2025. április 3., csütörtök

Határon átnyúló zöldítés

Egy IPA-projekt eddigi tapasztalatait összegezték Topolyán

Két vajdasági és két magyarországi önkormányzat, Topolya és Kishegyes, valamint Csongrád és Szentes a kedvezményezettje egy határon átnyúló projekteket támogató pályázatnak. A közös vezérfonal az urbánus területek rehabilitálása, zöld és úgynevezett természetközeli megoldásokat alkalmazva. A cél az edukáció mellett, hogy a szóban forgó helyeken az ott élők életminősége javuljon, egyben a klímavédelemhez is szeretnének hozzájárulni. Az IPA-pályázathoz köthető projektmenedzsment értekezletét tegnap Topolyán tartották meg, ahol a részt vevő önkormányzatok képviselői beszámoltak az eddigi tapasztalatokról. Az uniós projekt teljes értéke mintegy 1 millió 700 ezer euró, és Topolyán a városi park rendezését öleli fel, Kishegyesen napelemek, üvegház épül, valamint más zöld megoldásokat alkalmaznak.

A topolyai parkban az előkészületi munkálatok zajlanak (Tóth Péter felvétele)

A topolyai parkban az előkészületi munkálatok zajlanak (Tóth Péter felvétele)

A projekt jelenlegi állásának bemutatásával kezdődött az összejövetel, majd a résztvevők megtekintették a topolyai városi parkot, illetve a Nők Kishegyesi Fóruma székházában eddig megvalósított munkálatokat. A részvevőket Balassa Endre, az IPA-pályázati forrásból finanszírozott uniós tervezet projektmenedzsere kalauzolta, aki lapunknak nyilatkozva elmondta, hogy ennek az átfogó uniós projektnek a teljes értéke mintegy 1 millió 700 ezer euró.

– A négy község területén mindenhol létrejön egy komolyabb befektetés, amiből az összes partner tanulhat valamit. Vannak olyan elemek, amelyek révén mindenki megismerheti mindenkinek a jó gyakorlatát. Topolyán a városi park rendezése fog következni. A beteg fákat eltávolítják, a kevésbé betegeket gyógyítják, és új fákat is telepítenek. Ösvények épülnek vízáteresztő burkolattal, és tanösvényként is szolgáló sétaútvonalakat alakítanak ki, ami lehetővé teszi, hogy a parkba ne csak cél nélkül menjünk be, hanem az óvodások, az iskolások, sőt a felnőttek is tanulhatnak valamit. Nem mellékesen kellemes hellyé válik a park, ahol madárbarát lámpatesteket szerelnek fel, takarékos fényforrásokkal – számolt be róla Balassa Endre, és hozzátette:

– Kishegyes községben mindhárom iskola kap egy napelemes parkot a tetőre, ami gazdaságilag is nagyon hasznos. Mindegyik iskola előcsarnokában lesz egy monitor, amelyen a gyerekek megnézhetik, hogy az előző napon mennyit spóroltak meg a más forrásból származó áram kiváltásával. Mindemellett több apró zöld megoldás bemutatására készülünk egy civil szervezet otthonának udvarában. A mostanában sokat emlegetett zöld megoldások közül lesz ott bogárhotel, üvegház és egy zöld növényekkel befuttatott fal is – ismertette a projektmenedzser.

Egymással osztották meg a tapasztalatokat a négy önkormányzat képviselői (Tóth Péter felvétele)

Egymással osztották meg a tapasztalatokat a négy önkormányzat képviselői (Tóth Péter felvétele)

Kishegyest Sándor István alpolgármester képviselte az összejövetelen, aki hangsúlyozta, hogy az energiahatékonyság, illetve környezettudatos gazdálkodás kiemelten fontos az önkormányzat számára.

– Több akciónk is van, de ezzel az IPA-projektummal egyedülállóak vagyunk Vajdaságban, sőt hiszem azt, hogy országos viszonylatban is. A községben található mindhárom általános iskolát fel tudjuk szerelni napelemekkel, ezáltal megteremtjük a megújuló energia használatának lehetőségét. Emellett oktatási jelleggel olyan szemléltető eszközöket is igyekezni fogunk majd beszerezni, melyek segítségével a diákok megismerhetik a napenergia felhasználási lehetőségeit. Tankertet is kialakítunk, melynek keretében olyan, korábban még nem teljes kapacitással kihasznált közösségi teret tudunk fejleszteni, amely akár civil szervezetek képviselőinek, akár az iskola diákjainak hasznos időtöltést tesz lehetővé. A projektum részét képezi napelemekkel működő sebességmérők kihelyezése is – emelte ki az alpolgármester.

A két magyarországi beruházásról is beszámolt Szántai Szilvia, aki ezúttal Szentes és Csongrád önkormányzatát is képviselte.

– A klímaváltozás nem ismer határokat, hatásait érezzük mindannyian. Ezekre próbálunk településszinten is reagálni. Keressük a megoldásokat, előnyben részesítve az olyan megoldásokat, mint ezek a projektek, melyekben a klímaváltozás hatásait, a hőszigethatás csökkentését próbáljuk elérni a különböző zöld beruházásokkal. Szentesen a város úgynevezett zöld főutcája egy kis folyócska. A Kurca folyó partjának egy része már jelenleg is szép. Ennek egy további része kerül felújításra, megújításra, illetve azt mondanám, beépítjük környezetbarát megoldásokkal a város szövetébe, hiszen kedvelt hely a városlakók és az odalátogatók körében is. Az elnyert támogatásból a Kurca-partot, a Nagyörvény–Open Hotel alatti szakaszt kívánják fejleszteni, revitalizálni – ismertette Szántai Szilvia, és így folytatta:

– A csongrádi beruházás is érdekes, környezetkímélő megoldásokat preferál. A határon átnyúló projekt kapcsán Csongrádon a művelődési központ belső udvarát és udvari épületeit fejlesztik és renaturálják a városi hőszigethatás csökkentése érdekében – nyilatkozta Szántai Szilvia.

A projekt keretében mind a négy településen mintaprojekteket fognak megvalósítani, majd ezek tapasztalataira, a megszerzett tudásra építve módszertani támogatást nyújtanak más települések, szereplők számára is hasonló beavatkozások tervezéséhez és megvalósításához.

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A projekt mozgatói, résztvevői a Kishegyesen megépült üvegház előtt (Tóth Péter)