2024. július 16., kedd

Napelemes tetőcserép

Tóth Miklós forradalmi újítása hamarosan meghódítja a világot - ÉRDEKES ÚJÍTÁSOK, TALÁLMÁNYOK

A magyarországi média nemrégiben arról számolt be, hogy heteken megkezdik annak a napelemes tetőcserépnek a gyártását, amelyet forradalmi újításként emlegetnek világszerte. Tóth Miklós találmányát hazájában és külföldön is siker övezi.

Tóth Miklós 46 éves feltaláló a magyarországi Borsod megyében, Harsányban él családjával. Eredeti szakmája villamosipari szakmunkás. Vállalkozóként dolgozott, biztonsági kamerarendszereket telepített magyarországi és külföldi benzinkutakon. Üzleti tapasztalatai ma nagy segítséget nyújtanak feltalálói munkájában. Találmányát, a napelemes tetőcserepet, Géniusz Európa nagydíjjal jutalmazták. A napelemes tetőcserepet és gyártási technológiáját 180 országban védette le. Az energiatermelésre szolgáló cserepet magyarországi forgalmazása után Ausztráliában és az Egyesült Államokban is gyártják majd. A feltaláló szerint találmánya öt éven belül piacvezetővé válik az építőiparban.

A napelemes tetőcserép bármely tetőcseréprendszerhez alkalmazható, és a meglévő tetőt sem kell átépíteni. Ára megegyezik a hagyományos napelemes rendszerekével, ugyanakkor a megtérülési idő 40-50 százalékkal rövidebb lehet. A cserép olyan alapanyagokból készült, amelyek bírják a szélsőséges időjárási körülményeket, -70 foktól +130 fokig alkalmazható.

Egy négyzetméternyi napelemes cserép elegendő energiát képes termelni a háztartási berendezések működtetéséhez. „240-250 wattot tudunk előállítani, ez elegendő hűtőszekrény, számítógép működtetéséhez, világításra, kisebb teljesítményű televíziókhoz – magyarázta Tóth Miklós, hozzátéve: felhős időben, árnyékban is termel a tetőcserép energiát, ez is különbség a sík rendszerekhez képest. A napelemes tetőcserép élettartama 25-30 évig garantált, a megtermelt energia pedig akkumulátorokban tárolható.

A napenergia cserépfényből elektromos energiát állít elő, alkalmazását tekintve legfőbb előnye, hogy a már meglévő (bármilyen típusú és formájú) tetőcserép, tetőburkolat formával azonos formájú, méretű, színű, egyező rögzítési pontokkal rendelkező napelem cserépként és egyszerre tetőcserépként is alkalmazható darabonként.

A működtetni kívánt készülékek szükséges felvett teljesítményének arányában korlátlanul bármikor bővíthető az energiacserepek mennyisége.

A tetőn bármilyen elrendezési módban, alakzatban alkalmazhatóak, ferde és párhuzamos tető kialakításánál is.

A napelemes cserépnek saját tölthető speciális akkumulátorai vannak, ezért külső akkumulátorok alkalmazása és külön töltőhelyiségre nincs szükség. Napközben fény hatására elektromos energia termelődik, amely azonnal felhasználható, ugyanakkor a saját beépített akkumulátorok töltése is ilyenkor történik. Éjszaka fény hiányában a napelemek nem működnek, viszont a beépített akkumulátorok az energiát leadják, következésképp a működés 24 órás üzemű.

A súlya harmad akkora, mint a tetőn lévő héjazaté, ezért a tetőt statikailag nem terheli, mert kiváltja az agyag, a beton, a pala tetőcserép súlyát.

Beruházás szempontjából költségtakarékos, mert egyenként is bővíthető a rendszer a meglevő anyagi források szerint.

Az alábbiakban Tóth Miklós feltalálóval készített interjúkból közlünk részleteket.

Hogyan jutott eszébe a találmány?

– A feleségem állandóan panaszkodott a magas villanyszámla miatt. Elkezdtem törni a fejem különböző energiatakarékos megoldásokon, amikor egyszer csak magam előtt láttam a cserépbe oltott napcellát. Innentől csak le kellett rajzolnom a részletes működési elvet és a technikai megoldásokat.

Mennyi pénzt és energiát fektetett a találmányba?

– Három éve foglalkozom vele. A prototípus legyártása viszonylag sok időt vett igénybe, mert nem voltak eszközeim, és nem működött megfelelően a dolog. A gyártás előkészítése, a szabadalmi oltalom benyújtása, a pályázás, a tárgyalások is elég sok időt vettek el. Eddig több millió forintot fordítottam a találmányra. És még csak most kezdődik a munka java.

Melyek az előnyei és hátrányai a napelemes tetőcserépnek?

– Talán egyetlen hátránya van: hogy eddig még nem létezett ilyesmi, miközben több előnye is van a klasszikus megoldásokkal szemben. A legfontosabb ezek közül talán az, hogy a rendszer sejtszerűen épül fel, az egyes cserepek vezeték nélkül kapcsolódnak egymáshoz, így teljesítményük összeadódik. Ráadásul egyenként cserélhetők, és a bővítés is rendkívül egyszerű. Az esetleges meghibásodásról a cserép világító éle tájékoztatja a tulajdonost. A napelemes cserép súlya körülbelül harmada a hagyományosnak, miközben hatásfoka akár tíz-negyven százalékkal jobb, és szórt fényben is jól működik. Minden tetőtípusra felszerelhető, műemléki környezetbe is beilleszthető, és bármilyen formában, méretben és színben gyártható, és nincs szükség a födém átalakítására sem.

Egy családi háznál mekkora a bekerülési költség és a megtérülési idő a napcellás cseréppel?

– A jelenlegi piaci árakat alapul véve a napelemes tetőcserepes beruházás 6-8 év alatt térül meg, ami pályázással akár a felére is rövidülhet. Ez nagyjából 300-500 cserép felrakását jelenti, ám akár egyetlen darabbal is el lehet kezdeni a beruházást. Egy hűtő működtetéséhez például nyolc cserép szükséges, ami pár tízezer forint kiadást jelent.

Hasonló külföldi találmányok

A magyar napelemes tetőcseréphez hasonló is akad szép számmal a világban. A kínai Lof SolarLtd. terméke kívülről megszólalásig hasonló Tóth találmányához. A cég honlapja szerint az alapító dr. Huey-Liang Hwang 35 éve kutatja a napcellákat. A tajvani cég specialitása egyébként az, hogy különféle használati tárgyakat házasítanak napelemmel, így például laptopba, mobiltelefonba és természetesen tetőcserépbe szerelnek mini napkollektorokat, és ezeket önálló termékként adják el.

A tajvaniak szabadalmi oltalom alatt álló C-Cell napelemes tetőcserepe azonban nem tudja azt, amit a magyar. Bár a különálló cserepeket több színben és formában kínálják, a cellák nem sejtszerűen épülnek fel, így telepítésük korlátozott, nem bővíthető, egyszerre csak adott mennyiséget lehet felvinni a tetőre.

Egy olasz cég négy éve kínál hasonló terméket a piacon. A velencei REMSpa. ráadásul kizárólag napelemes tetőcserépgyártással és forgalmazással foglalkozik. A Tech Tile nevű termékük ugyanakkor csak a domború, ún. francia cserépbe illeszthető napelemet kínál, főként Olasz- és Franciaországban. Ezzel szemben a magyar találmánnyal bármilyen méretű, alakú és színű napelemes tetőcserép előállítható.