A hét elején lehullott az első hó, a tél még csak ezután tombol majd. Az autójukat utcai parkolókon hagyó vezetőknek rendszerint a befagyott szélvédők okoznak legtöbb bosszúságot, egyszer s mindenkorra meg kell jegyezniük: az üveget nem szabad forró vízzel lelöttyenteni!
Hihetetlennek tűnik, de viszonylag sok vezető éppen ezt a módszert választja, noha egy épeszű sofőr mindenképp érezheti, hogy ez a jégtelenítési megoldás semmiképp sem lehet jó. Ha a forró víz nem is teszi tönkre egyszerre az üveget, mindenképp hozzájárul ahhoz, hogy annak élettartama a lehető legrövidebbre zsugorodjon. Az üveg kemény, a hirtelen hőmérséklet-ingadozásra különösen érzékeny, ha lelöttyentjük forró vízzel, nem képes minden részén egyszerre, egyenletes mértékben tágulni, ez hatalmas belső feszültséget okoz az anyagban. A termikus sokk mikrorepedéseket, anyaggyengülést okoz, még ha az üveg nem is reped azonnal ketté.
A legtöbben azonban cédélemez műanyagdobozával, bankkártyával vagy kezük melegével tisztítják meg az üveget, de bármelyik benzinkúton viszonylag olcsón – már 200-300 dinárért – kaphatók jégkaparó spaklik. Ezek, illetve a jégtelenítő szerek használatával elkerülhetjük a szélvédő károsodását. A szélvédő azonban legjobban azt „kedveli”, ha melegítéssel tisztítjuk – belülről fűtjük fel az üveget. Ez viszont időigényes eljárás, a motor felberregése után 5-10 percet is igénybe vehet. A jobb felszereléssel gyártott gépkocsikba már eleve jégtelenítő melegítőt építenek, a szélvédő üvegrétegei között vékony melegítő szálak húzódnak, amelyek gyorsan leolvasztják a jeget, és párátlanítják a felületet.
Nemrégiben nyilvánosságra hozták, hogy németországi kutatók kifejlesztettek egy olyan üvegfajtát, amelyen már eleve nem képződik jég, és nem is párásodik be. Az új üvegekből készült szélvédőket hamarosan beépítik a Volkswagenekbe és az Audikba, állítólag még -18 fokon sem jegesednek. Az eljárás lényegét a hagyományos üvegre rávitt, vékony, átlátszó vegyi anyag jelenti. A védőfilm megakadályozza a kihűlést, a víz nem csapódik le, így jég sem képződik az üvegen. Az újítás egyedüli szépséghibája az, hogy akadályozza a rádióhullámok bejutását az autó belterébe, ami megnehezítheti a mobiltelefonálást.
Hogyan tisztítsuk le a jeget az üvegről?
1. Jégkaparóval
2. A szélvédő melegítésével
3. Az üvegbe épített melegítővel, ha van ilyenünk
4. A jeget semmiképp sem szabad ütögetni, leverni!
5. Mosás után az autót garázsba parkoljuk, ott száradjon meg!
Az ajtó zárjának kinyitása is gondot okozhat fagyos reggeleken. Leghatékonyabb kiolvasztási módszereket a gyártók kínálnak mindegyik autótípushoz külön-külön, de az autósboltokban vehetünk univerzális zárjégtelenítő szereket is – nem kerülnek többe 200 dinárnál.