2024. szeptember 2., hétfő

Termékeny év

Átadták a szenttamási Gion Nándor novellapályázat díjait

A szenttamási Gion Nándor Emlékház az idén tizenkettedik alkalommal hirdetett szépirodalmi pályázatot február 1-jén, az író születésnapján. A pályázatra a megadott határidőig, június 1-jéig 71 novella érkezett Magyarországról és Szerbiából. A Gion Nándor Novellapályázat díjkiosztó ünnepségét az Emlékházban augusztus 31-én tartották meg. A négytagú bírálóbizottság (Antalovics Péter költő, újságíró, Bordás Győző prózaíró, kritikus, Piszár Ágnes kritikus, az újvidéki Városi Könyvtár könyvtárosa és Jódal Kálmán prózaíró, esszéíró, műfordító) az idén kivételesen öt alkotást jutalmazott: az első díjat a zentai Vicei Károly (Hírlapíró a magasban), a másodikat a Bezdánban élő Beke Ottó (Föld, padló és forgószék) érdemelte ki. Az idén három pályamű kapott harmadik díjat: a kiskunhalasi Végső István (Keresztút a pusztán), a magyarkanizsai Harmat Csongor (Az álmok valóra válnak) és a szenttamási Varnyú Kristóf (És akkor beleharaptam).

Németh Dezső összegezte a novellapályázat eredményeit (Paraczky László felvétele)

Németh Dezső összegezte a novellapályázat eredményeit (Paraczky László felvétele)

Az alkalmi ünnepségen a jelenlévőket először a Gion Nándor Kulturális Központ elnöke, Németh Dezső köszöntötte, aki az Emlékház eddigi tevékenységét és a novellapályázat eredményeit összegezve kiemelte, az elmúlt évek során tíz novelláskötet, két regény, két ifjúsági regény és tizennégy fordításkötet jelent meg. A tavalyi 2023. Gion Nándor Novellapályázat antológiája a nyomdában van, a 2021. évi regénypályázatunk nyertes munkáját pedig pénteken este mutatták be az emlékházban.

‒ Fontosnak tartom megemlíteni, hogy a Gion Nándor Kulturális Központ az elmúlt tizenhárom évben összesen 41 kiadványt jelentetett meg, vagy valamennyinek társszerzője volt. Hatalmas anyag ez, a munkát nagyon szeretnénk folytatni, hiszen csak a helytörténeti kutatásokban nagyon sok az üresség, a fehér folt, amit ki kell kutatni, hiszen ezt a szenttamásiak megérdemlik, és el is várják – fogalmazott Németh Dezső.

Antalovics Péter, a bírálóbizottság elnöke felszólalásában elmondta, a zsűri tagjai örömmel vették, hogy az idén a pályázatra az előző évek termésénél lényegesen több, összesen 71 pályamunka érkezett, ami mintegy kétszerese az előző kiírások átlagának, ezért a díjak mellett négy alkotás dicséretben részesült, további tizenhat novellának pedig javasolták a kiadását. Kiemelte, mindez arról tanúskodik, hogy a pályázat jelentős, és egyre növekvő érdeklődést vált ki a vajdasági és a határon túli prózaírók körében, és kiemelten fontos szerepet tölt be a mai magyar irodalom életében, vérkeringésében.

A rendezvényen jelen volt Hugyik Richárd, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának kultúrával megbízott tagja, Kudlik Zoltán, a Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság segédtitkára, Fehér Szabolcs, a Vajdasági Magyar Szövetség Intézőbizottságának a tagja, Radivoj Debeljački, Szenttamás község polgármestere, Szabados Fodor Beáta, a községi tanács tagja, és Kocsis Krisztián polgármester-segéd, Virág Gábor, az újvidéki Forum Könyvkiadó Intézet igazgatója, az egyház, valamint a kulturális és oktatási intézmények képviselői.

Az esemény végén bemutatkoztak a szenttamási Irodalmi Önképző tagjai, majd leleplezték a Gion Nándor Emlékházat jelölő emléktáblát.

Nyitókép: Varnyú Kristóf, Harmat Csongor, Beke Ottó, Vicei Károly, Németh Dezső és Balogh Gábor (Paraczky László felvétele)