2024. augusztus 11., vasárnap

Kiégett a határ

A héten megkezdődött a napraforgó és a kukorica betakarítása

A verbászi Mezőgazdasági Tanácsadó Szakszolgálat adatai szerint a Verbász−Kúla− Óbecse−Szenttamás határában tavaly ősszel 20 ezer hektáron vetettek búzát és őszi árpát, mintegy 1000 hektáron pedig olajrepcét. A tavasz folyamán 58 ezer hektáron vetettek kukoricát, 30 ezer hektáron szóját, 9500 hektáron napraforgót, 6800 hektáron cukorrépát. Jelenleg a korai fajtájú napraforgó és kukorica szedése van folyamatban, de az időjárás, azaz a nagy hőség miatt hamarosan sor kerül a teljes

− A csapadék hiányára és a nagy hőségre való tekintettel a szakszolgálat által felügyelt, négy községhez tartozó, mintegy 149 ezer hektáros területen a helyzet cseppet sem rózsás, hiszen a vegetációs időszak lerövidült, és a tavasszal vetett növények esetében korai érésről, pontosabban kényszerérésről beszélhetünk. Az már most biztos, hogy  a betakarítás a legtöbb helyen egy hónappal előbb kezdődik vagy kezdődött. Ez a helyzet visszamenőleg nagyjából 10 éve tart, azzal, hogy az idei nyár a különösen magas hőmérsékleti ciklusról, ciklusokról marad emlékezetes. Pár nappal ezelőtt megkezdődött a napraforgó szedése, a verbászi, valamint a bácsföldvári határban a korábbi fajtákat már learatták. Az első hozamok biztatóak, 3-3,5 tonna körül alakultak hektáronként. Az állam a napraforgóért 47 dinárt ígér, a termelőknek viszon be kell kalkulálni a költségeket és bérleti díjat, így az, hogy mi és mennyire lesz kifizetődő, csak a végén derül majd ki – mondta Vladimir Rankov, a verbászi szakszolgálat agronómusa.

A naponta terepen járó szakember elmondta azt is, hogy a torzsai (Savino Selo), az ókéri (Zmajevo), az óbecsei, valamint a szenttamási határ egy részén megkezdődött a kukorica betakarítása is. Főleg azok a gazdák törnek, akik a földművelés mellett állatenyésztéssel is foglalkoznak, ezért a kukoricát góréban tárolják. Ezzel párhuzamosan több helyen a földön lemorzsolják a kukoricát, és el is adják. Az első információk szerint a termés 4 tonna körül alakul holdanként, ami a korábbi éveket szem előtt tartva átlagos hozamnak mondható.

− Összegezve a határszemlét a terepen tapasztaltak közül két dolgot emelnék ki: az egyik az, hogy a vadállatok igen nagy károkat okoznak a parcellákon, hiszen válogatás nélkül mindent megdézsmálnak, a másik pedig az, hogy a rekkenő hőség és csapadék hiányában a szakszolgálat által felügyelt területeken a teljes növényzet kiégett. És akkor itt még nincs vége, ugyanis az előjelzések szerint az előttünk álló két hétben folytatódik a kánikula. Minden jel arra mutat, hogy  a mezőgazdaságban az idén gyenge évet zárunk. Ebből a helyzetből egyetlen kiút van, ez pedig az öntözési rendszerek kiépítése. Arra kérem a termelőket, hogy kövessék a minisztériumi,  tartományi és a községi pályázatokat, mert minden évben van lehetőség öntözőrendszerek vásárlására, és hogy használják ki ezeket a lehetőségeket, mert hosszú távon csakis ez jelent megoldást a mezőgazdaságban – mondta végezetül Vladimir Rankov.

Nyitókép: A jó ideje tomboló hőség megtette hatását a földeken, a kukorica felsült (Fotó: Paraczky László)