Összesen 98 sikeresen pályázó önkormányzattal, tartományi szervezettel és helyi közösséggel írt alá támogatási szerződést a Tartományi Oktatásügyi, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Közösségi Titkárság tegnap a hivatalos nyelvhasználat gyakorlatban való megvalósítását elősegítő pályázata keretében.
Nyilas Mihály oktatási, jogalkotási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkár a médiához intézett nyilatkozatában több fontos témát is említett a kisebbségi nyelvhasználattal kapcsolatban, illetve taglalta a közösségeket érintő kérdésekkel kapcsolatos aktualitásokat.
– A tartomány ezúttal is 9,5 millió dinárt szánt a vajdasági önkormányzatok hivatalos nyelvhasználathoz kötődő projektumainak szubvencionálására. Persze, hogy minden idevágó szükséglete kielégüljön, a községeknek sokkal több pénzre lenne szükség, ezt pedig mi is folyamatosan jelezzük a tartományi pénzügyi titkárságnak. Úgy gondolom, hogy jövőre talán nagyobb összegeket is képesek leszünk ezekre a célokra fordítani. Dicséretes, hogy ebben az évben olyan önkormányzatok is pályáztak, amelyek az előző években ezt nem tették meg, holott szükség mutatkozott már akkor is az ilyen irányú tartományi segítségre. Ilyen községek például Újvidék, Kevevára, Begaszentgyörgy, Antalfalva vagy Šid. Ugyanakkor képviseltették magukat azok a községek is, amelyek már évek óta sikeresen szerepelnek ezeken a tendereken, mint például Szabadka, Magyarkanizsa, Zenta, Topolya, de megemlíthető Torda is. A hivatalos nyelvhasználat terén érdemes megemlíteni azt is, hogy a szóban forgó kérdéskör már nem csupán a tartományban aktuális, hanem a köztársasági képviselőházban is napirendre került. Gondolok itt a jövő csütörtökön életbe lépő két jogszabályra, amely a közalkalmazottak maximális számának meghatározására és nyilvántartására vonatkozik. Ez a törvényegyüttes fokozottan foglalkozik a kisebbségi nyelvek használatával és közösségek tagjainak részarányos foglalkoztatásával. Véleményem szerint ez egy olyan lépés, amely a továbbiakban közelebb hozza a köztársasági politikai színteret a nemzeti közösségekkel kapcsolatos témakörökhöz, amelyek akár különböző anyagi eszközökben is testet ölthetnek – húzta alá a tartományi titkár, aki azt is elmondta, hogy a kisebbségi akcióterv kidolgozására is megalakult az illetékes munkacsoport, annak az akciótervnek, amely az EU-s tárgyaláslistájának 22-es fejezete.
– Ezzel kapcsolatban meg kell mondani, hogy hosszú vajúdás után megszületett a terv tartalomjegyzéke, amely több alaki és anyagi elemét tartalmazza az akciótervnek. Kecsegtetőnek tartom ezt a dokumentumot, hiszen külön fejezetben található meg benne a részarányos foglalkoztatás, valamint a kisebbségi nyelvhasználat is – fejtette ki Nyilas.
A sikeres önkormányzatok elégedettségüknek adtak hangot a pályázat eredményeivel kapcsolatban.
– Csóka és Feketetó községek területéről a szociális központ, a művelődési, oktatási központ, a középiskola, valamint öt szervezet pályázott eszközökre, sikeresen. Jobbára hirdetőtáblák, kétnyelvű táblák felszerelésére pályáztunk a titkárságnál. A legnagyobb befektetést e téren mindenféleképpen a csókai helyi közösség közleményújságának a megjelentetése jelenti – fejtette ki a sajtónak Balázs Ferenc, Csóka község polgármestere.
Kislinder Gábor, Topolya község polgármestere nyilatkozatában kiemelte, egy igazán fontos pályázati lehetőségről van szó.
– Topolya új táblákra kapott eszközöket a szubvenció révén. Úgy gondolom, hogy egy fontos lépésről van szó, hiszen az idevágó törvénykeretben foglaltatottak – amely a hivatalos nyelvhasználatot irányozza elő – a gyakorlatban is hatékonyan megvalósulnak. Ez nemcsak a mi önkormányzatunk számára meghatározó mozzanat, hanem minden olyan község számára, ahol több nyelv is hivatalos használatban van egyszerre – húzta alá a polgármester.