Ünnepi gálával, a műhelycsoportok bemutatkozásával ért véget a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesületének idei, jubileumi 35. Szép Szó vers- és prózamondó tábora. A családtagokkal zsúfolásig megtelt kishegyesi Kátai tanya amfiteátrumában 61 alsós, felsős és középiskolás táborozó szavalt, adott elő klasszikus irodalmi és kortárs – a popkultúra részét is – képező dramatizált szöveget. Hajvert Ákos táborvezető, a VMVE elnöke rendkívül sikeresnek értékelte az idei tábort, ez a résztvevő gyermekek és az oktató számára is kapaszkodót szolgáltathat az elkövetkezendő egy évre, a következő táborig.
– A korosztályonként öt csapatra osztott gyerekekkel hat csoportvezető foglalkozott, kilenc felkészítő mentor és két beszédtanár szolgáltatott szakmai tanácsot, öt pedagógus igyekezett állandó felügyeletet biztosítani a rendezvényen. Jelen volt Terék Anna is, aki elsősorban irodalmárként lehet ismerős táborozóink számára, ezúttal viszont pszichológusként vett részt és kudarctűrő tréningeket tartott. A gálaműsorunk csak egy pici szeletkéjét tudja visszaadni a szülőknek az elmúlt egy hét gazdag programsorozatából. Nagyon remélem, hogy minden gyermek és felkészítő személyisége gazdagodott az itteni élmények hatására. Nagyon örülök, hogy az idén is egy igazán felkészült és hozzáértő oktatói csapatot sikerült meghívni a táborba. Ez az egy hét a színházas szakmának is nagyon fontos tapasztalat, mert itt bizonyos módon átadhatják a tudásukat, közel kerülhetnek a gyerekekhez. A sikeres munka alapfeltétele pedig a felek között kiépült bizalmi viszony – hallhattuk a csoportvezetőtől.
A nyolcadikosok Virág György vezetésével például könnyűzenei slágereket vettek górcső alá, amelyeket már agyonhallgatott az ember, de a rádiók repertoárjából még nem koptak ki.
– Igyekeztünk ezeket a szövegeket elszavalni, értelmezni, már amennyire ez a mai magyar slágerek esetében lehetséges. De hogy mélysége is legyen az egyhetes együttlétünknek, minden egyes dalhoz egy-egy szépirodalmi alkotást is kapcsoltunk, ami vagy ellensúlyozta, vagy aláhúzta, esetleg lesúlyozta a szövegeket. Igyekeztem arra, hogy minden csoporttag egyenlő hosszúságú szöveggel vegyen részt az összeállításban – mondta egyebek mellett felvezetőjében a csoportvezető.
A pacséri Alács Emese, a Svetozar Marković Gimnázium diákja, sikeres szavaló, harmadik alkalommal vesz részt a táborban. A gálán Krizsán Szilvia felkészítésével a Makrancos Katából adtak elő részleteket csoporttársaival. – Valóban intenzív próbafolyamaton vagyunk túl, és már a szövegek rögzítése is fokozott koncentrációt igényelt, hiszen a rendelkezésünkre álló egy hét igen szűkös volt. A beszédtechnikai foglalkozások is nagyon hasznosak voltak – mesélte fellépése előtt a gimnazista.
Szabó Áron Óbecséről érkezett a Kátai-tanyára, szeptemberben indul a 8. osztályba. Negyedszer vett részt a Szép Szó táborban, és már biztosan tudja, hogy jövő nyáron is jelen szeretne lenni.– Gyakran veszek részt próza- és versmondó találkozókon. Virág György csoportjában nagyon jól éreztem magam, nagyszerű volt vele együtt dolgozni, és remélem, hogy jövőre is az ő csoportjába kerülök – hangsúlyozta határozottan az óbecsei felsős.
A jubileumi Szép Szó tábor gáláját megtisztelte jelenlétével Rigó Pál Zsófia, a Magyar Nemzeti Tanács alelnöke és Kabók Erika, az MNT Végrehajtó Bizottságának tájékoztatással megbízott tagja. Jelen volt még Kovács Károly tartományi képviselő, és Sándor István Kishegyes község alpolgármestere. A rendezvény főtámogatója volt a Magyar Teátrumi Társaság, Magyarország Kulturális és Innovációs Minisztériuma – Emberi Erőforrás Támogatáskezelője, a Magyar Nemzeti Tanács, a kulturális és tájékoztatási minisztérium, a tartományi művelődési titkárság, a tartományi oktatási titkárság, Kishegyes község önkormányzata, valamint több más intézmény, civil szervezet és magánvállalat.
Nyitókép: A vers- és prózamondó tábor gálarendezvénye (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)