2024. november 22., péntek

Bácsföldvárra került az egyik Agrár-Vándorbölcső

A Fehér család számára fontos a hazaszeretetre és a családi életre nevelés

A kisközösségekben élő családok gyermekvállalási szándékát ösztönző vándorbölcső-mozgalom 2012-ben indult el útjára. A magyarországi Agrárminisztérium is csatlakozott ehhez a mozgalomhoz: 2020-ban, a nemzeti összetartozás évében indította el az Agrár-Vándorbölcső programját a külhoni magyar, mezőgazdaságból élő és gyermeket vállaló családok támogatása céljából. A projektum keretében minden határon túli, magyarlakta régióba eljuttattak egy vagy több fából faragott, ringatható bölcsőt. A program célja, hogy családalapításra ösztönözze a fiatal házasokat. Vajdaságban jelenleg három bölcső van, amelyeket a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége vett át, s azóta is a falugazdászok segítségével gondoskodnak arról, hogy mindig ringatózzon benne egy-egy kisgyermek.

Az egyik ilyen Agrár-Vándorbölcső nemrég a bácsföldvári, immár kétgyermekes Fehér házaspárhoz került. Az édesapa, Fehér Kálmán falugazdászként tevékenykedik, emellett gyümölcstermesztéssel és méhészettel is foglalkozik.

– Először van nálunk a vándorbölcső. Amikor Nimród, az első kisfiunk született, még csak két bölcső volt itt, Vajdaságban, és mindkettő foglalt volt. Botond születése után Nagy Miklós, a Vajdasági Agráregyesületek Szövetségének elnöke és Zsoldos Brigitta, a falugazdászok koordinátora elhozta nekünk. Nagyon örülünk annak, hogy a kisfiunk ebben a bölcsőben ringatózhat – mondta az édesapa, és hozzátette: soha nem volt kérdés számukra, hogy itthon képzelik el a jövőjüket.

– Gépészeti szakon végeztem a középiskolában, és az egyetemet is ezen a szakon kezdtem, de hamar rájöttem arra, hogy nem nekem való ez a szakma, hiszen azzal inkább külföldön lett volna nagyobb lehetőségem elhelyezkedni. Így végül Zentán, kertészeti szakon végeztem tanulmányaimat, ami mégis közelebb állt hozzám, mivel a családom is mezőgazdasággal foglalkozik. A szüleim mindig a hazaszeretetre neveltek. Két testvérem van, és úgy gondolom, mindhárman ezt a szellemiséget adjuk át a gyermekeinknek. Az Agrár-Vándorbölcsőt olyan családok kaphatják meg, amelyek valamilyen módon mezőgazdasággal foglalkoznak, de ugyanolyan fontos az is, hogy milyen szellemiségben élik életüket, és nevelik gyermekeiket. A hagyományápolásra is nagy hangsúlyt fektetünk. A Bácsföldvári Kultúrkör Művelődési Egyesület tagja vagyok, a néptáncosokat oktatom, ezenkívül a Hajóhúzók zenekarban is játszom. A névválasztásnál is arra törekedtünk, hogy ősi, hagyományos magyar neveket adjunk a gyermekeinknek – mondta Kálmán.

Kálmán és felesége, Fehér Eliza három éve keltek egybe szülőfalujukban, azóta két gyermekük született.

– Nagyon örülünk a vándorbölcsőnek. Megtisztelő, hogy a kisfiunk ebben ringatózhat. Nimród, a nagyobbik kisfiam is segít elaltatni az öccsét, Botondot a bölcső segítségével. Még csak kétéves, de nagyon gondoskodó. Ez a bölcső 2020-ban készült Budapesten, gyönyörűen ki van dolgozva, hagyományos fabölcső. Egyértelmű volt, hogy itthon szeretnénk boldogulni, gyermekeinket itthon felnevelni. Itt, Vajdaságban az elvándorlás ellenére sokan vagyunk. Azt tapasztalom, hogy igen összetartó a közösség, és ez a program is ezt mutatja – mondta Eliza.

A Fehér család legfiatalabb tagja a 15. kisbaba, aki a vajdasági vándorbölcsők egyikében ringatózhat. Néhány hónap múlva Óbecsére kerül a bölcső, hogy tovább hirdesse az összetartozás fontosságát.

Az Agrár-Vándorbölcső program keretében Vajdaság mellett Kárpátaljára, Felvidékre, Muravidékre, Székelyföldre, Partiumra, Drávaszögre és Belső-Erdélybe is juttattak el bölcsőket.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Vándorbölcső ringatja a kis Botondot (Fotó: Kancsár Izabella)