A Bácsfeketehegy Magyar Művelődési és Helytörténeti Egyesület értéktár bizottságának szervezésében megtartották a Szállási szemmel című értékőrző programsorozat utolsó visszatanítási alkalmát Delonga Julianna vezetésével. A téma a túró- és a vajkészítés volt. Az eseményen az értékőrző asszonycsapat bemutató keretében alapos eligazítást kapott a túrókészítés és a vajköpülés hagyományos eljárásáról. Hajvert L. Andrea, az értéktár bizottság elnöke elmondta, az értéktár aggódva figyelte, hogy a településen csak egy család készít vajat, házi túrót pedig 2-3 helyen lehet kapni, és mindössze négy család tart tehenet Bácsfeketehegyen.
– Az, hogy a fejőstehén-állomány megcsappant a faluban, nem egyedi probléma, más településeken sem sokkal jobb a helyzet. A bonyolult gazdaságpolitikai okokat, melyek ide vezettek, nem a mi tisztünk elemezni, a Szállási szemmel című programsorozat keretében azonban igyekeztünk rávilágítani néhány alapvető dologra, amelyet érdemes lenne megőrizni elődeink szokásaiból. Mindez Magyarország Agrárminisztériumának a támogatásával valósult meg egy hungarikumprogram keretében, amely a magyar tanya mint önellátó gazdasági egység értékére próbálta felhívni a közösség figyelmét. Az elmúlt évben olyan eseményeket tartottunk, amelyekkel egyrészt szerettük volna, ha esetleg a fiatalok kedvet kapnának például a szappanfőzéshez, gyapjúmosáshoz vagy a disznóvágáshoz. Másrészt vissza akartuk hozni a köztudatba, hogy őseink itt, ezen a földön mindent megtermeltek, amire szükségük volt, és ellátták családjukat. Talán itt az ideje, hogy erről beszéljünk a fiataloknak, és hogy az őket megillető tisztelettel emlékezzünk eleinkre, hiszen fantasztikus tudás birtokában voltak. Nem tudjuk visszahozni azt az időt, amikor az 1950-es években is száz szállás volt a feketehegyi határban, sem azt, hogy 1924-ben a faluban a szarvasmarha-állomány 1016 egyedet számlált, és ebből 710 fejőstehén volt, ahogyan Sárközi Ottília kutatásaiból pontosan tudjuk. A szállási életmód nem volt könnyű, és azóta minden megváltozott. De fontosnak tartjuk, hogy néhány szegmensét átmentsük az utókor számára. És ez ma nemcsak az elődeink életének pontosabb megismerése szempontjából lényeges, hanem az étkezési kultúránk elkorcsosulása miatt is rendkívül aktuális. A szállási életmóddal foglalkozó programunk egy lehetséges igazodási pont. Arra szerettünk volna rávilágítani, hogyan éltek dédanyáink, dédapáink, a természettel összhangban. Úgy gondoljuk, sok mindent érdemes megőrizni a gondolkodásukból, tudásukból – közölte Hajvert L. Andrea, majd arról is szólt, hogy a tavaly megtartott visszatanítási alkalmak videóverziói most készülnek Mirnics Gyula jóvoltából, ezenkívül értéktáras weboldal is lesz.
Február 23-án, vasárnap délután kezdődik a Szállási szemmel program zárórendezvénye a kultúrotthonban, és ott mutatják be a szervezők az új honlapot. Ezen többek között azt is megnézhetik az érdeklődők, hogyan készült igazi tejből a túró és a vaj. A bizottság elnöke arról is szólt, hogy a záróeseményen összegzést adnak arról, hogy mit tanultak a szállási életmóddal foglalkozó program első részében, és fotókiállítás nyílik Simonyi Zsófia fotóiból.
Nyitókép: A túró készítéséről beszél Delonga Julianna (Simonyi Zsófia felvétele)