2024. július 16., kedd

Biztonságban – gyermekülésben

AUTÓZÁS


A szülők többsége sajnos nincs tisztában azzal, hogy mekkora veszélynek teszik ki pici gyermekeiket minden alkalommal, amikor gyerekülés nélkül autóznak. A szomorú statisztikai adatok azt mutatják, hogy Szerbiában évente 20 olyan kisgyerek hal meg autóbalesetben, akiknek gyermekülésben kellett volna ülniük.

Sok szülő azt hiszi, hogy a gyermek az ölükben biztonságban van, pedig ütközéskor éppen a szülő teste okoz sérülést a picinek. Egy 60 km/h sebességű karambol esetében egy 75 kilós személy 1,5 tonna nyomással nehezedik az ölében tartott babára!

Egyes becslések szerint tíz szülő közül mindössze egy vesz ülést gyermeke számára. Ezen nem kell csodálkoznunk, hiszen a gyermeküléseknek aránytalanul magas az áruk, a kereskedők erre az árucikkre is úgy tekintenek, mint olyasmire, aminek „nem nézzük az árát”. Mindent megteszünk a családért, gyermekeinknek nincs ára – üzenik a különböző gyermekek számára gyártott termékek reklámjai.

Ha mégis úgy döntünk, hogy beruházunk, figyeljünk oda a következőkre: a jó minőségű gyermekülést tesztelik a gyártók (törésteszt), mielőtt forgalomba bocsájtják. A tesztről egy narancssárga színű, ECE R44 feliratú címke tanúskodik, ha ezt látjuk az ülésen, akkor az biztonságos, és megfelel a szabványoknak. Ellenőrizzük le azt is, hogy hány kilós gyereknek készült az ülés. Öt méretben gyártják, legfeljebb 10, 13 vagy 18 kilós gyerekek számára, valamint 9-18, és 15-36 kilós utasoknak. Egy ilyen ülés legalább ötezer dinár, de akár harmincötezerbe is belekerülhet.

Az érvényben lévő közlekedésbiztonsági törvény értelmében csak az apró, 3 évnél fiatalabb gyermekeket kötelező gyerekülésben fuvarozni, az idősebbek – azok is, akik 150 centinél nem magasabbak – utazhatnak az ülésen. 150 centinél alacsonyabb személyek nem köthetik le magukat biztonságosan az övvel, a törvény tehát nem határozza meg pontosan, hogy hogyan kell utazniuk. A gyerekülés használatának mellőzése 15-30 ezer dináros büntetést von maga után.