Tizenhetedik alkalommal tartották meg Kúlán a Népkör Magyar Művelődési Központ szervezésében a Hagyományőrző Napok kétnapos rendezvényt. A péntek esti és a szombati színes programra sok helybeli és vidéki volt kíváncsi.
Goga Zsolt, a Népkör Magyar Művelődési Központ elnöke elmondta, a rendezvény látogatottságát illetően igen jelentős a szórványban élő magyarságnak.
− A rendezvény már régen kinőtte önmagát, büszkék vagyunk arra, hogy az eseménysorozat nagyságrendben a második a községben. Különböző programokat, érdekességeket készítettünk, a kicsikkel 13 órától külön csoportvezetők foglalkoznak, focitornát szerveztünk a gyerekek és a felnőttek számára, fél 4-től kultúrműsor indul, a birkapaprikás-főző versenyre pedig idén 55 csapat jelentkezett. Nagy öröm számomra, hogy a magyarországi testvérváros, Kalocsa képviselői mellett Kiskőrösről, továbbá Horvátországból és Bosznia-Hercegovinából is érkeztek résztvevők, illetve vendégek – mondta a Népkör elnöke.
A főbejárat után a látogatókat először a legkisebbek számára állított vidámpark, körhinta és légvár várta, a kézműves termékeket bemutatók és árusok mögötti részen pedig két sátorban a diákok és a felnőttek kipróbálhatták a régi mesterségeket, megtanulhattak szőni, kötni, továbbá készíthettek használati és dísztárgyakat is. A focipálya melletti területen zajlott a birkapaprikás-főző verseny, a Gödör városrész végén álló nagyszínpadon pedig alkalmi kulturális, és magyar-szerb élőzene várta az érdeklődőket.
A vendégeket először Damjan Miljanić, Kúla polgármestere, majd Valka Károly alpolgármester köszöntötte.
− Annak ellenére, hogy annak idején a kezdet nehéz volt, az utóbbi években már sokkal gördülékenyebben megy a szervezés, a rendezvény pedig nagyon sok látogatót vonz a városba, aminek mindannyian örülünk. Remélem, hogy a jövőben is sikeresen folytatjuk kultúránk, hagyományaink bemutatását, és közösen ünnepelünk – mondta Valka Károly.
A rendezvényt Tóth Zoltán, a Tartományi Mezőgazdasági, Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárság titkárhelyettese nyitotta meg, és többek között kitért arra, hogy a kúlai rendezvény nemcsak közösségünk hagyományainak megőrzéséről szól, hanem arról is, hogy újra és újra megerősítjük összetartozásunkat.
− A hagyományok éltetik a közösséget, erősítik identitásunkat, és hidat képeznek a múlt, a jelen és a jövő között. Minden ilyen alkalom lehetőséget ad arra, hogy megértsük elődeinket, örökségünket és átadjuk ezt a kincset a következő generációknak – fogalmazott Tóth Zoltán.
Az eseményen jelen volt még Nagy Ottó, a Tartományi Nagyberuházási Igazgatóság igazgatóhelyettese, a Magyar Nemzeti Tanács képviseletében Kozma Lívia, Hugyik Karolina tartományi képviselő, Juhász György kúlai plébános, Kalocsa város, Cservenka, Lipár és Torda küldöttsége, valamint a keresztúri Ruszin Nemzeti Tanács képviselői.
Nyitókép: Kalocsai Asszonykarikázó (Fotó: Paraczky László)