2024. november 21., csütörtök

Jó az őszi búza állapota

A gazdáknak a rágcsálók elleni védekezés rendkívüli kiadást jelent

A meglehetősen enyhe decemberi időjárást követően januárban megérkezett az igazi tél, a nappali és éjszakai mínuszok mellett több alkalommal kevés hó is esett, emellett mindkét hónapban sok esőt kaptunk. Pajdl Zsuzsanna agronómus, a szenttamási Pionir mezőgazdasági birtok igazgatója elmondta, a vállalat mérőállomása szerint tavaly 890 liter csapadékot mértek, ami bőségesnek mondható. Legutóbb a 2014. év volt ilyen csapadékos, akkor 930 liter esett.

− Tavaly nem okozott gondot az aszály, az eső időbeli elrendezése is megfelelő volt, a júliusi jég viszont sok helyen letarolta a növényeket. Az őszi kalászosok vetése a sok csapadék miatt tolódott, a búza egy részét az optimális időszak utolsó tíz napjában vetettük el, majd a nagy sár miatt szünet következett, a vetést november második felében folytattuk, sokszor éjszaka, mert olyankor a talaj kissé megfagyott és tudtak dolgozni a gépek. A jelenlegi időjárás megfelel a búzának, a növény szép, az elszaporodott rágcsálók azonban hatalmas károkat okoznak, nemcsak a birtok parcelláin, hanem mindenütt.

Tavaly januárban az enyhe időjárás következtében olyan problémával szembesültünk, hogy a búza bokrosodásnak indult, sőt, a levelek fejlődni kezdtek. Az idén milyen a helyzet? 
– Ott, ahol október folyamán sikerült elvetni a kenyérgabonát, már bokrosodik. A birtokon újvidéki fajtákkal dolgozunk, az egereket kivéve semmilyen probléma nem merült fel, a hótakaró nélküli nagyobb fagyok sem tesznek kárt benne, a növény szépen fejlődik. Az éjjeli fagyok megfelelnek bizonyos fázisoknak, s a kevés hótakaró is jól jött. A tél közepén vagyunk, februárra is sok csapadékot, havat jósolnak, tehát aggodalomra nincs ok. Mivel a búza érzékenyen reagál a nitrogénellátásra, az előttünk álló hetekben ajánlatos elvégezni a talajanalízist, mert ezáltal pontosan megtudjuk, hiányzik-e a nitrogén, és ha igen, akkor mennyi. Mert nem mindegy, miből mennyit juttatunk ki a földekre.

Pajdl Zsuzsanna agronómus (Fotó: Paraczky László)

Pajdl Zsuzsanna agronómus (Fotó: Paraczky László)

A búza alacsony felvásárlási ára miatt a termelők körében igencsak megcsappant a kenyérgabona iránti érdeklődés. Mi erről a véleménye? 
– Nincsenek hivatalos adataim, sok helyen még nem is látszik, kikelt-e a búza, így nem tudni pontosan, mennyi kenyérgabonát  vetettek, de szerintem a tavalyihoz hasonló. Nemcsak az alacsony felvásárlási árról van szó, hanem arról, hogy a búza esetében magasak a termelési költségek. Vegyük sorjában: nitrogén ősszel, télen fejtrágyázás, tavasszal kémiai kezelést alkalmazunk a gyomok ellen, legalább egyszer védekezünk a betegségek és legalább kétszer a rovarok ellen. Ez egy drága és intenzív beruházási folyamat. Ha jó hozamot akarunk elérni – márpedig mindenkinek ez a célja − akkor védekezni kell a betegségek ellen. A felsoroltak mellett itt van még a jelenlegi rendkívüli kiadás, vagyis a rágcsálók elleni védekezés. Az érem másik oldalát szem előtt tartva viszont nekünk mint gazdasági birtoknak szükségünk van a kalászosokra a vetésforgó végett, a kalászosok ugyanis „tisztán tartják” a parcellákat. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A búza egyelőre jól tűri az erősebb éjszakai fagyokat is (Fotó: Paraczky László)