A hétvégén a Nők Kishegyesi Fórumának székházában tartott műhelymunkát Természetbarát nap elnevezéssel a topolyai Arcus Környezetvédelmi Egyesület a kishegyesi Greenhead Környezetvédelmi Egyesülettel együttműködve. Az eseményen számos gyermek vett részt, aki játékosan tanulhatott. Sihelnik József ornitológus, az Arcus aktivistája elmondta, hogy negyedik alkalommal tartottak ilyen jellegű rendezvényt Kishegyesen.
– Az eddigi előadásokon a mesterséges odú és költőládák építése volt a téma, most viszont úgy döntöttünk, hogy a madáretetés legyen fókuszban. A női fórum székházában felállítottunk egy közösségi jelentőségű madáretetőt, ami úgy fog működni, hogy az itt aktív gyerekek töltik meg az etetőt, és gondoskodnak a tél folyamán a madarakról. Az előadásom is ehhez kapcsolódott, a legfontosabb tudnivalókat hallhatták a madáretetésről a gyerekek. Elmondtam, hogy mivel kell etetni a madarakat, és hogy mikor és meddig etessünk. Ezenkívül bemutattuk a leggyakoribb fajokat, hogy megismerjük, mely fajok fogják látogatni a madáretetőt, többek között a szén- és a kékcinege, a pinty-félék, például a zöldike, erdei pinty vagy az északról érkező fenyőpinty. Természetesen a mezei és a házi veréb is rendszeresen látogatja az etetőket, és fontos, hogy őket is etessük, mert egyre kevesebb veréb van, már faluhelyen is – mondta a madárszakértő, majd arról is szólt, hogy otthon is mindenki tud csinálni madáretetőt. Bármilyen anyag felhasználható, és óriási segítség a madaraknak, ha téli időszakban biztos táplálékforráshoz jutnak. A szakember felhívta arra is a figyelmet, hogy az etető kihelyezésekor figyelembe kell venni, hogy ne tudjanak a közelébe férkőzni macskák. A kistestű madarakra épp a macskák jelentik a legnagyobb veszélyt.
A Természetbarát napon az előadáson kívül különböző foglalkozásokon vettek részt a gyerekek, és felállították a madáretetőt, erről a jövőben ők gondoskodnak.
Nyitókép: Sihelnik József a madáretetésről tart előadást (Lakatos János felvétele)