2024. november 22., péntek

Szólt a citera Szenttamáson

A 26. Aranycitera gálaműsorát két év után (újra) élőben tartották meg

A járványügyi helyzet miatt 2019 óta nem találkozhattak élőben a vajdasági általános és középiskolás citerakedvelők. Németh Dezső, a Gion Nándor Kulturális Központ elnöke, az Aranycitera fő szervezője nyilatkozatában kiemelte, hogy a kis citerások egyedülálló rendezvénye tavaly jubilált, a 25. Aranyciterát akkor kellett volna megrendezni.

– Mivel a járvány közbeszólt, így a találkozót online tartottuk meg, az ünnepi gálaműsor pedig elmaradt. Az idén a találkozót újra a virtuális térben rendeztük meg, és tekintettel arra, hogy közben a járványügyi helyzet kissé csillapodott, így a már megszokott helyen, a Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola előcsarnokában újra élőben és együtt ünnepelhettük a jubileumi 25. valamint az idei, 26. Aranyciterát – magyarázta a fő szervező.

Borsi Ferenc népzenetanár, népzenekutató zsűritagként már az első rendezvényen is jelen volt. A negyed évszázados múltra visszatekintve szerinte a citeramuzsika fennmaradása a hatalmas lelkesedésnek és a makacs kitartásnak köszönhető.

− Annak idején Zatkó Ibolya tanárnő elképzelése volt a citerás találkozó megszervezése. Sokan nem nézték jó szemmel, mert a Szólj, síp, szólj! rendezvény konkurenciáját látták benne, de ez nem az. Elsősorban azért, mert az említette rendezvény a népzene teljességét öleli fel, itt pedig csak a citerások találkozójáról van szó. Másodsorban úgy gondolom, hogy minél több lehetőséget adunk a fiataloknak a megmutatkozásra, a megmérettetésre és a szakmai visszajelzésekre, annál jobban fognak igyekezni, és ha eljön az ideje, akkor továbbadni a tudásukat – mutatott rá a citera nagymestere.

Az idei szenttamási gálaműsor fellépői (Fotó: Paraczky László)

Az idei szenttamási gálaműsor fellépői (Fotó: Paraczky László)

Az ünnepi szentmise keretében Zsúnyi Tibor esperes plébános emlékeztette a fiatalokat, hogy a zene szeretete és a citeramuzsika ápolása összetartja a közösséget.

− Nem csupán a népzenei hagyományok ápolásáról van szó, hanem arról, hogy egy kis közösség, amely ugyanazt a célt tűzte ki maga elé, összefog és alkot egy maradandó értéket. Együtt sokkal erősebbek vagyunk, és olyankor a nehéz dolgok is könnyebben mennek – fogalmazott a plébános.

Lele József muzslyai citeraszólista és citeraoktató elmondta, az elmúlt évek során nagyon sok gyerek megkedvelte a citerát, aki pedig egyszer eljön egy ilyen rendezvényre, kedvet kap hozzá. – Ez az online vetélkedő nem igazán tetszik, valahogy nagyon lefoglalja az időnket, viszont igencsak visszatükröződik azon, hogy Muzslyán mindössze 4-5 fiú van, aki citerázással foglalkozik. Ilyen kevesen még sosem voltunk – mondta József.

Szeles Veronika Zentáról érkezett, jelenleg a békéscsabai Bartók Béla zenei szakgimnázium elsőéves tanulója, népi ének szakon. Szólóénekből is és szólóciterából is megszerezte a KÓTA országos arany minősítését az általános iskolás korosztályban. Legkiemelkedőbb citerás sikere a tavalyi Aranyciterán kapott Aranycitera díj, a Tiszán innen, Dunán túl tehetségkutatón 2020-ban kiemelt arany minősítést, az idei Aranyciterán pedig Kiváló aranyoklevelet érdemelt ki.

− Valamikor hét évvel ezelőtt vettem kezembe a tatám saját kezűleg készített citeráját. Ő szívből muzsikált mindenkinek, ezt próbálom továbbvinni – mondta a 14 éves Veronika.

A gálaműsor végén a felkészítő tanárok, pedagógusok, a citera és a népzene oktatói a népzene terén kifejtett önzetlen munkájukért köszönőlevelet kaptak. És persze az ünnepi torta sem maradt el.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás