzsika Hídja Nemzetközi Fesztiválon való részvétel, és a második helyezés elnyerése a legszínvonalasabb fellépést jelentette. A munkásságunk legnívósabb elismerését jelentő díjat, az Örökség-serleg díjat szintén Budapesten kaptuk 2011-ben a XV. Magyar Kultúra Napja gálarendezvényen – mondta Lakatos Tibor alapítótag.
Az Örökség-serleg elismerést a magyar és az egyetemes kulturális örökséget példamutatóan ápoló ifjúsági közösségek számára adományozzák, amelyet az Adrianus Alapítvány a Falvak Kultúrájáért oszt ki.
A Pfau-lányok szinte hozzánőttek az énekkar történetéhez.
– Szó szerint itt nőttünk fel. Nagyon nehezen tudom összehangolni a szabadidős tevékenységeimet a kötelezettségeimmel. Amikor tudok jövök, de mindig szeretnék ide visszatérni – foglalta össze Annamária.
Izabella elmondta, hogy az alapító tagok közül majdnem mindenki idejárt hittanra.
– Margit néni orgonált a miséken, és mivel a bombázások miatt nem volt tanítás, jött az ötlet, hogy énekeljünk. Kezdetben csak a miséken léptünk fel, de később máshol is. 2001-ben az Ezüstcsengőn, az egyházi kórusok fesztiválján megnyertük az első díjat, ami további motivációt adott a folytatáshoz – idézte fel a kezdeteket Izabella.
– Ezt az egészet úgy fogom fel, ha már a Jóistentől kaptam talentumot, akkor ez a kórus egy jó lehetőség, hogy azt jó dolgokra használjam fel. 2004 óta járok ide, és ez számomra nem csak szórakozás – vallotta Burány Boglárka másik oszlopos tag.
– Ha az ember nem éli át, amit előad, akkor az nem tarthat ennyi ideig és nem művelhető ilyen színvonalon. Ez az egyházi vetülete a kórusnak, amely igencsak kifejezésre jut. Fogynak a magyarok, Újvidéken a legnagyobb tempóban, de a Kapisztrán tagsága növekedett az elmúlt években – mondta Tibor.
József kifejtette, hogy a Kapisztrán énekkar nem célozza a versenyjellegű fellépéseket, és oda megy, ahol a hallgatóság igényt tart rájuk.
– Jobban szeretünk kisebb helységekben fellépni, mert ott szívesebben fogadnak bennünket. A személyi odaadás nélkül nem lenne semmi a kórusból. Hozzátehetjük, hogy soha egy dinárt nem kaptunk azért, amit csinálunk, se mi, se a kórustagok. Aki itt van, az szívvel-lélekkel csinálja – tette hozzá József.
Hogyan lehet összetartani ennyi fiatalt, ötlik fel az emberben önkéntelenül a kérdés.
– Szeretettel! – vágta rá Margit a választ. – Szeretik a társaságot, szeretik egymást, szeretnek énekelni. Amikor mindenki egyet akar, az összefogás a legcsodálatosabb az egészben. Ez már nem hobbi, hanem szenvedély.
A lelkes énekeseket legközelebb október 25-én Újvidéken a Vajdasági Magyar Kórusok XVI. találkozóján hallhatja a közönség. Az idén a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség mellett az újvidéki Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ, valamint Mándity Tamara karnagy segít a szervezésben. A rendezvény helyszíne az újvidéki Szent Erzsébet Katolikus Plébániatemplom. A kezdés időpontja délután 4 óra.
Az újvidéki Kapisztrán ferences ifjúsági kórus jelenlegi tagjainak listája Beszédes Margit a kórus alapítója, művészeti vezetője és karnagya, Sterbik Anita – ének és fuvola, Vučurević Elvira – ének és hegedű, Lakatos Tibor – ének és gitár, Bolyos Miklós – ének és tambura, Tóth András – ének és hegedű, Guzsvány Gellért, Túri Viktor, Tóth Arnold, Burány Boglárka, Bollók Márta, Pfau Izabella, Pfau Annamária, Király Csilla, Király Ildikó, Király Ibolya, Varga Anita, Ragacs Emese, Vörös Antónia, Patarica Ildikó, Dobosi Dóra, Kocsár Gyalai Klaudia és Nagy Judit. |