2024. július 31., szerda

Keresztavató a falunapon

Törökfaluban fából faragott köztéri keresztet állítanak föl a kenyérszentelő ünnepségre

Az elmúlt hétvégén Völgyparton az egykori szélmalom szomszédságában két fafaragó, a bácsföldvári Fülöp Attila és a szenttamási Szögi Rudolf kétnapos munkával készítette el azt a négy méter magas, két méter széles és a 21×21 centiméter négyzet alapú, népi motívumokkal díszített faragott fakeresztet, amelyet hamarosan Törökfalu főterén, a szabadtéri színpadnál állítanak föl. A keresztavatót július 31-én tartják meg a kenyérszentelő ünnepségen, ami egyben falunap Törökfaluban.

Szögi Rudolf és Fülöp Attila munka közben a völgyparti szélmalomnál (Csincsik Zsolt felvétele)

Szögi Rudolf és Fülöp Attila munka közben a völgyparti szélmalomnál (Csincsik Zsolt felvétele)

Fülöp Attila és Szögi Rudolf elmondta, a kopjafaszerű kereszt fehér tölgyből készült. A színe eredeti marad, miután több rétegben bekenik lenolajjal, attól függően, hogy a fa mennyit szív magába, majd egy réteg Sadolin faápoló olajat kennek rá, ami megvédi és lezárja a fa pórusait. A fafaragók elmondták, hogy a köztéri kereszt egy falunak készül, ezért ennek megfelelő motívumokkal díszítették. A köztéri kereszten szereplő édesanya-szimbólum a megmaradást, a termékenységet, a termésbőséget szimbolizálja a falu számára. Elmondták, hogy az alkotásukon szereplő csillagjelképek inkább díszítőmotívumként szerepeltek a kopjafákon is, nem volt funkcionális szerepük, habár férfimotívumként vannak megjelenítve. Hozzátették, hogy a kereszten szereplő molnárgomb jelképezné, hogy malom mellett faragták, és ez a motívum jellemzi is ezt a tájat. Végezetül a keresztre felkerülő rozetta egy forgómotívum, ami az évszakok, illetve az élet és a halál váltakozását jelképezi, valamint az élet ciklikusságát.

Berze Tibor, a törökfalui helyi közösség tanácselnöke elmondta, hogy a faluban nincs kereszt a főtéren, ezt kívánják a faragott fakereszt felállításával és felszentelésével pótolni. A tanácselnök megjegyezte, hogy az utóbbi időben Törökfalu jó kapcsolatot ápol a Link Lajos vezette törökbecsei Aracs-Turizmussal, amely szervezésében ellátogatott hozzájuk a Hazajárók stábja, valamint egy kopjafát is felállítottak a szomszédos faluban, Völgyparton, ami a helyi közösséghez tartozik. Berze Tibor szerint innen indult a kezdeményezés a kereszt felállítására, ha kopjafa áll Völgyparton az egykori szélmalomnál, akkor legyen hasonló népi motívumokkal díszített emlékmű Törökfaluban is. A keresztállítás közös munka eredménye, amihez Link Lajos adományozta a faanyagot, amely a Felvidékről érkezett, a törökfalui helyi közösség pedig vállalta a kereszt felállítását.

– A keresztet a szabadtéri színpadnál állítjuk fel Törökfaluban, azon a téren, ahol általában a rendezvényeinket tartjuk. Törökfalu egy római katolikus közösség. A kereszt üzenete, hogy keresztény emberek vagyunk, a keresztény értékeket valljuk a magunkénak. Ez a keresztények jelképe, bármelyik felekezethez is tartoznak – közölte Berze Tibor, aki hozzátette, hogy a falunapon a keresztavató mellett felszentelnek egy lélekharangot is a helyi temetőben.

A tanácselnök a kenyérszentelő és keresztavató mellett várja a versenyzőket a kakaspörköltfőző versenyre is, amelyet szintén a falunapi ünnepség keretében tartanak meg. A versenyre nincs nevezési díj, a tüzelőt a szervezők biztosítják, a versenyzőknek csak a kakast kell vinniük.