2025. január 22., szerda

„A padéi typobéta”

Takáts Rafael Emléknapot tartottak Padén

Csütörtökön délután Padén a római katolikus templomban Hajdú Sándor esperes plébános és Mészáros Attila állandó diakónus közreműködésével ünnepi szentmisét tartottak Takáts Rafael (1748–1820) plébános, ferencrendi szerzetes, tanító, nyomdász, „A padéi typobéta” emlékére, akinek a névét viseli az 1996-ban életre hívott kultúrkör. A misét követően a templom bejáratánál megkoszorúzták a tanító szerzetes halálának 200. évfordulójára 2020-ban elhelyezett emléktáblát.

A koszorúzás után a kultúrkör székházában folytatódott az emléknapi műsor. Fekete-fehér világ címmel, a néhai temerini Németh Mátyás (1939–2021), a Magyar Szó fotóriportere munkáiból készült válogatásból nyílt kiállítás, amelyet Gergely József, a Magyar Szó nyugalmazott újságíró-fotóriportere nyitott meg. Az emléknapon felléptek az egyesület citerásai, néptáncosai, népdalénekesei és a meghívott vendégfellépők. Az emléknapon részt vett Hugyik Richárd, az MNT VB tagja, Lajkó Szilvia, az MNT tagja, Kormányos László és Tóth Zoltán tartományi segédtitkárok, Oláj Tibor, a csókai községi képviselő-testület elnöke, Sutus Áron, a VMMSZ elnöke, Kobrehel Éva, a Csóka MOK igazgatója, Ferenczi Gábor, Devecser polgármestere, Füstös Zsuzsanna, a devecseri kastélykönyvtár és művelődési központ igazgatója.

A kultúrkör névadójának életútját Hugyik Richárd méltatta: – Takáts Rafael 1748-ban született Gyöngyösön, életútjáról keveset tudunk, kevés írott információ maradt fenn róla. Az 1790-es években több évet töltött Padén, papi és népnevelői munkássága különösen jelentős, mert könyvnyomtatásra alkalmas felszerelést hozott Padéra és különféle kiadványokat készített. Ez nem volt egy hivatalos, a hatóság által engedélyezett nyomda. A helytartótanács döntése értelmében minden nyomtatott kiadványt előzőleg jóváhagyásra be kellett terjeszteni. Magyarul minden nyomtatványt cenzúrázott az akkori hatalom. Takáts Rafael a saját, helyi használatra készített egyházi, oktatói tartalmú kiadványait nem terjesztette az illetékes hatóság elé jóváhagyásra. Vallási jellegű füzeteket nyomtatott és ezeket ingyen osztogatta a padéi hívek körében. Az engedély nélküli nyomtatványok miatt több ízben összeütközésbe került a törvénnyel. A szerteágazó tevékenységet végző szerzetes oktatta, írni és olvasni tanította gyerekeket, ezért a padéi nép emlékezetében megmaradt és emléke tovább él, köszönve a Takáts Rafael Magyar Kultúrkörnek – mondta többek között Hugyik Richárd.

Magyar ember Magyar Szót érdemel