2024. augusztus 7., szerda

A moholi zenede az általános iskolába költözött

Az adai Bartók Béla Zeneiskolában több tanszakon vannak még üres helyek az új tanévre

A közelmúltban az adai Bartók Béla Zeneiskola moholi kihelyezett tagozata a korábbi Jugoszláv Néphadsereg utcai épületéből ideiglenesen átköltött a helyi Novak Radonić Általános Iskolába, ahol az új tanévtől 70 zenedés diák tanul. Kurunczi Andor, a zeneiskola igazgatója elmondta, hogy a Čika Jova Zmaj gyermekintézmény az óvodáskorú gyermekek megnövekedett létszáma miatt tartott ismét igényt a korábbi óvodai épületre, amelyet a néhány évvel ezelőtti átalakítások után vett birtokba a zeneiskola Moholon.

– Az új tanév egyik változása az lesz, hogy a moholi kihelyezett tagozat épületéből átköltöztünk egy ideiglenes helyre, a helyi Novak Radonić Általános Iskolába. A napokban munkaakció keretében bonyolítottuk le a költözést, amelyben segédkeztek a diákjaink szülei is, akik rendelkeznek az ehhez szükséges járművekkel. Átszállítottuk a hangszereket, köztük a pianínókat és a bútorzat nagy részét. A régi bútorzatot ott hagytuk, mert hely híján nem tudjuk hova tenni. Remélem, az óvoda majd használja. Az önkormányzat munkásai is részt vettek a munkaakcióban, mert a négy pianínót átszállítani emberpróbáló feladat volt, de hála istennek, minden rendben zajlott. A moholi általános iskola dolgozói is segítettek, Snežana Došić iskolaigazgató pedig helyet biztosított a kihelyezett tagozat számára. Az általános iskolában hat termünk lesz. Az iskolaigazgatóval majd megbeszéljük, hogy mely tantermeket használhatjuk. Mindannyiunk érdeke, hogy mindenkinek megfeleljen a helyszín, a zeneiskolások se zavarják az iskolai oktatást, illetve mi is zavartalanul és probléma nélkül megtarthassuk az óráinkat. Egyrészt örülök ennek a helyzetnek, másrészt nem, mert költözni kellett. Örülök, mert sok a gyermek, ezért az óvoda helyszűkében szenved. A költözéssel felszabadult az épület, és elkerültük, hogy várólisták legyenek az óvodások számára. A költözés több intézményt érintett, a helyi önkormányzatot, az óvodát, az általános iskolát és a zeneiskolát. Mindent meg kellett beszélnünk, és helyes döntést hozni, hogy ez kivitelezhető legyen – nyilatkozta Kurunczi Andor.

Az adai Bartók Béla Zeneiskola moholi kihelyezett tagozatán szeptembertől 70 diáknak szervezik meg a délutáni órákban az oktatást. A zenedeigazgató elmondta, hogy a tanulók több tanszak közül választhatnak az intézményben, ahol van zongora-, fuvola-, klarinét-, gitár-, tambura-, hegedű-, harmonika-, cselló- és szólóének-oktatás is.

– A zeneiskolában nagyon örülünk a jelenlegi diáklétszámnak, az elmúlt tanévben 183 tanulónk volt, az új tanévben 190 diák kezdi meg vagy folytatja a tanulmányait. A zongora és a vonós tanszakon belül a hegedű, illetve a tavaly elindított cselló szakra szép számú jelentkező volt, szintén betelt. Akárcsak a gitár és a szólóének szak, viszont a harmonika, a tambura, a klarinét és a fuvola szakon van még szabad hely. A zeneiskolában Adán és Moholon összesen 34 elsős tanuló kezdi meg az új tanévet a szólóénekesekkel együtt. Az előkészítő szakra 20 gyermek indul, akik első alkalommal járnak zeneiskolába. Ezen a szakon lesz egy kis változtatás is. Kiváló szolfézstanáraink vannak, akik ezentúl játékos formában tartják meg az előkészítősöknek az órákat, amelyeket talán az óvodai foglalkozásokhoz tudnék bizonyos formában hasonlítani. Annyiban, hogy ezen a gyerekek énekelnének, tapsolnának, játszanának, és didaktikus eszközöket is használnának. A második félévben kezdenénk el nekik bemutatni a szolfézsórákon a hangszereket, hogy tényleg legyen ideje minden gyereknek átgondolni, melyik hangszer tetszik neki leginkább, és azt válassza. A célunk, hogy a gyermek tényleg arra a hangszerre iratkozzon, amit kipróbált és elképzelt, ami igazán tetszik neki, és megfelelő is a számára – hallottuk a zeneiskola igazgatójától. 

Kurunczi Andor

Kurunczi Andor

Nyitókép: A zeneiskola költöztetése Moholon