2024. november 23., szombat

Mezőgazdasági információátadás első kézből

Több mint egy évtizede hagyomány a csókai Márton-napi találkozó

A csókai Reneszánsz Mezőgazdasági Termelők Egyesülete minden évben megszervezi azt a hagyományos Márton-napi ünnepséget, amelyen vendégül látja a köztársasági, tartományi és önkormányzati szinteken dolgozó magyar képviselőket, szakpolitikusokat, valamint a község gazdáit. Az esemény lehetőséget teremt az egymással történő párbeszédre, információmegosztásra és a felmerülő mezőgazdasági kérdések megválaszolására.

A vendégeket Kormányos László tartományi ifjúsági és sportügyi segédtitkár köszöntötte. Kiemelte, hogy Bánátban talán egyedülálló az ilyen típusú találkozó, majd a szót Tóbiás József parlamenti képviselő, mezőgazdasági bizottsági alelnök vette át, aki az ágazatot érintő aktuális politikai elhatározásokról beszélt.

– Hosszas tárgyalások után mondhatni, hogy „Salamoni döntés” született a tízezer dináros plusz támogatásról, ami gyakorlatilag a vetőmag-támogatás helyett van és ugyanúgy fizetik ki, mint a területalapút, tehát nem szükséges külön kérelmezni, csupán az elektronikus postaládát kell figyelni. A minisztérium részéről olyan ígéret született, amelynek az értelmében harminc napon belül ki fogják fizetni mindenkinek, aki területalapú támogatást kapott – részletezte a képviselő, sőt arra is kitért, hogy a vetőmag-támogatás elfogadása és az ezzel kapcsolatos törvénymódosítás még folyamatban van. Ennek értelmében 2025 áprilisában számíthatnak a gazdák a felhívásra, amely a 2024. augusztus 1-jétől 2025. március 31-ig terjedő periódusra vonatkozik majd. Itt fiskális számlával kell bizonyítani a megvásárolt vetőmag mennyiségét. További információ, hogy még nagyobb költségvetés várható a következő évre, a mezőgazdasági minisztérium költségvetésében 125 milliárd dináros keretösszeget különítenek el a támogatásokra.

Tóth Zoltán, a tartományi Mezőgazdasági- Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárság titkárhelyettese arról számolt be, hogy idén milyen módon tudta a titkárság segíteni a gazdákat.

– Az idei évben mintegy 11,1 milliárd dinárral gazdálkodhatott a titkárság, ebből az összegből 6,7 milliárddal a vízgazdálkodás támogatásához, 3,5 milliárddal pedig a mezőgazdasági termelők különböző beruházásaihoz járultunk hozzá – konkretizálta az adatokat Tóth Zoltán, továbbá hozzátette, hogy összesen huszonhárom pályázati kiírásuk jelent meg különböző kategóriákban, sőt idén sokkal többen pályáztak, mint az előző években, különös tekintettel a tenyészállatok beszerzésére. Éppen ezért a jövőben ezekre a típusú támogatásokra még nagyobb hangsúlyt fektetnek, de emlékezettet rá, hogy az öntözési beruházások is égetőek napjainkban.

A vendégekhez szólt dr. Molnár Viktor, a Tartományi Mezőgazdasági Fejlesztési Alap igazgatója, aki az általuk kínált termelőbarát kölcsönökről számolt be, önkormányzati szinten pedig Balázs Ferenc mezőgazdasággal megbízott tanácstag hívta fel a figyelmet a november 28-tól életbe lépő komaszációt érintő felebezési lehetőségről, valamint a Holt-Tisza csókai szakaszának jövőbeli rendezési tervéről. Nagy Miklós, a Vajdasági Agráregyesületek Szövetségének elnöke ugyancsak az öntözés problematikájára helyezte a hangsúlyt, továbbá a falugazdászok munkáját méltatta. Külön felhívta a figyelmet Törköly Tünde tevékenységére, aki idén is vállalta a Márton-napi esemény lebonyolítását. A csókai falugazdász a gazdák megvendégelése mellett beszélt a tizenegyedik Márton-nap apropójáról, valamint kiosztotta a Magyarok Kenyere adománygyűjtéshez hozzájáruló személyeknek járó köszönő okleveleket.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A mezőgazdasági szakpolitikusok minden évben ellátogatnak Csókára (Balázs Andrea felvétele)