A huszonkét éves zenei múltra visszatekintő Van Gogh együttes eddig tíz lemezt adott ki, köztük hét stúdióalbumot és előkészületben a legújabb lemezük is, mellyel a napokban vonultak be Amerika egyik legnagyobb zenei stúdiójába, hogy elkészítsék a felvételeket. A Van Gogh alapítótagjai közül egyedül Zvonimir Đukić-Đule maradt végig meg az együttesben és igen hamar a zenekar frontemberévé lépett elő.
Néhány éve a mai felállásban zenélnek, de a 2002-ben megjelent Dr Under című albumot csak négy év múlva követte a következő és igen nagy sikerű lemezük a Kolo, mely a zenekar húszéves fennállásának évében jelent meg. A Kolo kiadása után mintegy kétéves turnéba kezdtek, és több díjat is megnyertek, így például 2007-ben az MTV Adria Act díjat, az idén pedig őket kiáltották ki az év együttesének.
– Teljes mértékben elégedettek vagyunk az elért eredményekkel. Nagyon örülünk a díjaknak, hiszen ez annak a megerősítése, hogy nem dolgoztunk hiába és amit csináltunk, jól csináltuk. Ennek ellenére még mindig az a legnagyobb ajándék, hogy együtt vagyunk, aktívak vagyunk, jövünk-megyünk, utazunk és zenélünk. Mivel szeptember végén bevonulunk a stúdióba, a londoni koncertet el kellett halasztanunk, és majd csak az év végén tartjuk meg – árulta el Đule, amikor Szabadkán járt a zenekar.
A Van Gogh több ízben is koncertezett már külföldön. A kérdésre, hogy a nemzetközi zenei ipar több lehetőséget nyújt-e s vajon nagyobb elégtétel-e külföldön sikereket elérni, Đule így válaszolt:
– Ez ma már nem így működik. A zenei piac teljesen összeolvadt és nincsenek többé határok. Ezt már a modern kor hozta magával, már csak azt tekintve is, hogy bárhonnan bármilyen dal ingyenesen letölthető az internetről. Lehet, hogy korábban is lett volna esélyünk kitolni a határainkat, de ennek talán most jött el az ideje. Ami a lehetőségeket illeti, szerintem egyformán születhetnek eredmények itthon és külföldön is, és tulajdonképpen az is fontos, hogy mindenütt legyenek sikereink. Sokan azt képzelik, nagyobb öröm egy hatalmas koncertteremben több ezer ember előtt zenélni, mint egy kis klubban. Ez nem igaz. Így van ez a külföldi piaccal is. Nagyon jó érzés a nagy siker, de az is fontos, hogy most itt vagyunk. Bárhol is legyen az ember, mindenütt megvan a lehetőség. A lényeg, hogy amink van, az őszintén osszuk meg másokkal. A Van Gogh pedig, ameddig csak szükség van rá, itt lesz, s ha van bennünk hozzá elég erő, csináljuk tovább.
Miután elkészül az új lemez, újabb koncert-sorozatba kezdenek, de mivel minden lépést pontosan meg kell tervezni, hogy biztosan összeálljanak a dolgok, még nem döntötték el, mikor lesz lemezbemutató, így vagy december elején vagy jövő év márciusában indul útjának az új lemez promóciója. Az együttes frontembere az új dalokról csak annyit árult el, hogy azokat továbbra is az optimizmus és a remény hatja át, csakúgy mint az előző albumon szereplő dalokat, ám mint az elmúlt években annyiszor, ismét kicsit megújultak, és továbbra is lépést tartanak a korral.
– A zenekar sok mindenen keresztül ment az évek során, s mindegyik új helyzet egy nagy kihívás volt számunkra. Ahogy mi változtunk, az érzelmeinkkel együtt a dalok is változtak, de mindig csak előre tekintettünk, s mindig tudtunk valami újat alkotni. Ez most sincs másként. Kell a változás, kell a fejlődés, ha részesei akarunk lenni a jelennek, s lépést tartani az új időkkel. Nem gondolkodom azon, mi lehet a siker titka.
És nem is az a dolgom, hogy erről gondolkodjak. A zenével nem lehet mesterkedni. Olyan ez egy kicsit, mintha egy csónakban ülnék, s hagynám, hogy a folyó vigyen magával vízesések majd nyugodtabb vizek felé. Csak követem az ösztöneimet. Ha kicsit elfáradok, a tapasztalatot hívom segítségül, de igyekszem elkerülni, hogy a megszokott dolgok rabja legyek, inkább hagyom, hogy a zene irányítson.