Az észak-bánáti Egyázaskér (Verbica) egyre apadó lakossága még ma is jelentős mennyiségű fokhagymát termeszt.
Tavaly arról számolhattunk be, hogy a fekete, szurkos réti talajból nagy szorgalommal és sok-sok kézi munkával megtermelt tavaszi fokhagyma ára a sokéves átlagot felülmúlva végre jelentősebb hasznot hozott a kitartó őstermelőknek. A 2016-os termésért a visszajáró kupecok nem sajnálták megadni a három vagy annál több eurót is. A legszebb, válogatott, ültetésre is alkalmas fokhagyma kilójáért pedig 4-5 eurót is adtak.
De hol van már a tavalyi hó? Egy kivételesen jó év után törvényszerűen csak rosszabb jöhet, tapasztalatból tudják ezt az egyházaskéri gazdák is, mégis reménykedtek, hogy ha nem is átlagon felüli áron, de tisztességes pénzért tudják majd értékesíteni ősszel a kora tavasszal elduggatott és nyár végén felszedett, kiváló beltartalmi értékkel, ill. földrajzi eredetigazolással is rendelkező fokhagymát. Nem így történt.
A 15–20 termelőt tömörítő Verbicai Tavaszi Fokhagyma Egyesület egyik alapító tagja, Kószó Róbert a munkaviszony mellett rendszeresen termeszt fokhagymát:
– Tavaly ősz elején, amikor már általában kezdenek szállingózni falunkba az ismert felvásárlók, ezúttal nem mutattak nagyobb érdeklődést a fokhagyma iránt. Gondoltuk, kivárnak még egy kicsit, hogy kialakuljon egy nekik kedvezőbb ár. Számítottunk legalább 2,5 eurós árra, de be kellett látni, hogy az előző évi árat meg sem fogja közelíteni a 2017-es termés. Amikor 2,5 eurót kértünk, legtöbbjük 2,1 eurót kínált, de aki még továbbra is kivárt, annak nem jött be a számítása. Én magam is végül örültem, hogy 200 dinárért nagyban el tudom adni a még megmaradt termésemet. Ha bemegyünk egy önkiszolgálóba vagy zöldségeshez, azt tapasztalhatjuk, hogy idén is annyiba kerül a fokhagyma kilója, mint tavaly, amikor jó áron tudtuk eladni. Tehát nem valószínű, hogy túltelített a piac, a kupecok kivárásos taktikája kedvezett a számukra. Februárnál tovább nem ajánlatos tárolni, még hűvös helyen sem. Hűtőházra lenne szükség, de ilyen nem áll a rendelkezésünkre. Szokatlanul enyhe a tél, ami tovább rontotta a tárolás feltételeit, és hajtanai kezdett a fokhagyma, ezt a hagymát pedig már el sem lehet adni, el kell duggatni februárban – mondta Kószó Róbert.
A fokhagyma árával bajok vannak, amit már decemberben a Zentai Gazdanapok alkalmával hallottuk Fehér Máriától, aki szintén alapító tagja a fokhagyma-egyesületnek:
– Az őszi fokhagyma konkurenciát jelent ugyan a mi tavaszi fokhagymánkra, de minőségben nem veheti föl a versenyt a miénkkel. Megtörténhet, hogy a kupecok túlvásárolták magukat őszi fokhagymával, és nem tudtak idejében megszabadulni tőle, de nagyobb a valószínűsége, hogy külföldről, délről és keletről hoztak be nagyobb mennyiségű olcsó fokhagymát. A hónapokig tárolt fokhagyma sok nedvességet veszít, három hónap alatt akár egyharmadával is csökkenhet a súlya. Nem elég, hogy veszít a tömegéből, még az ára is lement a sokévi átlag alá – mondta Mária.
A Verbica körüli rétek szurkos fekete földjében termesztett fokhagymának nincs párja, ezt bizonyítja a laboratóriumi elemzés, amire a fokhagyma földrajzi eredetének igazolásához, a brand megszerzéséhez volt szükség. Védjegy már van, de ebből sajnos még nincs hasznuk a fokhagymatermelő gazdáknak, és addig nem is számíthatnak rá, míg a kereskedelmi láncba bekerülő fokhagyma eredetének igazolását nem kérik számon a termelők és a nagykereskedő között a hasznot lefölöző viszonteladóktól.