2024. augusztus 30., péntek

Újdonságokkal készül az Izida

Két új műhelymunkát szeretnének bevezetni – Tatarozták a bácsfeketehegyi szervezet székházát

Befejeződött a rövid nyári szünet a bácsfeketehegyi Izida Anya- és Gyermekvédelmi Egyesület napközijében, újra tartanak foglalkozásokat a fogyatékkal élő felhasználók számára. A nyári szünetben sem állt le a munka, az intézmény felújítására használták ki az időt – számolt be lapunknak Papp Lóránt, az Izida projektmenedzsere, aki arról is szólt, hogy csapatuk máris készül a szüreti napokra.

– Augusztus 19-én kezdtük meg a foglalkozást, mivel a hónap első fele nyári szünet volt. A szünet ideje alatt sem állt meg a munka, a tervezett felújítások tovább zajlottak. Bemeszeltük az irodát, az ebédlőt és a kreatív műhelyt, valamint ahova új ablakok kerültek, ott elvégeztük a szigetelést és bepucoltuk a falakat. A felhasználókkal a munka 19-én kezdődött meg, gölöncsérműhelyt tartottunk Tokai Mónika vezetésével. A résztvevők a festési munkálatok utáni takarításból is kivették a részüket. A héten tekefoglalkozáson vesznek részt, és elkezdtük a felkészülést a jövő heti szüreti napokra. Ezen részt veszünk mint kiállítók, és a főzőversenyre is benevezünk. A rendezvényen saját termékeinket állítjuk ki, szárított formában fűszer- és gyógynövényeket, valamint kézműves portékáinkat – számolt be Papp Lóránt, majd azzal folytatta, hogy két újdonságot szeretnének bevezetni. Az egyik nagyobb volumenű projektum lesz, és japán segítséggel valósítják meg.

 

Papp Lóránt projektmenedzser (Fotó: Lakatos János)

Papp Lóránt projektmenedzser (Fotó: Lakatos János)

– Újra beindítjuk a varróműhelyt. Egy helyi varrónőnek vannak erre vonatkozóan ötletei, és mivel volt már ilyen foglalkozásunk, ezért ezt csak fel kell elevenítenünk. Úgy látom, ennek a megvalósítása nem ütközik akadályba, és szeptemberben be is indíthatjuk a műhelyt, így az általunk készített szárított levendulának megoldódik a csomagolása. Rongyhulladékból zacskókat készítünk, és ezekbe tesszük a levendulát, s ez megvédi a ruhákat a molyoktól. Ebből a szüreti napokra néhány el is fog készülni. Több ötletünk van arról, hogy mit készíthetünk még ebben a műhelyben, de ezeket még pontosítjuk a foglalkozás vezetőjével. A másik projektum sokkal nagyobb volumenű lesz, amelyet a belgrádi székhelyű Naša kuća egyesület közreműködésével valósítunk meg. Ők szintén fogyatékkal élő gyerekekkel foglalkoznak, és három éve kapcsolatba lépett velük a Japán JICA-szervezet, amely az egész világon jelen van, és olyasmivel foglalkozik mint az emberek integrációja a mindennapi életbe. Itt hulladékfeldolgozásról lenne szó, azon belül a cigarettás dobozok újrahasznosításáról. Volt már közös tárgyalásunk, amellyel mi és a Naša kuća is nagyon elégedett volt. A terv megvalósítása jövőre lesz, és meg kell említeni, hogy a zentai japán dohánygyár, az JTI is támogatja ezt a kezdeményezést – számolt be a projektmenedzser, majd arról is szólt, hogy program keretében anyagi támogatást kapnak, valamint értékesítési és módszertani segítséget.

Nyitókép: A nyári szünetben meszelésen estek át a termek (Fotó: Lakatos János)