2024. november 23., szombat

Nagykanizsáról a Délvidékre

Az adai Műszaki Iskola két anyaországi diákcsoportot látott vendégül

Több mint egy évtizede együttműködik az adai Műszaki Iskola és a Nagykanizsai Szakképzési Centrum Cserháti Sándor Technikum és Kollégium, amelynek diákjai minden évben legalább egyszer találkoznak a Rákóczi Szövetség diákutaztatási programjának keretében. Gilice Hilda, az adai szakközépiskola igazgatója elmondta, hogy a múlt héten 29 tanuló és 2 tanár látogatott három napra a Délvidékre, illetve Adára, ahol közösen megemlékeztek az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc eseményeiről. Majd a héten újabb 42 tanuló érkezett 3 tanár kíséretében Adára, ahol ismét közös megemlékezést tartottak a nemzeti ünnep alkalmából. Majd labdarúgó-mérkőzést játszottak egymás ellen a vendég és a hazai diákok, valamint a nagykanizsai tanulók megtekintették Ada nevezetességeit. A háromnapos kirándulás során mindkét anyaországi diákcsoport ellátogatott Szabadkára és Zentára is.

– Fontosak számunkra ezek a találkozások, mert évek óta ápoljuk ezt a barátságot. Emellett a tanulóink barátkoznak, és megismerik az anyaországi tanulókat, valamint tájékozódnak az ottani oktatási rendszerről, az oktatási profilokról, a tanulási lehetőségekről és az érettségi elvárásokról. A tanulók között már vannak évek óta tartó barátságok, meglátogatják egymást, illetve mi is meglátjuk egymást a tanárokkal. Sokan nem jártak még a Délvidéken, ezért is nagyon örülünk, hogy megismernek bennünket – nyilatkozta Gilice Hilda.

Farkas Tünde, a Nagykanizsai Szakképzési Centrum Cserháti Sándor Technikum és Kollégium történelemtanára fontosnak tartja a délvidéki kirándulásokat, amelyekre szívesen jönnek és kellemesen emlékeznek vissza a diákjai. Elmondta, hogy megéri a fáradozást és a pályázást, mert mindezt meg kell látni és tapasztalni a 17 és 19 év közötti nagykanizsai tanulóknak.

– Nekem mindig fontos, hogy a diákjaim megismerkedjenek a határon túli magyarság életével és a fiatalokkal. Ezért minden olyan osztályt, amelyet tanítok, elhozok Adára, hogy lássák a gyerekek, hogy a határon túli magyarok magyarul beszélnek, tanulnak és gondolkodnak, és őrzik a magyar hagyományokat. Ezekkel a gyerekekkel ugyanezzel a céllal eljárunk Szlovákiába, egy dunaszerdahelyi iskolába, mivel Pozsony a magyar történelemben fontos szerepet játszott. Adán kívül mindig megnézzük Szabadkát, ami a szecesszió és Kosztolányi Dezső városa, így több magyar vonatkozása is van. Zentán mindig megtekintjük a városházát, illetve a tűzoltóság épületét. Adán ellátogattunk a katolikus és a pravoszláv templomba, hogy a diákok láthassák a különbséget a két vallás között – fogalmazott Farkas Tünde.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Nagykanizsai diákok az adai pravoszláv templomban