2024. július 28., vasárnap

Tagosítás két és fél év alatt

Száztízmillió dinár a határrendezésre a csókai községben

Tavaly a második félévben Csóka lakott település (építkezési területek) felmérésével megkezdődött a tagosítás, a telkek és mezőgazdasági területek számbavétele és észszerűsítése, összevonása.

Az építkezési területek újramérése jól halad, és már megtartották az első megbeszélést a mezőgazdasági termelőkkel is, azokkal a földtulajdonosokkal, akiket közvetlenül érint a tagosítás folyamata. A munkát irányító községi bizottság a felesleges viták és feszültség megelőzése érdekében igyekszik építő jellegű kapcsolatokat fenntartani a gazdákkal, hogy idejében tisztázni tudjanak minden, a tagosítással kapcsolatos kérdést.

Csóka községben a legtöbb vajdasági községtől eltérően mind a mai napig nem folytatták le a felaprózott, sokszorosan gazdát cserélt, már-már követhetetlen tulajdonjogi viszonyokkal rendelkező parcellák tagosítását nagyobb gazdálkodási egységekbe. A község területéhez tartozó mezőgazdasági területek, szántók és legelők részletes felmérését legutóbb még valamikor a XIX. században végezték el. A régi térképek alapján a kataszteri hivatal csak nehezen boldogul a keresett parcellák beazonosításával, amikor az ügyfeleknek erre vonatkozó dokumentumokra, igazolásokra van szükségük. A jelenleg regnáló községi hatalom nagy fába vágta a fejszéjét, amikor bátran belevágott az aprólékos és időigényes munkába.

– A tagosítás létfontosságú községünk további fejlődése érdekében. Végre tiszta képet szeretnénk kapni, hogy melyik parcella kié, hol van a magántulajdon és az állami tulajdonú mezőgazdasági területek határa. Nem vitás ugyanis, hogy jó néhány állami földterületet magánszemélyek használnak jogtalanul, amit a hiányos nyilvántartás, az adatok pontatlansága és az adatbázis elavultsága tett eddig lehetővé a számukra. Ezen az áldatlan helyzeten szeretnénk változtatni a tagosítással, ami a földműveseink számára is számos előnnyel jár, egyesített nagyobb parcellákon ugyanis sokkal gazdaságosabban tudnak termelni – nyilatkozta Gyömbér Stana polgármester a tagosítási folyamat beindulása kapcsán.

A község gazdálkodóinak körében még elég nagy a bizalmatlanság a tagosítással kapcsolatban, de a bizottság igyekszik minden földtulajdonos igényét és elvárásait figyelembe venni a munka során, hogy senki se kerüljön hátrányos helyzetbe a földjeinek a csere útján történő összevonása alkalmával. A községi közigazgatás mindenkor nyitva áll a gazdák előtt, és az illetékesek készek választ adni az összes felmerülő vitás kérdésre. És amit nagyon fontos tudni: a korábban elhanyagolt vagyonjogi ügyletek, a megörökölt vagy megvásárolt parcellák elmaradt átírása stb. ezúttal ingyen elvégezhető, ami nagy könnyítés a földtulajdonosok számára.

A csókai önkormányzat szerződést írt alá a belgrádi GeoGis Kft.-vel a földmérőmunkák, a kataszteri felmérés elvégzésére. A megbízás értéke 111 millió dinárra rúg, és a nagyszabású munkát 30 hónap, azaz két és fél év alatt kell elvégeznie a kivitelező cégnek. Jelenleg még a csókai kataszteri községben folynak a földmérések, utána következik a tiszaszentmiklósi és a hódegyházi kataszteri község, majd Szanád, Egyházaskér, Feketetó és Padé lesz soron.