2024. november 22., péntek

Összeállt a 20. Őseink Zenéje programja

Két évtizedes a szenttamási rendezvény

Pár hete ülésezik Szenttamáson az egyik legnagyobb vajdasági népzenei rendezvény, az Őseink Zenéje szervezőbizottsága. A hittanteremben keddenként szervezett összejöveteleken összeállt a jubiláris 20. rendezvény programja, ismert a fellépők névsora és időpontja is. A március 5-én sorra kerülő népzenei eseményről Szabados Fodor Beátával, a szervezőbizottság tagjával beszélgettünk, aki elmondta, az idén is kiváló kikapcsolódásra számíthatnak mindazok, akik szeretik a népzenét, a néptáncot és értékelik a hagyományokat. 

− Az Arany János Magyar Művelődési Egyesület és az Őseink Zenéje szervezőbizottsága januárban látott hozzá az immár 20. népzenei rendezvény szervezéséhez. Mindjárt az elején egy igen fontos változást kell elmondani, mégpedig azt, hogy az Őseink Zenéje visszakerül a régi helyére, a Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskolába, ahol az első 9 alkalommal szerveztük meg. Az idei műsorra a szervezőbizottság tagjai felkeresték az összes vajdasági magyar népzenei együttest. A műsor kísérőrendezvénye ezúttal a 18 órakor kezdődő gyermekprogram lesz, amelynek keretében Micsik Béla népi hangszereket mutat be – mondta Szabados Fodor Beáta.

Szavai szerint az első ötlet az volt, megkeresik azokat, akik az előző Őseink Zenéje rendezvényen legalább egyszer felléptek. Figyelembe véve a járványügyi helyzetet, elálltak a külföldi előadók meghívásától, és inkább a vajdasági együttesekre fókuszáltak, hiszen anno a rendezvényt ők találták ki.

− Húsz évvel ezelőtt az Őseink Zenéje úgy indult, hogy a népzenét játszó együttesek az iskola előcsarnokában saját maguk szórakoztatására jöttek össze, és kizárólag olyasmit játszottak, ami nekik tetszett. Az eseményről, amelynek megálmodója Alilović Gojko volt, sem plakát, sem reklám nem készült, hiszen inkább olyan belső szervezésű, vagyis zárt körű, szívhez szóló népzenei est volt, amiből pár év múlva sikeres „kiskoncert” lett. A muzsikát követő hajnalig tartó táncház pedig több alkalommal azzal a tudattal zárult, hogy ezt évi rendszerességgel meg kell ismételni. Így is történt. A szervezők évek alatt változtak, az Arany János MME kiállt a rendezvény mellett, a fellépők között voltak sikeresek és kevésbé sikeresek is. Neves együtteseket hívtunk meg Szenttamásra az egész Kárpát-medence területéről. Így például a 9. rendezvényen a népszerű Csík zenekar lépett fel, az érdeklődés óriási volt, így a szervezők a 10. rendezvényt már új helyszínen, a sportcsarnokban tartották meg, hiszen ott sokkal nagyobb a hely, és több nézőt fogadhattunk. A vírushelyzetre való tekintettel a tavalyi Őseink Zenéjét szabadtéren tartottuk meg, és mint említettem, az idei, 20. jubiláris rendezvény újra visszatér az első helyszínhez, az iskola előcsarnokába – magyarázta a szervezőbizottság tagja.

Szavai szerint a 20. Őseink Zenéjének műsorterve már összeállt, s bár még nem végleges, az már most biztos, hogy a szenttamási citerások nyitják meg. A fellépők között lesz Micsik Béla, aki több alkalommal is tekerő- és citeramuzsikájával megnyitotta a népzenei fesztivált, de meghívták a péterrévei Tisza tamburazenekart is. A program fénypontja a Vajdasági Nagyzenekar koncertje, amelynek keretein belül fellép a Csalóka zenekar, Csonka Ferenc és zenekara, a Csörömpölő zenekar, továbbá a Duhaj, a Fokos, a Juhász, a Pendergő és a Véka zenekar. Az est keretében az egész magyar nyelvterületről felcsendülnek majd dallamok, a Dél-Alföldtől kezdve a mai Magyarországon és Felvidéken át, egészen Erdélyig, ismertetve zenei hagyományunk változatos mivoltát, sokszínűségét. A zenekarok nemcsak külön-külön, hanem alkalmi formációkban, valamint együtt, nagyzenekarként is megszólalnak majd.

Szabados Fodor Beáta elmondta azt is, hogy a rendezvény fő támogatója Szenttamás község önkormányzata. A támogatók közül kiemelte a Tartományi Kulturális és Oktatási Titkárságot.

Az Őseink Zenéje rendezvényt a Magyar Nemzeti Tanács kiemelt rendezvényeként tartja számon.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás