Vasárnap este és hétfőn kora reggel a Magyarcsernyei Gasztronómiai és Hagyományápoló Csoport beizzította szabadtéri kemencéjét, amelyben hagyományos lucapogácsát sütöttek. Míg az asszonyok bent szorgoskodtak, gyúrták, nyújtották, szaggatták a pogácsákat, a férfiak kint a kemencét fűtötték be.
Bugyi Erzsébet szervező bent mesélt arról, hogy hogyan is készítik a lucapogácsát.
– Mi hagyományos kelt tésztával dolgozunk, amelyet kelés után kinyújtunk. A kinyújtott tésztát megkenjünk darált és ízesített tepertővel, majd többször meghajtogatjuk, mert így lesz szép magas és réteges a kisült pogácsa. Utána kiszaggatjuk, megkenjük, megszórjuk magvakkal, és kelesztjük, majd a férfiak kint a kemencében megsütik. A helybeliek így szeretik, és a hagyományos receptek is így írják le a munkafolyamatokat – mesélte Erzsébet.
Lucapogácsát nem először sütöttek, ugyanis szép hagyománya van Magyarcsernyén ennek is – mondta Szilágyi Sándor, a csoport elnöke.
– Idén lehet a nyolcadik, illetve a kilencedik éve annak, hogy Luca napján kijövünk, és pogácsát sütünk. Több száz pogácsát szoktunk ilyenkor megsütni, készítünk a Petőfi Sándor Általános Iskola tanulói és dolgozói számára is uzsonnára, beleértve a tóbai kihelyezett tagozatot is. Ez ajándék tőlünk az iskolának, hogy a gyermekek ne feledkezzenek meg erről a szokásról, és aki esetleg nem találkozott még a lucapogácsával, az megismerje a köréje épülő hagyományt, mert sajnos ez is megesik. Tavaly nem szerveztük meg a sütést a koronavírus-járvány miatt, mert a gyerekek egy része nem járt akkor iskolába, és nem szerettünk volna igazságtalanok lenni, tehát nem akartuk azt, hogy a gyerekek egyik felének jusson, a másiknak pedig ne. Eladásra is készítünk pogácsát, szimbolikus összegért, hogy az egyesületünk fenn tudja tartani magát – fogalmazott az elnök.
A helybeliek nagyon szeretik ezt a finomságot, sokan vásároltak is. Kónya Matild is vásárolni érkezett.
– Mi otthon nagyon szeretjük az itt készült finomságokat, mert a kemencében sült pogácsának mindig más az ízvilága, mint az otthon készültnek – emelte ki Matild.