Brazílián ért véget a Tanyaszínház idei turnéja, a piciny falucska főterén hétfőn este tartották a szezon utolsó előadását. Az alig több mint 100 főt számláló, azonban illusztris névvel bíró Brazíliára több évtized után az előző évben tért vissza a Tanyaszínház. Előtte utoljára 1986-ben lépett fel itt a vándortársulat, és a helyieknek mintegy negyven évet kellett várniuk, hogy ismét láthassák a falujukban.
A Tanyaszínház csapata valószínűleg már várta a brazíliai, vagyis az utolsó fellépést, mert előtte 28 napon keresztül folyamatosan tájoltak. Mindennap másik településen léptek fel, ami bizonyára igen megterhelő volt. A hétfő esti fellépés során ebből viszont semmi sem látszott, pörgő, éneklő, vidám fiatal színészeket láthatott a közönség a színpadon. A feladatukat komolyan vették, s kellő profizmussal álltak hozzá. Gombos Dániel, a Tanyaszínház vezetője úgy érzi, hogy az idén sikerült teljesíteniük, amit szerettek volna.
– Azt gondolom, hogy amit terveztünk és kitűztünk célokat, azokat teljesítettük. Ez volt a 28. előadás, amit eljátszottunk, nem maradt el egy sem, időjárás és betegség miatt sem. Volt egy alkalom, amikor színészek helyett be kellett ugrani kettőnknek, de akkor is sikerült előadni a darabot. Maga a próbafolyamat jó és zökkenőmentes volt, a nagy hőség ellenére is, s azt gondolom, hogy az előadás olyan lett, amilyennek terveztük. A nézők visszajelzései alapján azt hiszem, abszolút sikeresnek tudhatjuk ezt a turnét, a 46. évünket.
Adódtak nehézségek útközben?
– Nyilván a meleg megviselt bennünket, emiatt többször rosszul voltak az emberek. Akár a próbafolyamat, akár a turné alatt, főleg azok, akik biciklivel közlekedtek. Nem túl jó dolog több órán át a napon tekerni. Emellett csak kisebb problémák adódtak, például lerobbant autó, de ennek ellenére mindenhová odaértünk időben. Ezenkívül nem volt semmi nagyobb nehézség, ami kifogott volna rajtunk. Igaz, sokkal nagyobb volt a díszletünk, mint ahogy terveztük. Külön köszönet az Agrotehc Kft.-nek, hogy a turné idejére rendelkezésünkre bocsátotta az egyik traktorutánfutóját, amit használtunk. Ez hatalmas segítség volt.
Mennyire elégedettek a darab nézettségével, hol jött össze a legtöbb néző?
– Szerintem a nézettséget nagyon nehéz megfogalmazni, mert a kisebb falvakban nyilván kevesebb ember él. Ez azt jelenti, hogy ahhoz mérten vannak nézők. Talán a legtöbb ember a kavillói bemutatón volt, de ide sorolhatnám még Zentát és Kelebiát is.
Hogyan fogadta a közönség Szigligeti Ede A cigány című darabját?
– Szeretettel és nagy érdeklődéssel fogadták. Rengeteg olyan visszajelzést kaptunk az előadás után, illetve az interneten, hogy ez az utóbbi évek legjobb Tanyaszínháza, amit láttak. Ez nyilván a színészeknek hatalmas motivációt ad, hogy tovább folytassák ezt a munkát, mert a 28 előadás 28 nap alatt nem kevés. Még akkor sem, ha nap közben lehet pihenni, meg nyilván éjszaka aludni, de ez hatalmas munka volt. Az említett visszajelzéseket szinte mindennap kaptuk, ami szerintem elég beszédes és egyértelmű, hogy jól végezték a munkájukat. Úgy a rendező, mint az alkotócsapat és a színészek.
Nyitókép: Gyülekezik a közönség Brazílián (Fotó: Lakatos János)